spectrum i4 Sandrabussen Cyprus is vanaf 1 juli voorzitter van de Europese Unie. De hoofdstad Nicosia is de laatste gedeelde hoofdstad van de wereld. Naast de door militairen bewaakte grens tussen Grieken en Turken lopen er nog talloze, onzichtbare grenzen over Cyprus. Zaterdag 30 juni 2012 STANDPLAATS Het is een van de eerste herin neringen uit mijn jeugd: de dag dat ik zelf met de bus naar school mocht. De gele FRAM-bus die in de vroege morgen aan de horizon opdoemde, de eindeloze rit langs de boerderijen, de windmolens en de dijk aan het Wad, het staat me alle maal nog haarscherp bij. De hypnotise rende diesellucht, de leren banken waar de oudere jongens hun namen in kerf den. De rit van Holwerd naar Dokkum leek een reis naar de andere kant van de wereld. Ruim 3.000 kilometer verderop en zeker 20 jaar later duikt mijn lijn 54 weer op. Sandra Roelofs, de Nederlandse vrouw van de Georgische presi dent Michail Saakasjvili, heeft de afgelopen tien jaar een flink recy- clingsprogramma op poten gezet. Veegwagentjes van de gemeente Den Haag houden de straten van Tbilisi schoon, Radio Muza draait de soms haperende cd's van Radio 6 in de Georgische ether en de streekbussen uit heel Neder land, in de volksmond 'Sandrabus sen', vervoeren jaarlijks miljoenen forenzen. Behalve westerse bussen haalde Saakasjvili ook experts, politici en adviseurs uit Europa en de Verenig de Staten naar de hoofdstad. Sinds zijn aantreden in 2003 is Georgië onherkenbaar veranderd. De cor- ruptie, wetteloosheid en economie I zijn grondig aangepakt Wie tien jaar geleden een politieagent tegen het lijf liep, moest de portemonnee trekken. Nu groeten de agenten vriende lijk, schrijven ze alleen digitale bonnen uit en krijgen toeristen Engelstalige plat tegronden aangereikt Het land is een van de meest gunstige be stemmingen voor investeerders gewor den. En de eens zo wilde Georgische chauffeurs dragen tegenwoordig alle maal een gordel, wachten netjes voor een rood stoplicht en houden zich zelfs aan de maximumsnelheid. Toch is er de laatste jaren steeds meer protest Saakasjvili geeft de oppositie geen schijn van kans, privatiseert de gro te staatsbedrijven voor een schijntje en sommige hervormingen gaan de Geor- giërs veel te ver. „Hij moet eens ophouden van Georgië een soort Europa te willen maken", zegt mijn vriend Levan steeds vaker. „Soms heb ik het idee dat hij denkt, dat zijn kie zers in Brussel of in Washington wonen. Maar wij zijn gewoon hier." Hoewel ie dereen blij is met de glimmende boule vards, de opgeknapte orthodoxe kerken en de gloednieuwe kabelbaan in het cen trum van Tbilisi, is er nog altijd geen werk te vinden. Met zowel de parle- ments- als de presidentsverkiezingen voor de deur staat het land politiek ge zien op scherp. De Sandrabussen zijn alweer verdwe nen. „Om eerlijk te zijn, ze gingen de he le tijd stuk", legt een woordvoerster van het Georgische vervoersbedrijf uit. „We hebben ze ingeruild voor kleinere Oek raïense en Turkse bussen. Die doen het tenminste." Even is het stil aan de andere kant van de lijn. „Weet u wat het is, niet alles wat uit het Westen komt, is per definitie goed. Daar zijn we hier inmiddels wel achter." door Werner Bossmann Elk uur gebeurt het minstens één keer. Een gast gaat en thousiast aan een van de ta feltjes van café Halara zitten en schuift daarbij een stoel een halve meter achteruit. Net over de onzichtbare lijn tussen het terras van 'Kalm Aan' en de stoep van de juwelier, waar alleen diens scooter staat. Je voelt zijn ogen door de stoffige winkelruit prikken. Hier wordt zijn pensioen aangetast. Klanten heeft hij misschien niet veel meer - urenlang zie je er niemand naar binnen gaan - maar des te fanatieker verdedigt de middenstander zijn terrein. De serveerster van Halara buigt zich fluisterend over de gast, wijst naar de regenpijp - daar loopt de grens - en de stoel wordt weer teruggezet. Achter de onzichtbare grens. „Je ziet dat we hier allemaal geobsedeerd zijn door grenzen en het bewaken ervan", zegt George Psyllides, verslaggever van de Cyprus Mail en vaste klant hier. Hij glim lacht cynisch. Op 100 meter van het terras eindigt de straat in bloembakken, zandzak ken en soldaten met mitrailleurs. Daarach ter ligt de door de Verenigde Naties inge stelde bufferzone tussen de 'Turkse Repu bliek Noord-Cyprus', die alleen door Tur kije wordt erkend, en (Griekstalig) Cyprus. Formeel is het hele eiland lid van de EU, maar in de praktijk geldt het lidmaatschap alleen het 'Griekse', internationaal erkende deel. „Als we ergens goed in zijn, dan is het in de handel in lucht Niets doen en wachten tot het geld vanzelf naar je toekomt." Psyllides doelt op de grote financiële sec tor van het land dat in januari 2008 het pond inwisselde voor de euro. Cyprus telt 420.000 bedrijven op nog geen miljoen in woners. De bankenbranche is ruim acht maal zo groot als het Bruto Nationaal Pro duct. Waarschijnlijk verkoopt de juwelier nog maar één ding, net als al die winkel tjes in het oude centrum van de gedeelde hoofdstad Nicosia waaraan je niet kunt zien of ze twee of al twintig jaar zijn geslo ten: aeres, zeggen ze hier, lucht. De winkeliers wachten op de dag dat een jonge ondernemer binnenstapt die van het pand een restaurant of een club wil ma ken. De kapper, die in zijn etalage verbleek te haarwaterdoosjes en een krantenfoto van wijlen de 'Queen Mother' heeft staan, is voorgoed met vakantie. Maar helemaal achter in een verder lege schoenmakerij brandt toch een lampje en zit een bejaarde man riemen te snijden. Cypriotische lucht is duur. De uitbaters van de kwijnende winkels, in een straten- patroon dat kronkelt als in een Turkse ba zaar, betalen vaak een heel lage huur. Vol gens de wet mag de eigenaar ze er niet zo maar uitgooien. De eigenaar van Halara zou 30.000 euro aan aeres hebben betaald, alleen om de vorige gebruiker weg te krij gen uit het gebouw aan het Faneromenis- plein, in de schaduw van de kerk. Lucht, de Cypriotische specialiteit. Er gaat veel geld rond in het belastingparadijs. Tot voor kort merkte je daar weinig van. Mede door blootstelling aan Griekse obligaties en leningen lijden de Cypriotische banken echter grote verliezen. Zo groot, dat het land deze week om Europese noodhulp heeft gevraagd. Dat verzoek is zo lang mo- Lucht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 74