Kilo te zwaar? Springen maar! gezondheid 143 maandag 2 juli 2012 Simpel én effectief: touwtjespringen. Vreet calorieën. Vroeger een kinderspel, nu gebruiken sporters het voor conditie, coördinatie en kracht. Is gewoon recht op-en-neer te simpel? Ga rope skipping, de hogeschool van het touwtjespringen. Calorieënvreter Fysiotherapeut Lara de Nijs (23) van Fysio4 Den Bosch krijgt vaak te maken met cliënten met heup-, knie- of enkelklachten. „Om die ge wrichten weer te laten aansterken, gebruiken we vaak touwtjesprin gen bij de revalidatietherapie. Dat is goed om de kracht weer terug te krijgen. Bovendien is het bevor derend voor de stabiliteit en coör dinatie en verbetert het de fysieke conditie. Ik gebruik töuwspringen vooral bij jonge mensen. Mensen ouder dan 50 zet ik liever op.de hometrainer, net als mensen met overgewicht. Voor hen is de belas ting op de gewrichten bij het sprin gen mijn inziens te groot." door Peter de Groot illustratie Mark Reijnljens Natuurlijk kenden we de woorden van 'In, spin. De bocht gaat in. Uit, spuit. De bocht gaat uit'. Maar populair was dit touwspring- liedje niet in onze jeugd. Het was te veel uit de boekjes van school. Liever zongen we bij het springen een liedje van de straat. Over An na, die haar overspelige dan wel drankzuchtige man eens goed te grazen nam. Anna stond te wachten Te wachten op haar man 's Nachts om twaalf uren Daar kwam die smeerlap an Bij elke tweede lettergreep likte het zware, gedraaide boerentouw ritmisch op het wegdek. Per 2 re gels 7 keer springen. De 4 strofen uitspringen, betekende 56 keer om hoog van de grond. Eenvoudig kin derspel, maar wel actief en effec tief Gezonde bezigheid. Touwtje springen kon uren duren. Liedje na liedje. Zo raakten destijds kin deren hun energie wel kwijt. Van het woord obesitas had toen nog geen mens gehoord. Zolang nie mand het touw raakte, ging het springen door, totdat het liedje helemaal uit was. Wie af was, moest draaien met het touw. Waren er genoeg kinderen die meededen, dan konden er twee van hen draaien. Waren er weinig, dan ging de ene kant van het touw vast aan een lantaarnpaal. Ge- De fysiotherapeut woon dwars over straat. Dat kon makkelijk, want auto's reden slechts zeer sporadisch in de dorps straten van de jaren zestig. Hoe het met Anna afloopt? Die wil uiteraard weten waar die Jan van haar zo lang heeft uitgehan gen. Maar, zo stelt de laatkomer bot vast: 'Dat gaat jou niks an'. Ty pisch het verkeerde antwoord: de assertieve Anna haalt een stok en slaat er flink op los. Een dergelijk uitgebreid kinderspel op straat is helaas niet meer. Maar touwtjespringen gebeurt nog vol op: in de fitnessscholen, bij boks- trainingen of bij de fysiothera peut. Of als wedstrijdsport: rope skipping. Een vip als Dan Karaty, topchoreograaf en jurylid van So you think you can dance en Hol land's got talent is al sinds zijn pe riode als actief danser een harts tochtelijk beoefenaar. Het waarom daarvan mag duide lijk zijn: die eenvoudige springbe- weging is een prima warming-up, is uitstekend voor de conditie en vreet calorieën. Touwtjespringen is verder ook goed voor de hand-voetcoördinatie, timing, le nigheid, snelheid en explosiviteit. Terwijl je er bijna niets voor nodig hebt'; een touwtje en een paar gymschoenen. Vanaf nu spreken we daarom de nieuwe norm af: ie dereen aan het touwtjespringen. Uiteraard compleet met publicitair aantrekkelijke slogan: 'Kilootje te zwaar? Touwtjespringen maar!' Een touwtjespringer gebruikt ener gie. Veel energie. Iemand van rond de 60 kilo die een halfuurtje bezig is, kan zomaar 252 kilocalorieën hebben verbrand. Dat is meer dan bij aerobics, voetbal of zwemmen. Vanwaar dat exacte getal? Je kunt bij touwtjespringen namelijk pre cies uitrekenen hoeveel je ver stookt. Het standaardverbruik is 0,-14 kcal per minuut. Vermenigvul dig dit getal met het aantal minu ten dat de training duurt en het aantal kilo's dat je weegt. Levert op: 0,14 (kcal per minuut) x 30 (minuten) x 60 (kilo) - 252 kcal. reageren? gezondheid@wegener.nl De bokstrainer Wat heb je nodig? Rope skipping „Je zou denken dat het alleen om de benen gaat bij touwtjespringen. Maar niets is minder waar, ook de armen en schouders, biceps en triceps worden daarbij lekker aangesproken", legt Willy van Haren uit. Hij is trainer bij NABA Boxing, een amateurvereniging uit Nijmegen. „Natuurlijk gebruiken we touwtje- springen als warming-up voor een wed strijd. Maar voor de reguliere trainingen heb je nog veel meer mogelijkheden. Conditioneel bijvoorbeeld. Dan werkt een bokser een bloktraining af van drie keer twee of drie keer drie minuten. Profs doen zelfs tien keer drie." Voor krachttrainingen gebruikt Van Haaren ook het springtouw: „Dan nemen we een extra zwaar exemplaar. Een tuinslang kan ook. Mogelijkheden zat. Ik let wel op dat mijn jongens de goede techniek gebruiken. Huppen, op de voorvoet, van het ene been op het andere. Dat is béter voor de gewrichten." Door het veelvuldig gebruik zijn sommige boksers behoorlijk bedreven gewor den: „Die kunnen allerlei kunstjes, als rope skippers. Populair is wat wij 'bo men' noemen: twee keer draaien, een keer springen." 9 Voor iedereen is touwtjespringen financieel bereikbaar, je hebt maar heel weinig nodig. Bij een gemid delde doe-het-zelfzaak is er altijd wel een stuk touw te krijgen voor een habbekrats. Valt de keuze op een professioneel springtouw, dan zijn de kosten ook niet hoger dan een paar tientjes. Voor goede sportschoenen moet wel wat meer worden neergelegd. En voor vrou wen is een sport-bh handig. 9 Spring bij voorkeur op een zachte ondergrond: hout of rubber. Is aan- genamer. Woon je op 1-hoog met een houten vloer? Dan is het, met het oog op de goede relatie met de onderburen, wellicht verstandig niet binnenshuis te springen. Zie ook: www.ropeskipping.nl www.ropeshop.nl www.jumpclinie.nl Rechttoe rechtaan touwtjespringen is uitstekend voor de lichamelijke condi tie. Wie daar geen genoegen mee neemt, moet het maar eens proberen met rope skipping. Dat is hogeschool-touwtjespringen, acrobatie en topsport in een. Huppend van het ene op het andere been, zijwaarts springen, met ge kruiste benen, de knieën hoog optrekken. Touw draaien met armen gekruist, achteruit draaien of het touw aan een kant wegwerpen en weer terughalen. Razend knap en vliegensvlug uitgevoerd. En een grappig gezicht als een groep rope skippers volkomen synchroon een serie ingewikkelde bewegingen uit voert. Het verhaal gaat dat rope skipping eind jaren zestig ontstond omdat de be denker - American footballplayer Richard Cendali - voor zijn conditie mocht kiezen tussen traplopen en touwtjespringen. Cendali koos de trap, maar toen die door sneeuw en ijs niet meer te beklimmen was, pakte hij het spring touw. Dat beviel zo, dat hij er deze wedstrijdsport uit ontwikkelde. 9 Het gaat bij deze wedstrijdsport om verschillende technieken met het touw, in combinatie met allerlei oefeningen. Bovendien zit er een competitie-ele ment in. De springers worden beoordeeld op kracht, creativiteit, snelheid en uithoudingsvermogen. Muziek is een wezenlijk element. In Nederland is rope skipping een kleine sport. In België is het een stuk popu lairder, met Europese en Wereldkampioenen. In de Holland's got talent-editie van dit jaar lieten enkele teams uit België verbluffende staaltjes techniek zien. De DDF Crew won zelfs de finale met een amusante combinatie van licht, fluorescentie en double dutch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43