Onderzoek naar sterfte zeehonden Leuke dingen in mengzone zoet en zout 20 zeeland Kosten dijkversterking toch voor waterschap 'Meerkosten van kraan opgelost' Johannis de Rijke krijgt buste Vijftien maanden cel en boete in langslepende verkrachtingszaak dinsdag 3 juli 2012 Mogelijk verband met sterfte bij Finland door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Zeehondencrèche Lenie 't Hart in Pieterburen doet onderzoek naar de grote sterfte on der volwassen grijze zeehonden in de Grevelingen. De afgelopen tijd zijn in het gebied ongeveer twintig dode dieren gevonden en dat is vol gens Lenie 't Hart extreem veel. „Dat is zeker niet normaal", zegt 'tHart. „Er was een zandbank, daar lagen altijd tien exemplaren en die zijn allemaal weg." De sterf te is een raadsel, maar Lenie 't Hart vermoedt dat er wel wat meer aan de hand is dan-een toe vallige piek in sterfte. „In de na tuur sterven natuurlijk altijd wel dieren, maar dit is teveel tegelijk." Volgens 't Hart zou er bijvoorbeeld sprake kunnen zijn van gifstoffen waar de dieren aan sterven, maar dat is niet nog niet bewezen. Daarvoor wordt nu wetenschappe lijk onderzoek uitgevoerd op de do de dieren. „We gaan volgende week weer een paar secties uitvoe ren", zegt 't Hart. De Grevelingen is niet de enige plek waar plotseling veel zeehon den dood gaan. In Finland is ook een grote sterfte. „Daar gaat het al leen om jonge dieren, niet zoals bij ons de volwassen exemplaren." On derzoekers gaan nu de gegevens vergelijken van de dode dieren in Finland en de dode dieren in de Grevelingen. Wanneer er duidelijk heid komt over de oorzaak valt vol gens 't Hart nog niet te zeggen. „Tja, het zijn wetenschappers hé?" De Partij voor de Dieren heeft in mei Kamervragen gesteld over de zeehondensterfte in de Grevelin gen. De partij wil weten van staats secretaris Henk Bleker of er onder zoek wordt gedaan. Bleker heeft onlangs laten weten dat de beantwoording nog even op zich laat wachten omdat meer in formatie ingewonnen moet wor den. De partij voor de Dieren maakt zich niet alleen zorgen over de zeehondensterfte in de Grevelin gen. De partij plaatst ook vraagte kens bij de sterfte van bruinvissen en zeehonden in de Noordzee. De partij vermoedt dat visnetten hier een belangrijke oorzaak zijn omdat aangespoelde dieren ernstige ver minkingen hebben. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Zeeland moet toch op draaien voor de hogere kosten voor de versterking van dijken. Staatssecretaris Joop Atsma (Infra structuur) vindt dat waterschap Scheldestromen de miljoenen eu ro's die het extra kwijt, is nietr moet verhalen op de Zeeuwen maar moet betalen door zelf te be zuinigen. Dat schrijft Atsma aan de Tweede Kamer. Vanaf 2014 zal de aanleg en versterking van primaire water keringen voor de helft worden be taald door het Rijk en voor de helft door de waterschappen. Dat vloeit voort uit afspraken die vorig jaar zijn gemaakt. Nu betaalt het Rijk nog alle kosten. De water schappen dragen in 2014 131 mil joen euro bij aan de bescherming tegen hoog water. Vanaf 2015 gaat het om 181 miljoen euro per jaar. COLIJNSPLAAT - Begraafplaats Zorg- vlied in Amsterdam vult zijn col lectie graven en monumenten van beroemde en bekende mensen aan met aandacht voor de daar be graven zoon van Colijnsplaat. Wa terbouwkundige Johannis de Rij ke, overleden in 1913, staat welis waar niet op de officiële lijst met begraven beroemdheden, maar de begraafplaats ontvangt elk jaar wel 'V/ssen als zalm, paling, spiering en stekelbaars ondervinden nu last van de dammen' Beleidsmedewerker Tjeerd Blauw Vóór de Deltawerken waren in de Zeeuwse wateren grote over gangen tussen zoet en zout wa ter, waar vele soorten zich thuis- voelden. Er komt een proef in de Oosterschelde om het zoete water terug te krijgen. door Lilian Dominicus GOES - Er was een tijd, nog niet zo heel lang geleden, dat zoet water helemaal van het oostelijke deel van de Oosterschelde naar Zierik- zee toe stroomde. En dat die stroom van nature in elkaar over vloeide in het zoute zeewater, en daardoor vele planten, vissen en schelp- en schaaldieren aantrok. Maar daar kwam een einde aan bij de voltooiing van de Deltawerken. Het zoute water kreeg ruim spel, maar het zoete water verdween langzaam. Er ontstond gebrek aan voedsel en daarmee kwam de overleving van Het grootste deel van de kosten wordt evenredig verdeeld over alle waterschappen, zodat provincies met veel dijken niet de dupe wor den. De overige tien procent komt wel voor rekening van het water schap waar de dijkversterking plaatsvindt. Zeeland heeft met 525 kilometer dijk en duin veel primai re waterkeringen. Waterschap Scheldestromen en de provincie willen dat alle kosten evenredig worden verdeeld. Dat zit er niet in. Atsma heeft de gevolgen van de nieuwe kostenverdeling op een rij laten zetten. Daaruit blijkt dat als Scheldestromen de lasten zou doorberekenen, Zeeuwen met een koophuis tussen de 17 (huis van twee ton) en 37 euro per jaar (huis van zes ton) meer moeten betalen. Atsma benadrukte maandag in de Tweede Kamer dat de waterschap pen de hogere kosten moeten com penseren door zelf te bezuinigen. www verstratenwalhout.nl Acties zijn alleen geldig op voorradige producten van 2 t/m 15 juli. Veerseweg 124a I Middelburg T 0118 - 612 380 Openingstijden ma-vr van 8.00 tot 18,00 uur, do tot 21.00 uur, za van 8.00 tot 17.00 uur. een schare Japanse toeristen die het graf willen bezoeken van de man die vele dammen, kanalen en havens in Japan ontwierp en liet aanleggen. Om hen iets te bieden, heeft Amsterdam de gemeente Noord-Beveland gevfaagd een ko pie te mogen maken van het bron zen borstbeeld dat in de geboorte plaats van De Rijke staat. De kopie wordt geplaatst op Zorgvlied. DEN HAAG/VLISSINGEN - Een 63-jari- ge Vlissinger is maandag bij het Haagse gerechtshof veroordeeld tot vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk en een boete van 3000 euro in een verkrach tingszaak die al bijna zes jaar lang voortsleept. Het slachtoffer, een Vlissingse die bij haar voormalige buurman het huis schoonmaakte, zou gedwon gen zijn om expliciete filmpjes te bekijken en de verdachte oraal te bevredigen. De verdachte zelf be weert dat zijn schoonmaakster op 'vrijwillige basis erotische massa ges' gaf De Vlissinger was door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot anderhalf jaar cel, waar van drie maanden voorwaardelijk. Ook in hoger beroep werd de man veroordeeld, maar de zaak beland de bij de Hoge Raad, die het terug verwees naar het gerechtshof andere soorten in het gedrang. Neem zeegras, dat vroeger hele vel den in de Oosterschelde besloeg. Een paar plukjes zijn er nog van over en als projectbureau Zeewe ringen weer eens aan dijkverster king komt doen, rukt een team van biologen uit om de plaggen te migreren naar veiliger oorden. Zo zuinig is men er tegenwoordig op. Op en in zeegras leven namelijk tal organismen die als voedsel dienen voor vogels en vissen. „In die mengzone tussen zoet en zout gebeuren leuke dingen", ver klaart beleidsmedewerker Tjeerd Blauw van de provincie. „Terwijl te gelijkertijd vissen als zalm, paling, spiering en stekelbaars nu last on dervinden van de dammen. We proberen die overgangen daarom te herstellen." Vorig jaar liep een kleinschalige proef bij de Bergsediepsluis en de Krammersluizen onder de naam Natuurlijk Sluisbeheer. Zoet water werd uit het Volkerak Zoommeer naar de Oosterschelde geslüisd, on- der meer om migratie door rivier- vissen te bevorderen. Maar het is ook goed voor de oester- en mos- selbanken in het oostelijk deel van de Oosterschelde. Er wordt althans verondersteld dat door het spuien van voedselrijk zoet water naar de Oosterschelde ook de schelpdieren beter zullen groeien en meer (oes- ter-)broed zal vallen. Het rapport rept zelfs over mossel- zaadval, iets dat de mosselvissers van nu als muziek in de oren moet door Wendy van den Hurk VLiSSlNGEN - De kosten die voor de gemeente Vlissingen bovenop de rekening van restauratie van de Scheldekraan komen, vallen vol gens de gemeente 'netjes binnen de post onvoorzien'. Dat is een post die standaard bo ven de oorspronkelijke begroting komt, legt gemeente voorlichter Stefanie van Oyen uit. De begro ting van de restauratie staat op 650.000 euro. Hoeveel de post on voorzien bedraagt, wil Van Oyen niet zeggen. „Dat doen we nooit, om onze onderhandelingspositie te beschermen. Ook achteraf niet. Maar zo'n post is standaard bij pro jecten, en het extra bedrag dat van de gemeente wordt verlangd, past daar netjes in." Daarmee zouden de gemeente en MIT Group er samen uit zijn. De restaurateur maakte een maand ge leden bekend met de oorspronke lijke begroting niet toe te komen, omdat met name de conservering van de oude torenkraan toch meer inspanning en dus geld vergde dan waarop was gerekend. MIT gaf aan 'als goed aannemer' zelf het groot ste deel van de meerkosten op te zullen vangen. TIP Gazon AZ Natuurlijke meststof voor een groen gazon. Franse boomschors Decoratieve bodembedekker tegen onkruid. Bomen i; Fruit-, Lei-, Dak-, en Zuilbomen. Een gazon aanleggen in een handomdraai? Kies voor graszoden. (Op bestelling leverbaar) Ook voor uW tuinontwerp, -aanleg en -onderhoud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20