file uit naar Italië 2i reizen rc? Wie naar Italië reis Alpen door. Maar er staan vaak files voor de Cotthardtunnel. Ga daarom dóór de berg met een treintje, van Kandersteg naar Goppenstein. En óver de berg via de Slmplonpas. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 30 juni 2012 -f'. v iSrpf.' Het is een stukje om, maar de Cotthardtunnel mijden, foto RCBstock File bij de Cotthardtunnel: vréselijk. foto Urs Flueeler/EPA door Moniek Hüsken De dagen voor de vakantie naar La Bella Italia zijn een paar vragen belang rijk. Hoe is het weer en waar gaan we welke piz za eten? Maar we moeten er eerst maar eens zien te komen. Noord-Italië is on geveer ï.ooo kilometer en de ervaring leert dat het een barre reis kan zijn. Heb je mazzel, dan kun je doorrijden en kom je fris en fruitig aan. Zijn er veel wegversperringen in Duitsland, dan duurt het lang. De reis naar het zuiden begint in elk ge val voorspoedig. Bij Koblenz de eerste koffiepauze, Mannheim flitsen we moeiteloos voorbij. Maar ter hoogte van Karlsruhe gooit een Duitse nieuws lezer roet in het eten. „Stau uor dem Gotthard, 12 kilometer." Dat is een te genvaller. Een file voor de Gotthard is vréselijk. Het enige wat je kunt doen, is wachten tot je erdoor mag. Op de Duit se radio wordt aangeraden via de San Benardinopas te rijden, die ligt oostelij ker. Maar als alle Nederlanders die naar het zuiden gaan deze route pakken, staan we daar straks ook in de file. Want ook dat is een flessenhals. Ineens schiet ons te binnen dat een vriendin altijd via Frankrijk naar Italië rijdt. Is dat wellicht een optie? Maar de mogelijkheid te kijken hoe dan precies, is er niet. We blijken geen kaart meer in de auto te hebben. Ongemerkt zijn we totaal afhankelijk geworden van het Tomtom-stemmetje dat je moeiteloos overal naartoe navigeert, maar deze va kantie niet mee is. Het is dus tijd voor een tussenstop, om een degelijke kaart van Europa te ko pen. Het idee 'via Frankrijk' blijkt een schot in de roos. We bestuderen minu tieus het grensgebied van Italië, Frank rijk en Zwitserland en zien opeens dat er vanuit Zwitserland nóg een tunnel naar Italië loopt. Het streepje dat de tunnel voorstelt, ligt bij Kandersteg en heet de Lötschbergertunnel. Omdat er geen alternatiefis, besluiten we het maar gewoon te proberen. Ter hoogte van Straatsburg verlaten we de Duitse autoweg en vervolgen onze rit op de Franse A35, die evenwijdig loopt rich ting Colmar. Tot Belfort hebben we autoweg en dat rijdt lekker door. Vanaf daar wordt de route af en toe onderbroken door bin nenwegen, maar dat is beslist geen straf We gaan richting Biel en later Bern. Rijden door prachtige Franse en later ook Zwitserse dorpen en kijken onze ogen uit. Wat een afwisselende route. Wat is het hier mooi. De Alpen komen steeds dichterbij. Op eens staat Kandersteg aangegeven, met een bord waar iets opstaat dat lijkt op een spoorlijntje. Ah, zou dat het zijn? Zetten we de auto straks op een trein en gaan we op die manier de berg door? Dat blijkt inderdaad het geval. We rijden naar boven en blijken bij Kandersteg zowaar bijna de enige pas santen die de berg door willen. We betalen 27 euro en mogen dan de trein oprijden. Zodra we in de tunnel zijn, wordt het aardedonker. De trein raast door de berg en we zien helemaal niets. Al is het donker, toch is dit is een stuk prettiger dan de Gotthardtunnel, waar het altijd te lang duurt en waar het steeds warmer wordt als je diep in de berg bent. Opeens wordt het lichter en zijn we de berg weer uit. We knip peren met onze ogen en zijn in onbe kend gebied, Goppenstein heet het plaatsje. Voordat we in Italië zijn, moeten we nog wat bergen over. We blijken nog een stuk met een autotrein te kunnen, maar deze vertrekt pas over anderhalf uur. Dus gaan we over de berg via de Simplonpas. De weg is prima en op zich niet eng. Maar je moet niet te veel naar buiten kijken, want het is wel héél hoog. In de diepte zie je de ruige na tuur van Ticino: veel bossen, dalen en enkele dorpen. De klim omhoog zuipt liters brandstof Als je naar beneden gaat, moet je hard op de rem, zo sterk daalt het hier. Bor den langs de kant waarschuwen voor remmen die in brand kunnen vliegen. Bijna op het eind is een soort noodsta- tion, gemaakt van autobanden. Vliegen je remmen in brand, dan kun je hier te genaan rijden om tot stilstand te ko men. Ergens halverwege de weg naar beneden passeren we de grens met Ita lië. De weg naar Domodossola rijdt weer lekker door. Een paar uur later dan verwacht, arrive ren we in het hotel. Als we de tassen uit de auto halen, spieken we even op de kilometerteller. We hebben onge veer 80 kilometer omgereden en er twee uur langer over gedaan. Maar daar voor hebben we wel iets moois terugge kregen: een verrassende en afwisselen de route, die voor herhaling vatbaar is. En... geen stress van de file voor de Gotthardtunnel. reageren? featureredactie@wegener.nl Exclusieve lezersaanbieding: Voordelig uit naar Drenthe! U verblijft in het gastvrije 4-sterren Golden Tulip Midden-Drenthe, centraal gelegen in het groene hart van Drenthe. Het hotel ligt net buiten het dorp Westerbork en is omgeven door schitterende natuur gebieden met uitgestrekte wandel- en fietspaden, levendige dorpen en vele bezienswaardigheden. Golden Tulip Midden-Drenthe beschikt over comfortabele kamers welke van alle gemakken zijn voorzien. Daarnaast beschikt het hotel over een knusse lounge, gezellige hotelbar en een sfeervol a la carte restaurant "Ruyghe Venne". Er is een grote tuin met fraai gelegen terras, afsluitbare fietsen stalling en gratis parkeergelegenheid. Lezers van deze krant krijgen een korting van 44,00 p.p. en betalen geen 129,00 p.p. maar slechts 85,00 p.p. Wegener voordeelarrangement: v.a C 85,00 per persoon Ontvangst met mini high-tea 2 overnachtingen in luxe kamer met eigen terras/Frans balkon 2x uitgebreid ontbijtbuffet Fïetsknooppuntenroute langs o.a. ijsboerderij (incl. ijsje naar keuze) Museumdorp Orvelte (incl. entree Ottenshoes) Regioplattegrond met fietsroutes Gratis draadloos internet Tlfi: boek gelijk een 3-gangen diner a la carte bij voor het speciale 'boek direct tarief' van 25,00 p.p. (ter plekke 29,50 p.p.) Voorwaarden: genoemde prijzen zijn gebaseerd op 2 personen per luxe kamer of 1 persoon per kleine kamer, excl. milieu- en verblijfsbelasting en reserveringskosten. Bij verblijf op vrijdag- en zaterdagnacht geldt een toeslag van 5,00 p.p.p.n. De actie is geldig t/m 22 december 2012. Reserveren kan tussen 9.00 en 17.00 uur via 0593-331444 of online (gebruik promocode WBZ12) via www.gtmiddendrenthe.nl Golden Tulip Reserveren: 0593 331 444 of online via www.gtmiddendrenthe.nl (gebruik promocode WBZ12)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 81