Terreur van de weegschaal sport25 Judo dinsdag 3 juli 2012 Waza-arij 7 punten Kanshebbers medaille 2012: Tatami (judomat) punten telling Hajime Signaal om de wedstrijd te starten Yüko 6 5 punten Ippon Perfecte worp, een 25 sec houdgreep of onderwerping. Judo, ontwikkeld op basis van jiujitsu, werd een olympische sport in 1964. De eerste gouden medaille voor Nederland kwam van Anton Geesink in 1964 in de klasse alle categorieën. I - KenkGrol j (-100 kg mannen) bf-r. Dex Elmont 4 m (-73 kg, mannen) - Edith Bosch (-70 kg, vrouwen) - Elisabeth Willeboordse (-63 kg vrouwen) wicht lag of ligt daarentegen enke le kilo's hoger. Maar nogmaals, ver wacht geen wanklank. Het is im mers de keuze die ze zelf hebben gemaakt. Een beslissing die zich ook uitbe taalde, in het geval van Houkes. Want de wereldtitel van 2007 werd, na eerdere Europese succes sen, opgevolgd door een olympi sche bronzen medaille in 2008. Die laatste plak koestert hij het meest, ook al druist het in tegen het principe van de ambitieuze topsporter die altijd en overal wil winnen. „De impact van die medaille is echt ongekend", meent Houkes. „Het komt omdat het wereldkam pioenschap voor één doelgroep is, terwijl de Spelen van de hele.we reld zijn." Van de Spelen van Peking in 2008 herinnert Houkes zich elke nano seconde, terwijl het WK in Rio in 2007 voorbijging in een roes. „Tijdens het WK zat ik een trance. Bij de Spelen ontging mij niets: li chaamstaal van de tegenstanders, geuren en geluiden, de vreugde die zich van mij meester maakte toen ik besefte dat het brons mij niet meer kon ontglippen." Toch, beklemtoont Houkes, moet het fenomeen Olympische Spelen niet nóg groter worden gemaakt. „Prent jezelf in dat de tatami de zelfde afmeting heeft en dat de re gels onveranderd zijn", adviseert hij Ente. „Want als je de gekte om je heen toelaat, breng je jezelf uit balans." Dat het lastig wordt uit de greep van de druk van buitenaf te blij ven, ondervond Ente al. „Meteen na mijn kwalificatie merkte ik het al: berichtjes via sociale media en sms stroomden binijen en ik werd er rechtstreeks door mensen op aangesproken." Houkes ziet echter een voordeel. „Bij Birgit is het lange tijd make or break geweest. Telkens kreeg ze.te horen: 'Hoe staat het ervoor?' en 'Wat moet je nog presteren om ze ker van deelname te zijn?' Zodoen de heeft ze al enigszins ervaren hoe het is geleefd te worden. Al ge beurt het straks in de overtreffen de trap." Ente weet dat haar valkuil is dat ze 'te veel gaat nadenken'. „Dat ter wijl ik relaxt moet zijn, want an ders blokkeer ik." Juist daarom, stelt Houkes, moet je zelf de regie nemen en houden. „Wijk niet van je vaste patroon af" In zijn geval was dat: twee dagen sfeer opsnuiven in onder meer het olympisch dorp, vijf dagen de tun nel in, niets over de loting willen weten en vooraf de olympische ju dohal verkennen. „Dat laatste was nog lastig, want aan de vooravond was de hal hermetisch afgesloten", vertelt Houkes. „Toch lukte het om binnen te ko men. In de warming-upzaal zag ik dat er geen plek was om je af té zonderen. Ergens in een hoek stond een plant, die ik naar voren heb geschoven. Op de wedstrijd dag ben ik er met m'n koptelefoon achter gekropen en had ik-geen en kele last van de complete chaos om me heen." Bij Ente begint de visualisatie pas 's ochtends. „Ik zorg dat ik er vroeg bij ben en neem dan alles in me op: waar bevindt de pakken-- controle zich, op welke mat begin ik, plus wie zit waar op de tribu nes? Daarna heb ik nog slechts drie dingen nodig: een flesje wa ter, mijn favoriete muziek en een dikke jas voor als ik in de catacom ben ben." Ente weet wat ze op zaterdag 28 juli 's morgens bij het ontwa ken tegen zichzelf zal zeggen: 'Je hebt er alles aan gedaan, dit wordt jóuw dag'. Houkes: „Dat is een pri ma credo. Want je gaat niet naar de Spelen om ervaring op te doen, maar om te scoren." door Marco Knippen Wat hen naast de lief de voor de judomat bindt? De terreur van de weegschaal, als gevolg van de honger naar suc ces. Maar de dagelijkse strijd tegen overtollige kilo's, een ogenschijnlij ke paradox bij topsporters zonder ook maar een grammetje vet op de botten, mondt geenszins in een klaagzang uit. „Daar moet je niet over zeiken", zegt Ruben Houkes.' „Het is part of thejob", benadrukt Birgit Ente. Vraag ze naar hun werkwijze om elke keer voor een toernooi weer op het juiste gewicht te komen en er volgt een ontnuchterend relaas: over blaadjes sla, schijfjes kiwi en flesjes water als hoofdbestanddeel voor ontbijt, lunch of diner. Maar daarover willen Houkes en Ente het niet hebben. Dit extra gevecht is nu eenmaal onlosmakelijk ver bonden met hun gewichtscatego rie. Ruben Houkes is de enige Neder landse wereldkampioen in de licht ste gewichtsklasse bij de mannen, die tot 60 kilogram. Ente is de eer ste olympiër sinds decennia in de lichtste categorie bij de vrouwen, die tot 48 kilogram. Hun basisge De een deed het al eens, de ander hoopt het in Londen te doen: een medaille pakken. Succesvolle Nederland se ex-olympiërs advise ren actieve collega's. Zo geeft judoka Ruben Houkes tips aan Birgit Ente. ■~ss* Naam: Ruben Houkes Geboortedatum: 8 juni 1979 Woonplaats: Haarlem Sport: judo (-60 kg) Olympische deelname: 2008 Olympische erelijst: brons in 2008 Naam: Birgit Ente Geboortedatum: 27 juli 1988 Woonplaats: Haarlem Sport: judo (-48 kg) Olympisch debutante Beste prestatie: zevende op WK 2009

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25