reizen tekst en foto's Carel Thijssen Een waterburcht uit de elfde eeuw, in de late middeleeu wen omgebouwd tot een robuust kasteel. Prins Mau- rits, die er begin zeventien de eeuw twee keer zijn tanden op stuk bijt. Generaal Pichegru, vertrouweling van Napoleon, die er zijn hoofdkwar tier van maakt. Een gouverneur die het in verval geraakte kasteel koopt voor 72.500 gulden. En een barones die regel matig prinses Juliana op de thee krijgt. Het is in vogelvlucht de negenhon derd-jarige geschiedenis van Kasteel Heeswijk bij Heeswijk-Dinther. Die his torie komt tot leven als je door smalle trappenhuizen, langs torenkamers, adellijke verblijven en dienstvertrekken wordt rondgeleid en zelfs een kijkje Boven: Kasteel RONDLEIDINGEN De gidsen van Heeswijk. Kasteel Heeswijk verzorgen in de Rechts: Jacqueli- zomermaanden rondleidingen van ne Kerkhoff bij dinsdag tot en met donderdag van het portret van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van baron André van 12.00 tot 17.00 uur. Ook in de winter den Bogaerde. is het kasteel te bezichtigen. onder: Plafond info: www.kasteelheeswijk.nl met Chinees por seleinen bordjes. reizen@wegener.nl 024-3650360 'LEKKER DOORRIJDEN' Eenmaal weer thuis, blijkt een colle ga deze route ook te kennen. Hij had dit traject ooit gehoord van een vriend uit Zwitserland en het, heel verstandig, niet aan de grote klok gehangen, want hij kan 'altijd zo lekker doorrijden hier'. Dus maar eens bij die Zwitserse connectie van die collega te rade gegaan. Het blijkt te gaan om Till Klammer uit het Zwitserse Oberho- fen, een stadje aan de Thunersee. Klammer schrijft: 'Het Is ook geen enkel probleem met een camper in de Kandersteg-trein te gaan, maar deze mag niet meer dan 3.40 meter hoog zijn. ook zijn er enkele restric ties bij sommige treinen. Het gaat daarbij om de treinen die recht streeks naar Italië gaan'. Tot 13 oktober van dit jaar rijden ervan Kandersteg naariselle (Italië) elk weekeinde en in de vakanties ook treinen waar je auto op kan. Dan hoefje de Simplonpas niet meer over per auto. op de website staat meer informatie. Zie: www.bls.ch/e/autoverlad/auto- verlad.php NEDERLAND St. Cotthardtunnel San Bernardinotunnel Lötschbergertunnel Simplonpas Mont Blanctunnel Zaterdag 30 juni 2012 mag nemen in de kasteelkeuken. „André van den Bogaerde heeft veel betekend voor Heeswijk", vertelt Jac queline Kerkhoff wijzend op het por tret van de baron, dat een prominente plaats heeft gekregen in de vestibule van het kasteel. „André stamde af van een adellijke familie van burgemees ters. Hij werd gouverneur van Brabant. Hij liet wegen aanleggen en was betrok ken bij de aanleg van de Zuid-Willems vaart. Omdat hij een privé-optrek no dig had, kocht hij het kasteel." Kerkhoff, directeur van de stichting die het in 2005 fraai gerestaureerde kas teel in eigendom heeft, omschrijft de baron als 'een enorme kunstverzame laar'. „Hij leefde voor de kunst. Toen hij in 1855 overleed, hebben zijn zoons Louis en Donas vaders collectie vol en thousiasme uitgebreid." Om alle kost baarheden te kunnen herbergen, liet het duo aan het kasteel zelfs de Wapen zaal en de IJzerzaal bijbouwen. „Helaas is het grootste deel van de verzameling verdwenen", verzucht de directeur. Erfelijke ruzies onder latere genera ties Van den Bogaerde speelden daarbij een hoofdrol. „Er zijn liefst zeven vei lingen geweest. Veel voorwerpen zijn ook in particuliere handen gekomen." Desondanks blijft er voor de bezoe ker voldoende kunst en antiek te be wonderen en geeft een rondleiding een uitstekend beeld van het kasteelleven rond het midden van de negentiende eeuw. Bijvoorbeeld in de chique eetka mer met handbeschilderd papierbe- hang, Chinees zijden gordijnen en ori gineel Berlijns porselein op de tafel. „Een van onze topstukken", noemt Jac queline Kerkhoff die eetkamer, evenals het plafond van Chinees porseleinen bordjes op een van de bovenverdiepin gen. „Uniek voor Nederland, dit pla fond", benadrukt de directeur vol trots. Ook de andere vertrekken van het kasteel mogen er zijn. Zoals de winter slaapkamer, waar ooit Zonnekoning Lo- dewijk XIV zijn bekroonde hoofd op zijden kussens legde, de bibliotheek van de laatste baron Willem van den Bogaerde, de theekamer waar Juliana op visite kwam en de kamers van de zonen des huizes, compleet met door- kijkluikjes voor de toezichthoudende gouvernantes. En niet te vergeten de kasteelkeuken, waar de koperen steel pannetjes in strakke lijn op de schap pen staan, het drinkwater en het schoonmaakwater apart getapt werden en de deurtjes ossenbloedrood zijn ge verfd. „Dan kon je niet zien dat het ei kenhout was. Want over eikenhout moest belasting betaald worden", ver klapt Kerkhoff. Maar al te graag staat onze gids in de portrettenzaal even stil bij het schilde rij waarop de laatste bewoonster van het kasteel is afgebeeld. „Barones Alber- tine. Ze was hofdame bij koningin Wil- helmina en gouvernante van Juliana. We hebben de barones een ereplaatsje gegeven. Ruim voor haar dood in 1994 heeft ze bepaald dat het kasteel onder gebracht moest worden in een stich ting. Dankzij haar is het behouden ge bleven. „Alleen de martelwerktuigen, daar wilde ze niks van weten. Ze heeft ze af gestaan aan het Brabants museum. We hebben het spul nu weer in bruikleen. In een vertrek naast de slaapkamer van een van de kasteelzonen. Kan eigenlijk niet. Ik wil het verbannen naar een an dere plek. De zolder of zo." 2012 is het Jaar van de Historische Buitenplaatsen. Nederland telt nog ongeveer 550 van deze landhuizen, kastelen en monumentale panden. Een duik in het rijke buitenleven van weleer, vandaag: Kasteel Heeswijk in Heeswijk-Dinther. venlo DUITSLAND O Keulen FRANKRIJK Straatsburg colmar Freiburg O Koblenz o Frankfurt am Main Bern Thun ZWITSERL. O Zurich Luzern Chamonix Domodossola O Milaan ITALIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 80