kipblokjes kipspiesjes i3 spectrum 'Overal reageerden de klanten enthousiast' Lupinemeel voor vleesvervangers SPEKJES GEROOKT Zaterdag 30 juni 2012 IOON. VEGETARISCH DE VEGETARISCHE SLAGER VEGET^ slager lOff/. PLANTAARDIG fjT VEGETARISCHE MM SLAGER ,aovogotariscK«iïlagOf-nX too PLANTAARDIG ►M VEGETARISCHE m SLAGER vcqotarischeslagcr.nl foto Toussaint Kluiters/GPD Het assortiment vleesver vangers in de supermarkt kan wel een oppepper ge bruiken. Dat gaat nu ge beuren, zegt Stefan Bult, bij Coop verantwoordelijk voor het vlees. Als eerste supermarktketen gaat Coop de producten van De vegetarische slager lan delijk verkopen in alle fili alen. „We hebben het uit geprobeerd in vier ver schillende winkels: in de stad, in de regio en in een echte studentenwinkel. Overal reageerden de klan ten enthousiast. Terwijl we er niet eens groot recla me voor hebben gemaakt en de prijs hoger is dan van andere vleesvervan gers. Mensen rijden er spe ciaal voor om. Dit is een blijvertje." Het gaat om tien diepvries producten als vegetari sche gehaktballen, kipstuk jes, rul gehakt, gerookte spekjes, tonijn, shoarma en kroketten. Bult ver wacht dat de omzet van vleesvervangers gaat ver- Kok Paul den Duik. foto Toussaint Kluiters/GPD dubbelen. Nu is het 2,5 pro cent van de vleesomzet, dat gaat naar 5 procent. „Deze producten geven de structuur en het mondge- voel van echt vlees, zon der dat er een dier voor ge dood is. Dat leeft. In steeds meer huishoudens eten twee gezinsleden vlees, eentje helemaal niet en de ander slechts af en toe." Coop was de eerste, maar zeker niet de laatste super markt die bij De vegetari sche slager op de stoep stond, zegt eigenaar Jaap Korteweg. Dat is maar goed ook, want De vegeta rische slager heeft grote volumes nodig om uit de kosten te komen. „Er zit heel veel geld in ontwikke ling, we zijn te klein om dat terug te verdienen." Bij productontwikkelaar Paul den Duik breekt het koude zweet uit als hij hoort dat de pers even meekijkt in de keuken van De vegetarische slager. Den Duik maakt vleesstuk jes zonder soja, op basis van peulvruchten (ge heim) en wortel, ui, bloemkool en aardappel. Zijn tweemansbedrijf Pro viand heeft het recept we reldwijd gepatenteerd. Vandaag heeft hij stukjes bij zich die varkens- of rundvlees moeten vervan gen. Voordat een product naar wens is, is Den Duik al tientallen keren in de keuken van De vegetari sche slager geweest De stukjes van vandaag zijn het ook nog niet Zonder het te weten eet de Nederlander jaarlijks al 6 kilo voedsel waarin lupi nemeel is verwerkt. Lupi ne maakt het korstje van de Van Dobben-kroketten extra knapperig, net zoals de borrelnootjes van C1000. Het helpt bij het bakken van witbrood, koekjes en ijswafeltjes. Nieuw is het lupineijs, ijs zonder melk en lactose. Nu worden van het eiwit rijke meel ook vleesver vangers gemaakt. Zover was het nooit geko men zonder de soja-ramp van 1999, vertelt Carrie Lu- cassen van LI Frank in Twello. Het bedrijf be werkt (roosteren, schillen, malen) sojabonen tot ver schillende meelsoorten voor de Europese bakkerij industrie. Toen vaardigde de Europese Unie een ver bod uit op genetisch gema nipuleerde soja. Op zoek naar een alterna tief kwamen de Twellona- ren uit bij de lupineboon, Lupinebonen. foto PR die qua samenstelling overeenkomt met de soja boon en bijna net zo groot is, dus met hetzelfde ma chinepark gemalen kon worden. De oude Egypte- naren en de Inca's gebruik ten lupine al. Rond 1920 gingen Duitse boeren het verbouwen en kweekten zoetere varianten. De meeste lupinebonen ko men uit Australië, waar boeren het op schrale grond kweken als vee voer. Australië is ver weg, dus dat vindt De vegetarische slager niet duurzaam. Bio logische boer André Jur- rius uit Randwijk begon in 2009 met een veld lupi ne. Inmiddels heeft hij drie oogsten achter de rug. „Het is mooi dat ik weet dat de oogst gegeten wordt in de producten van De vegetarische sla ger. En je moet zo'n veld eens zien. Het staat er prachtig bij." De oogst gaat geheel me chanisch, de machine op het land haalt de ronde boontjes al uit de schil. De opbrengst vertoonde in die drie jaar geen voor uitgang. „Het is erg afhan kelijk van het weer. Er moeten betere rassen ont wikkeld worden." Voor bioboeren is de lupi ne wel een gunstig gewas, omdat zij geen kunstmest gebruiken. De lupineplant bindt stikstof en dat is dus een geschenk voor de bio logische bodem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73