m Indrukwekkend natuurspektakel media Vicky Cristina Barcelona (2008) stad film media@wegener.nl 024-3650570 29 Zaterdag 30 juni 2012 Untamed Americas, het nieuwe prestigeproject van National Geographic Channel, brengt de grootste natuurspektakels in beeld: van Alaska tot het puntje van Patagonië. Yellowstone Park was een van de filmlocaties. door Rivka Groenier Yellowstone Park is zeer ge schikt als filmset. Er lopen veel wilde dieren, die na tuurlijk gedrag tonen. Ze worden niet bejaagd en hebben geen reden te vluchten. Ook niet als er een cameraploeg van NGC dagen op een parkeerplaats kampeert om scènes voor de nieuwe natuurserie Untamed Americas te schieten. Vanaf de populaire spotplaats bij Swan Lake Flat - een oogverblindende groe ne vlakte, omzoomd door heuvels en besneeuwde bergtoppen - werd een van de meest bijzondere actiescènes ge filmd. Net uit hun winterslaap ont waakte beren gaan op jacht naar pasge boren elandkalveren, die door hun moeders in het hoge gras zijn verstopt. NGC-presentator en lokale berenex pert Casey Anderson vertelt luchtig over twee onvoorzichtige toeristen die het afgelopen jaar in Yellowstone door een onfortuinlijke ontmoeting met een grizzlybeer om het leven kwamen en speurt intussen permanent de boom grens af. „Heel veel rotsberen hier", lacht hij, doelend op het euvel dat je na verloop van tijd elke rots voor een beer aan ziet. Helaas, geen geluk vandaag, met rotsberen moeten we het doen. De jagende beren van Yellowstone zijn slechts een fragment in Untamed Ameri cas. In twee jaar tijd doorkruisten de makers Noord-, Midden- en Zuid-Ame- rika, van Alaska tot het puntje van Pata gonië. Resultaat: vier thematische afle veringen (bergen, kustlijnen, woestijn en en bossen) met het indrukwekkend ste natuurspektakel dat de continenten te bieden hebben. Pas ontdekte vleer muizen met bizar lange tongen, kanni balistische Humboldt-pijlinktvissen, springende duivelsroggen, een hagedis die zijn belagers aanvalt met bloed dat uit zijn oogkas spuit: de kijker buitelt van het ene spektakelstuk in het ande re en krijgt nauwelijks de tijd om een hap adem te nemen. Het mag een klein wonder heten dat de makers dit allemaal in twee jaar bij elkaar wisten te schieten. „Het was in derdaad een flinke klus", vertelt Karen Bass, die het circus leidde. Zij is een na- tuurfilmer met dik 25 jaar ervaring en een goedgevulde prijzenkast. „Een pro ject als dit staat of valt bij een goede voorbereiding. Het heeft te maken met focus. We wisten wat we wilden en hoe het in ons verhaal paste. Daarna hebben we heel gericht gefilmd." Het klinkt raar voor een natuurfilm, foto Jim Urquhart/AP Photo/GPD maar de makers gingen aan de slag met een wensenlijst van bekende of minder bekende natuurfenomenen, alle specta culaire acties van de dierlijke hoofdrol spelers stonden vooraf vast. Nou, bijna allemaal. Zo zochten ze in Yellowstone naar een bekende vrouwelijke beer - door de parkopzichters omgedoopt tot Quad Mum vanwege haar opmerkelij ke worp van vier welpen - met een bij zondere jaagtechniek. Bass: „We wis ten dat elanden hun kalfjes in het hoge gras verstoppen en dat die berin van dit banket profiteert. Ze gebruikt een jaagtechniek die ze van haar moeder heeft geleerd en waarschijnlijk aan haar eigen kinderen doorgeeft. Dat wil den we hebben. Wat we niet wisten, is dat zwarte beren het trucje ook door hebben. Dat we die ook in actie wisten te pakken, was een enorm geluk en dan pas je je script natuurlijk aan." Niet alles wat in het script stond, kon worden afgevinkt. „Dat is een pijnlijk onderwerp. Natuurlijk is er ook een hoop niet gelukt, maar ik ga niet vertel len wat. Dat bewaar ik liever als uitda ging voor een volgend project." reageren? featureredactie@wegener.nl UNTAMED AMERICAS vanaf dinsdag (3 juli) National Geo graphic Chan nel, 21.00 uur Di in de - Yiek) Cristina Barcelona door Rivka Groenier Grote namen glanzen op de titel rol, maar Barcelona steelt de show in Vicky Cristina Barcelo na. In deze romantische komedie van Woody Allen raken de Amerikaanse hartsvriendinnen Vicky en Cristina, (Rebecca Hall en Scarlett Johansson) tij dens hun zomer in Barcelona in de ban van de sensuele kunstschilder Juan An tonio (Javier Bardem). Alsof deze ména ge a trois niet ingewikkeld genoeg is, verschijnt halverwege de film zijn knet tergekke ex Maria Elena, een rol waar Penélope Cruz een Oscar mee won. Barcelona betaalde niet alleen dik mee aan de film, maar legde ook de ro de loper uit. Woody Allen hoefde maar een kick te geven en het verkeer werd platgelegd. Plaatselijke filmmakers wa ren woedend: waarom hij wel en zij niet? Niet zeuren, zei de burgemeester, deze film wordt een wereldwijde com mercial voor de stad. En gelijk kreeg hij. Vicky Cristina Barcelona is een zono vergoten liefdesverklaring aan Barcelo na. De stad wordt geportretteerd als een bohemien lustoord, waar een zomer- bries permanent langs je wangen strijkt. De hoofdrolspelers doorkruisen de stad in een zoektocht naar liefde en kunst en slaan geen fotogeniek plekje over. Op de overbekende promenade La Rambla maakt Vicky in het geniep een afspraak met haar Spaanse minnaar, ter wijl haar Amerikaanse verloofde niets vermoedend naar kanariepietjes kijkt. In de hippe wijk El Raval, pal naast het hypermoderne museum MACBA - dat ze natuurlijk ook aandoen - bespreken de vriendinnen hun liefdesperikelen. Een van de sleutelscènes speelt zich af in Tibidabo, het ouderwetse pretpark op de hoogste heuvel van de stad met een spectaculair uitzicht. En zo gaat het maar door. In de beroemde Bar Marsel- la ontmoet Cristina de artistieke vrien den van Juan. En zijn studio is in het poepchique district Pedralbes. De film speelt zich dus grotendeels af in Barcelona, met een bijrol voor Ovie- do. De opmaat voor dit uitstapje naar de Spaanse noordkust is de beste scène. Sexy Juan vraagt de vriendinnen stante pede met hem in een vliegtuig te sprin gen. Vicky en Cristina willen weten wat hij van plan is. 'Ik laat jullie de stad zien', zegt Juan. 'We zullen goed eten, goede wijn drinken en de liefde bedrij ven.' Waarop Vicky vraagt: 'Wie gaan de liefde bedrijven?' Juan: 'Hopelijk wij alle drie.' Daarmee is de toon wel gezet. Leuke weetjes: het oorspronkelijke script was gesitueerd in San Francisco. Allen herschreef het verhaal toen duide lijk werd dat de Spanjaarden mee wil den betalen. En de vonk tussen Bardem en Cruz sprong tijdens de opnames over. Twee jaar later trouwden ze. Trailer: youtube.com/watch?v=39PuFOTjtk8 foto Carlos Osorio/AP Photo/GPD De Grand Canyon in Yellowstone Park.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 89