Wetenschap is ook voor Zeeuw dichtbij 21 zeeland Als mijn kinderen maar gelukkig zijn Zorg om drinkwaterleiding van asbest dinsdag Festivaltijd De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Zeeuwse scholieren krijgen minder opleiding dan ze aankun nen, door afwezigheid van een universiteit, bleek uit studie van het Gronings Instituut voor Onderzoek van Onderwijs. dinsdag 3 juli 2012 Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Ivo van der Velde Advertenties VerkoooteamZeeland T; 0118-434070 E: teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 door Marleen Blommaert Thuis heerlijk zitten op een stoel die eigenlijk niet lekker zit. Dat kan al leen als je weer eens ge kampeerd hebt. Dat deed ik de af gelopen dagen met mijn dochters en met Vera uit Maastricht, een vriendin van mijn oudste. Ja in derdaad, weer een muziekfestival. Werchter in dit geval, vier dagen lang. Twee muziekfestivals in twee weken. Meer overleef ik er niet in een jaar. Met pubers waar van de eerste om 12 uur 's mid dags op de festivalweide wil staan en de anderen 12 uur later nog echt die ene band moeten zien is dat niet te doen. Mijn oren heb ben overigens genoten en mijn ogen niet minder. Het ochtendta fereel in de enorme circustent was alleen al de moeite waard. Een lange rij in de hoek en niet zo als u zou verwachten voor thee en koffie en ontbijt maar voor de muur met stopcontacten. Met de slaap nog in hun ogen, oplader in de ene hand en smartphone in de andere. Ik keek ernaar en bedacht wat je allemaal met deze elektrici teit zou kunnen doen die zij met z'n allen uit dit net zogen. Hoe wel sommigen onder hen onze ge neratie verwijten dat we de aarde opgebruiken, realiseerde ik me dat deze generatie van tieners en twintigers misschien wel de meest energieverslindende van al lemaal is. Maar het is ook een ge neratie van schatjes, even los van de enkelen die zich als een beest gedragen, maar die konden met een mooi dienen als fout voor beeld. In de opvoeding doet zelf ervaren nu eenmaal veel meer dan het verhaal van je moeder aan moeten horen. Ik heb prachti ge dingen gehoord en ben even op een sentimental journey ge weest bij het concert van de Sim ple Minds. Daar stond ik naast een twintiger die ieder nummer keihard meezong. Hij vertelde me dat hij het geweldig vond om bij deze band te zijn waar zijn vader 26 jaar geleden ook was geweest. De muziek was meer dan de mu ziek van Pa. De muziek was waar schijnlijk zijn Pa. Zijn Pa was dood. En hij, hij zong uit volle borst mee ter ere van zijn Pa. Dat is muziek. Dat is mooi. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Directeur/uitgever Charles van den Oosterkamp c.vdoosterkamp@pzc.nl Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 fredactie@pzc.nl Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 -17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro 299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener'NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal inmb) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nazs) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. (Ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (re) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mi|n rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat awgntildtg om mei pexsoonsgegevens. In het colofon tied u i door Comelleke Blok en Ondine van der Vleuten Hoezo geen universi teit in Zeeland? „Die is er wel! Sterker nog: we worden in heel Nederland aan gehaald als goed voorbeeld", zegt Barbara Oomen, dean van de Roosevelt Academy in Middel- burg. Ze gelooft niet dat de aanwezig heid van een universiteit invloed heeft op de ambities van ouders. „Ik denk eerder dat het opleidings niveau van ouders meespeelt. In Zeeland wonen relatief veel men sen -met een lagere opleiding. Ouders hebben daardoor wellicht andere ambities voor hun kinde ren. Bovendien zijn deze gegevens verzameld voordat de RA in 2004 begon." Universiteiten kunnen mensen wel meer in aanraking brengen met wetenschap. De RA wil bin nenkort, in samenwerking met de Universiteit Utrecht, beginnen met een 'wetenschapsknooppunt'. „Wetenschappers geven bijvoor beeld gastlessen op basisscholen over immunologie. Ze nemen kweekjes van een deur en laten kinderen zien wat wetenschappe lijk onderzoek inhoudt." De RA wil ook meer Zeeuwse stu denten trekken. Nu komt maar zes procent van de studenten uit de provincie, terwijl het kleinschali ge, intensieve onderwijs juist inte ressant is voor scholieren van wie de ouders niet gestudeerd hebben. Oomen: „Het onderwijs op een university college is vrij schools, en studenten wonen 'veilig' op een campus." Na de driejarige bre de bachelor-opleiding zullen jonge ren tóch de provincie uit moeten, want een volwaardige Zeeuwse universiteit komt er voorlopig niet. „We blijven de komende zes jaar samenwerken met de Universi teit Utrecht." Komend schooljaar zit Man- dy Dalebout (13} uit Zierik- - zee in vwo-2. Wat ze na het vwo gaat doen? Geen idéé, zegt Mandy zelf „Eerst maar eens kijken hoe het op het vwo loopt", zegt moeder Annette voorzichtig. Zelf zou ze graag willen dat haar dochter in elk geval een hbo-stu- die afrondt. En als ze zelf graag wil, zou de universiteit natuurlijk mooi zijn. Zoon Ruben (10) heeft net als zijn oudere zus geen idee wat hij later wil worden, laat staan wat voor vervolgstudie hij gaat volgen. Eerst maar eens het studieadvies van de basisschool afwachten. Havo, ver wacht Annette. De Middelburgse Ines Huiszoon (14) is net eens stapje teruggegaan: van vwo naar havo. Moeder Saskia was er niet blij mee, zegt Ines, maar ze weet ook dat Ines echt wel haar best gedaan heeft. „Mijn vader zegt altijd: probeer er uit te halen wat er in zit", zegt Ines. „En dat zal denk ik hbo zijn", verklaart Annette Dalebout met dochter Man dy (13) en zoon Ruben (10). Saskia. Dat geeft niet: het belang rijkste vindt Saskia dat Ines na de havo een vervolgopleiding afrondt. „Als ze maar gelukkig zijn", dat vindt Lineke Witte uit Vrouwen polder het belangrijkste voor haar dochters Nadieh (21) en Jalysa (18). „Ze moeten doen wat in hun vermogen ligt, maar vooral wat ze leuk vinden." Haar jongste is tweedejaars stu dent bewegingswetenschappen aan de Universiteit van Amster dam. „Ze wilde eigenlijk fysiothe rapie doen op het hbo, maar haar decaan adviseerde de universiteit, omdat ze op het vwo zat. Ze is op geklommen vanaf het vmbo, dus we vroegen ons aanvankelijk wel af of het niet te hoog gegrepen was. We zijn trots op haar." Jalysa: „Ik wist niet of ik het aankon, maar ik wilde het in elk geval pro beren." Nadieh werkt als gastvrouw bij Ar duin, nadat ze vorig jaar door om standigheden moest stoppen met haar mbo-opleiding. „Misschien ga ik later nog verder met leren. Ik heb nu een leuke werkplek, dat is voor mij het belangrijkste." &&8&SS5SBBSSa door Marcel Modde MIDDELBURG - In Zeeland zitten nog vele kilometers aan asbesthou dende drinkwaterleiding in de grond. Nutsbedrijf Delta is begon nen met het planmatig vervangen van deze oude buizen. Woordvoer der Manon Ostendorf haalt diver se onderzoeken aan, om te bena drukken dat het gebruik van de lei ding geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid. De Statenfractie van de PvZ maakt zich ernstig zorgen over de oude drinkwaterleidingen. De partij is gealarmeerd geraakt door vervan ging van het buizenstelsel aan de Klakbaan bij IJzendijke. Vast staat dat alle asbestsoorten bij blootstel ling kanker kunnen veroorzaken. Fractielid Frangois Babijn vraagt Gedeputeerde Staten om ophelde ring. Hij wil de verzekering dat de volksgezondheid niet in het ge ding is. Mocht daar twijfel over be staan, dan mogen maatregelen niet uitblijven, vindt de partij. Ook wil de Statenfractie zekerheid over de veiligheid van medewer kers van het aannemingsbedrijf die met het asbest in aanraking ko men. Volgens Ostenhof is het de bedoeling dat de buizen direct in folie worden verpakt en zo wor den afgevoerd. Op foto's van de PvZ is echter duidelijk te zien dat ze langs de Klakbaan in een open container liggen. Delta laat uitzoe ken hoe dat kon gebeuren. In heel Nederland zit nog zo'n 35.000 kilometer waterleiding van asbestcement in de grond. Het ma teriaal mocht tot 1985 worden ge bruikt. Toen werd het van over heidswege verboden. Volgens het RIVM en de Gezondheidsraad is het drinken van water uit de oude leidingen evenwel zonder risico. „Asbest is vooral gevaarlijk als deel tjes worden ingeademd", meldt het Ministerie van Infrastructuur en Milieu. Aan de binnenkant van de buis ontstaat bovendien een be schermde laag, aldus TNO. Bij het optreden van breuken wordt stan daard een bemonstering uitge voerd om te zorgen dat er geen los se deeltjes in het drinkwater te rechtkomen, aldus Ostendorf. Babijn wijst op rapporten van Greenpeace, waaruit blijkt dat er wel degelijk reden is voor zorgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2