Radicale islam verovert Afrika 'Stop de vernietiging van de religieuze gebouwen nu. Dit is een oorlogsmisdaad' II Hoofdaanklaagster Fatu Bensouda van het Internationaal Strafhof dinsdag 3 juli 2012 door Frans van den Houdt De snelle groei van de islam in met name Oost-Afrika is zorgwekkend, zegt Carol Murumba, islamdeskundige aan Daystar University in Nairobi. „Van wege hoge werkloosheid en armoe de laten veel jongeren zich gemakke lijk voor een paar centen de islam binnenlokken, zonder dat ze weten waar ze in terechtkomen. Ze vallen voor de mooie praatjes van predi kers, radicaliseren en sluiten zich aan bij terreurorganisaties als Al Sha- baab en Boko Haram in Nigeria." In Kenia is het vooral de komst van honderdduizenden vluchtelingen uit Somalië die voor de groei van het aantal moslims zorgt. Hoewel christenen nog altijd fors in de meer derheid zijn (80 procent), is de mos limpopulatie in een paar jaar tijd van 10 naar 15 procent gestegen. Ze profileren zich in de politiek en an dere leidinggevende functies, inves teren veel in onroerend goed en be drijven, trouwen en dwingen hun partner zich te bekeren, verklaart Murumba. „Gezinsplanning kennen moslims niet en mannen hebben meerdere vrouwen, waardoor gezinnen veel kinderen hebben en het aantal mos lims snel stijgt." Ook investeren islamitische landen als Saudi-Arabië en Iran op grote schaal in Oost-Afrika, in onder meer banken, hotels en oliebedrij- ven. „Hierdoor neemt de invloed van moslims in alle geledingen van de samenleving toe", aldus de Daystar-professor. En dan zijn er de missie- en hulpor ganisaties. Als er honger is, bieden ze eerst noodhulp, om zich vervol gens ergens te vestigen, een wijkcen trum of jeugdhonk te openen en een radio- of tv-station te beginnen, stelt Murumba: „Debatten worden georganiseerd om mensen warm te maken voor de islam en kansarme jongeren worden gelokt met geld en leuke activiteiten. Voor je het weet, hebben ze een prominente plek in genomen in een gemeenschap." Ze spreekt over een uitgekiende lan getermijnstrategie. „Op plekken waar nog weinig moslims wonen, worden nu al moskeeën gebouwd en schooltjes, om mensen langzaam aan warm te maken voor de islam en hen uiteindelijk te bekeren." Met de groei van het aantal aanhan gers, groeit de agressie en intoleran tie ten opzichte van christenen en andere gelovigen, stelt de professor. Over het huidige aantal moslims in Afrika bestaan tegenstrijdige cijfers, al zijn de deskundigen het erover eens dat de islam inmiddels groter is dan het christendom. Murumba houdt het op respectieve lijk 47 en 45 procent. „Tegelijk met de groei van de islam zie je overi gens ook dat steeds meer Afrikaanse moslims christen worden, uit frus tratie met de starre islamregels." Taoudenni MAURITANIË Timboektoe Bamako 0 infographic GN JÊ NIGER 0 Niamey 0 Ougadougou BURKINA FASO Islamistische rebellen dreigen ook dit werelderfgoed te vernielen. foto Ulrike Koltermann/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11