spectrum 12 de vegetarische kiloknaller. lupine 'Een plantaardige biefstuk lijkt onhaalbaar' KIPSTUKJES KIPSTUKJES ILurint shoarma j Het leek een goede grap van de Partij voor de Dieren: aan het Spui in Den Haag opende twee jaar geleden De vegetarische slager. Maar de 'slagerij' is bloedserieus. In de keuken werkt de kok voortdurend aan betere recepturen voor saucijzen broodjes of tonijn. En het spul is sinds kort landelijk te koop bij de Coop-super. 0E Zaterdag 30 juni 2012 ISO CP AW lOff PLANTAAROIG r door Jan Trommelen Nee, dit wordt geen ver haal over de slechte (of goede) kanten van vlees. Dierenleed? Mo reel verwerpelijk, die bio-industrie? Vlees slecht voor de gezond heid, slecht voor de planeet? Elke dag vlees is decadent? Of hebben we juist dagelijks recht op een betaalbaar stukje vlees, al was het maar om op kracht te blijven? U zoekt het zelf maar uit. Om welke reden dan ook, in steeds meer huishoudens komt regelmatig een vleeslo ze maaltijd op tafel. Terwijl het leger vege tariërs niet of nauwelijks groeit, vinden steeds meer vleeseters dat het wel een ons je minder mag. Of moet. Maar dat is makkelijker gezegd dan ge daan. „We zijn niet zo creatiefin de keu ken. Nederlanders hebben koken geleerd met vlees, dat zit er diep in. Dus grijpen we naar vleesvervangers, dingen die op vlees lijken", aldus Atze Jan van der Goot van de Wageningen Universiteit. Helaas is het aanbod in de supermarkt niet om over naar huis te schrijven. De vegetari sche schijf, de Valess-burger, de Quom-sa- té, vies zijn ze niet, maar smullen is echt wat anders. En de prijzen liggen hoger dan van vlees, al was het maar omdat de super markt er een hogere winstmarge op zet. Logisch dat de vleesvervanger maar niet echt doorbreekt bij het grote publiek. Dat moet anders kunnen, vindt de biologi sche boer Jaap Korteweg. Dus startte hij De vegetarische slager. Met de ambitie uit te groeien tot 'de vegetarische kiloknaller'. „Ik wil echt impact maken. Dus geen ni cheproducten, maar vleesvervangers voor de grote massa. Een echte concurrent voor het vlees uit de bio-industrie." Het moet lekkerder. Dus heeft Korteweg koks in dienst die continu werken aan be tere producten, samen met een aantal klei ne bedrijfjes in Nederland dat zich heeft gestort op het maken van 'vleesstukjes' uit plantaardig materiaal. Elk heeft zijn eigen trucs om dat voor elkaar te krijgen, dus is geheimzinnigheid troef Nu Coop overstag is en andere supers zul len volgen, lijkt Korteweg in twee jaar tijd een grote doorbraak te maken. Toch is hij nog niet tevreden. „We zijn nog te duur. Ik wil ook echt de concurrentie op prijs aangaan met vlees. Daarvoor hebben we grotere volumes nodig." reageren? spectrum@wegener.nl Maak iets dat op een kote letje lijkt uit plantaardig materiaal (bonen, groen te). In een lab aan de Wa geningen Universiteit sleu telt Jacqueline Berghout aan betere grondstoffen om smakelijkere vleesver vangers te maken. Van so jameel of meel van de lupi neboon. Met hulp van de keukenmachine demon streert de promovenda de verschillende bewerkings stappen, van het lupine- meel tot een geelwit, dra derig prutje, dat ruikt als havermout. Daarbij draait het om eiwit, want de Ne derlander haalt een groot deel van zijn benodigde eiwitten uit vlees (en uit zuivel en een beetje uit vis en eieren). Plantaardig eiwit is prima, maar het kruipt in bolletjes en dat geeft geen stevigheid. Berghout bouwt van die eiwitbolletjes lange ve zels, die stevigheid geven aan nepvlees zodat je er op kunt kauwen. Jacqueline Berghout. foto Jeroen Jumelet/GPD Op de universiteit geven ze graag een kijkje in de keuken. Dat is anders bij het twintigtal bedrijfjes in ons land, dat via zijn eigen geheime procédé vleesver vangers maakt. Er gebeurt momenteel ontzettend veel, vertelt universitair hoofddocent Atze Jan van der Goot, al staat de sector ook nog in de kinderschoe nen. „Er zijn ook zoveel verschillende soorten vlees. Kip, varkensvlees, vis worden al heel aardig nagemaakt. Maar een plantaardige biefstuk lijkt me onhaalbaar. Een lapje dat in de pan van rood naar bruin kleurt, zie ik niet zo snel komen." Van der Goot heeft nog een lange waslijst aan on derzoek voor de boeg. Hij wil meer soorten vezels ontwikkelen, uit verschil lend uitgangsmateriaal. Bovendien kost het nog veel energie en water om eiwit uit bijvoorbeeld de sojaboon te halen. Dat pro ces is ook kwetsbaar. Het gaat gemakkelijk fout. En de vleesvervangers kunnen nog goedkoper worden, goedkoper dan vlees, aldus de hoogleraar. „Waarschijnlijk gaat het vanzelf, vlees kan niet an ders dan fors in prijs stij gen. Het voer wordt steeds duurder. Om een ki lo kip te kweken, is de boer 2 euro aan voer kwijt. Vlees is een ineffi ciënte manier om eetbaar eiwit te maken." 100% PLANTAARDIG (jfTJ?) VEGETARISCHE SLAGER w.v. dovcgctarschesl .igor.nl igoTpuntaaroig VEG&T MriSCHE SLAGER Producten in de vitrine van De vegetarische slager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72