i5 spectrum gil»# Zaterdag 30 juni 2012 Op Cyprus, belastingparadijs en toeristische trekpleister, draait alles om het beheren van geldstromen. foto Harry Koundakjian/GPD gelijk uitgesteld, uit vrees voor de eisen die Brussel aan de financiële hulp kan stellen. Bijvoorbeeld om de vennootschapsbelas ting eens flink te verhogen. Die bedraagt nu ïo procent, tegen bijvoorbeeld 25 pro cent in Nederland. Om die reden week Cy prus vorig jaar voor hulp uit naar Rusland, dat het land vorig jaar al 2,5 miljard euro leende. De communistische president bel de naar Vladimir Poetin, van wie hij een groot bewonderaar is. Met moeilijk doen over waar geld vandaan komt, is Cyprus niet rijk geworden. Voordat begin deze eeuw met het oog op EU-toetreding een grote schoonmaak werd gehouden, par keerden figuren als de Servische president Slobodan Milosevic hun Duitse marken op rekeningen bij Cypriotische banken. Dat alles draait om het beheren van geld stromen en postbusfirma's, is al direct bij aankomst op het vliegveld van Lamaca te zien. Groepen melkbleke Deense en Russi sche zontoeristen schuifelen in de rij voor de paspoortcontrole langs reclame na recla me van projectontwikkelaars, banken en financieel adviesbureaus. Ten zuiden van de oude stadsmuren, in Nieuw Nicosia, staan de kantoren van mi nisteries, banken en luchtvaartmaatschap pijen uit het Midden-Oosten. Banken ad verteren er op elektronische borden met de eurokoers in Israëlische sjekels, Saudi- sche riyals en dirhams uit de Verenigde Arabische Emiraten. Binnen het bastion plakken wisselkantoor tjes daarentegen uitgeprinte Aatjes op de etalageruit met de wisselkoers in Sri Lanke- se roepi's, Vietnamese dongs en Roemeen se lei. Dat doen ze voor de naar schatting 150.000 arbeidsmigranten op Cyprus, die regelmatig geld naar hun land van her komst willen sturen. Aziatische vrouwen zijn op het eiland de meest zichtbare groep arbeidsmigranten. Ze verkopen loten op terrassen en werken in hotels, restaurants en nachtclubs, 's Och tends zie je ze op crossfietsjes op weg naar hun werk als schoonmaker of oppas. Op het pleintje aan het einde van de grote winkelstraat Ledras verzamelen zich elke avond zo'n dertig Vietnamese vrouwen. Een Engelse toerist roept: „Five euro!", maar niemand vertrekt een spier. Aan de andere kant van een groot bouw- hek wordt een prestigeproject van het stadsbestuur gerealiseerd. Spektakelarchi tect Zaha Had id bouwt op het Plateia Eleftherias een compleet nieuw stadscen trum, pal naast het oude centrum. On danks de crisis gaat de bouw gewoon door. Een keiharde botsing van stijlen en tijdper ken, waar in Nicosia niemand van opkijkt. Aan tegenstrijdigheden is een Cyprioot wel gewend. Een communist is president van een land dat drijft op bankiers en spe culanten. Karl Marx zou zich in zijn graf omdraaien. Nu regeert de euro en via de euro regeert Brussel. Maar Cyprus, dat qua ligging bij het Midden-Oosten hoort, oefent al eeu wenlang aantrekkingskracht uit op over heersers van elders. Venetianen, Turken en tot i960 de Britten. Cyprus kreeg in dat jaar de onafhankelijkheid waarvoor pro- Griekse fracties met steun van de ortho doxe kerk al tien jaar gewapende strijd voerden. In 1974 bezette Turkije echter het noordelijke deel van het eiland, ter be scherming van de Turks sprekende Cyprio ten. Al die buitenlanders lieten hun sporen ach- ter in de gedeelde stad. De Venetianen een bastion, de Turken een aantal monumenta le moskeeën, de VN een bufferzone van verlaten straten, die er uitzien of de straat gevechten nog maar net zijn gestopt en de sluipschutters nog op het dak zitten. Soms vergeet je bijna dat Noord-Nicosia bestaat, zegt tandtechnicus Pavlos Pamborides op het terras van Halara. Een jaar na de opde ling van de stad werd hij geboren. „Oude re generaties uit Noord- en Zuid-Cyprus kennen elkaar nog. Veel jongeren beleven de stad anders. Het is de afgelopen jaren gemakkelijker geworden je te bewegen tus sen de delen, maar daardoor voelt de schei ding ook definitief Maar ik geloof in een gemeenschappelijke identiteit, ik geloof dat die nog bestaat. Luister maar naar hoe onze dialecten klinken, hoe zangerig. Grie ken begrijpen ons vaak niet." EU-president Herman van Rompuy sprak bij een bezoek aan Cyprus begin deze maand de hoop uit dat de vondst van gas voor de kust van Cyprus het Turkse en het Griekse deel van het eiland dichter bij el kaar brengt. Bijvoorbeeld door van de ex ploitatie een gezamenlijk project te ma ken. Maar vooralsnog blaast de gasbel de onder linge spanning alleen maar op. Tijdens het voorzitterschap van de Europese Unie, dat Cyprus tot het einde van het jaar bekleedt, bevriest Turkije de relaties met Brussel. 2* reageren? spectrum@wegener.nl Banken op Cyprus lijden grote verliezen. Europese noodhulp moet het land redden, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 75