de pensioenpot werken7 Een droom wordt werkelijkheid zaterdag 30 juni 2012 Aandachtspunten Waar let je op, als je moet beslissen of je over gaat naar een ander pensioenfonds? Garanties: Welke garanties heb je in je oude en in je nieuwe pensioenregeling? Een zuivere premieovereenkomst overzetten naar een uit keringsovereenkomst, kan verstandig zijn om dat je pensioenuitkeringen dan gegarandeerd zijn. Andersom geldt het tegenovergestelde. Als je je uitkeringsovereenkomst overdraagt naar een premieovereenkomst, verlies je meestal je garanties. Partnerpensioen: Hoe is het partnerpen sioen geregeld in je oude en nieuwe pensioen regeling? Let hierbij op of het een verzekering is die vervalt als je uit dienst gaat, of dat je daadwerkelijk een kapitaal opbouwt. Indexatie: Uitkeringsovereenkomsten wor den vaak bij economische voorspoed jaarlijks geïndexeerd met een bepaald percentage. Bij de ene pensioenregeling wordt er sneller en meer geïndexeerd dan bij de andere. Had je zowel bij je oude als nieuwe werkgever een uitkeringsovereenkomst? Dan kan het handig zijn om de indexeringsvoorwaarden van beide pensioenregelingen door te nemen. Twijfel? Mocht je twijfelen dan kun je altijd contact opnemen met je erkend financieel ad viseur of verzekeringsagent. In veel gevallen is het financieel niet aan trekkelijk om pensioen met gegarandeerde pensioenuitkeringen, over te dragen naar een pensioen waarbij de uitkeringen afhan kelijk zijn van eventuele beleggingswinst. Dan weegt het praktische voordeel van waardeoverdracht niet op tegen het finan ciële nadeel. Naast gevolgen voor de werknemer, kan waardeoverdracht ook financiële gevolgen voor de werkgever hebben. De impact op een werkgever met een uitkeringsovereen komst, kan zelfs behoorlijk groot zijn. Werk gevers met een uitkeringsovereenkomst moeten soms tot wel tienduizenden euro's in één keer aan pensioenpremie bijbetalen door waardeoverdracht van een werknemer die in of uit dienst gaat. Zeker in deze tijden van crisis kan dit een financiële strop beteke nen voor kleine werkgevers. Daarom heeft demissionair minister Henk Kamp van Sociale Zaken en Werkgelegen heid ingegrepen. Per 1 juli 2012 gaat een nieuwe (tijdelijke) wettelijke maatregel in. Naar alle waarschijnlijkheid wordt deze maatregel in 2014 omgezet naar definitieve wetgeving. Hierin is bepaald dat kleine werkgevers (bruto loonsom van 755.000 eu ro of minder) in bepaalde gevallen niet meer verplicht zijn om mee te werken aan waardeoverdracht. Het maakt hierbij niet uit of het gaat om een waardeoverdracht van een ex-werknemer (uitgaande waarde overdracht), of om waardeoverdracht van een nieuwe werknemer (inkomende waar deoverdracht). Friso Fennema, woordvoerder van Kamp:v „Het doel hiervan is te voorkomen dat klei ne werkgevers worden geconfronteerd met forse bijbetalingslasten als een werknemer gebruik maakt van zijn recht op waardeover dracht. Het kabinet wil kleine werkgevers, zeker in tijden van crisis, niet onnodig in de problemen brengen." MKB-Nederland, de brancheorganisatie voor ondernemers in het midden- en klein bedrijf, vindt het goed dat deze maatregel voor kleinere bedrijven wordt genomen, al is deze nog niet perfect. Mieke Ripken van MKB-Nederland: „Het is ook een tijdelijke maatregel in afwachting van een meer fun damentele discussie over deze problematiek die later gevoerd gaat worden en waarover minister Kamp de Stichting van de Arbeid om advies heeft gevraagd. Voor MKB-Neder land is van belang dat aan de schrijnende si tuatie dat ondernemers soms tienduizen den euro's moeten bijstorten, een einde komt. Deze tijdelijke maatregel is een stap in de goede richting." Deze maatregel gaat alleen gelden in situa ties waarbij de werkgever meer dan 15.000 euro moet bijbetalen én dit bedrag meer dan 10 procent van de waarde die wordt overgedragen bedraagt. In de praktijk ko men dergelijke situaties zelden voor. Maar weinig werknemers worden geraakt door deze maatregel. Het kleine aantal werkne mers dat hier wel mee te maken krijgt, zal hier niet blij mee zijn. Deze werknemers hebben vaak goed nagedacht voordat zij be sluiten om een dergelijk groot bedrag aan pensioen over te dragen. En er bestaat niet voor niets een wettelijk recht op waarde overdracht. Fennema: „Natuurlijk is het han dig als een werknemer al zijn pensioenaan spraken bij één pensioenuitvoerder kan on derbrengen, maar het kabinet vindt het ge rechtvaardigd dat recht te beperken als waar deoverdracht bij de werkgever leidt tot dis proportionele bijbetalingslasten. Werkne mers gaan er dan ook niet op achteruit als ze geen waardeoverdracht kunnen doen." Fennema: „De pensioenaanspraak van de werknemer blijft hoe dan ook behouden bij zijn oude pensioenuitvoerder. In de meeste gevallen zal zijn pensioenaanspraak ook geïndexeerd worden." reageren? geld@wegener.nl GELD EN WERK; ONLINE zie onze websife:geldenwerk Celd en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken treft u op één overzichtelijke plek al het nieuws aan dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft. PASPOORT Bedrijf: Joe Mie. Wie: Corine de Keijzer en Sonja Obrie uit Terneuzen en Anja Cortvriendt uit Axel. Waar: Markt 14, Terneuzen. Wat: Kinder- en tienerkle- ding. Merken: Quapi, Kiezeltje, Kmimpi, Hound, Koin, Tum ble and Dry, Blue Pepper, Blue Rebel en Monta. Officiële startdatum: 28 juli 2011. Aantal werknemers: de drie ondernemers. Winkeloppervlakte: vijftig vierkante meter. Ervaring: werkten voorheen bij een accountantskantoor. Site met webshop: www.joeenmie.nl Telefoon: 0115.613052. Corine de Keijzer (links) en Sonja Obrie. Anja Cort vriendt ontbreekt op de foto. foto Peter Nicolai Ze werkten alle drie voor een accountantskantoor in Terneuzen en hadden een gezamenlijke droom zelf een onderneming te beginnen. Corine de Keijzer (42) en Sonja Obrie (41) uit Terneuzen en An ja Cortvriendt uit Axel besloten de stap te wagen. Sinds een jaar hebben ze nu de winkel in kin- der- en tienerkleding Joe 8c Mie aan de Markt in Terneuzen.„Er waren allerlei ontwikkelingen op het kantoor die ons niet be vielen", verklaart Corine de Keijzer." Een winkel aan de Noordstraat stopte met de verkoop van kinderkleding. Er was dus een gat in de markt. „Maar in je eentje doe je het niet zo gemakkelijk." Nu kunnen ze het werk over drie personen verdelen in een roulerend roos ter, met variabele dagen. Dat bevalt goed. Cori ne: „We hebben alle drie nog kinderen die aan dacht nodig hebben. Het is heerlijk om in de week ook tijd te hebben voor thuis." De inkoop is een van de groot ste problemen waarmee zij te maken hebben. „Voor iedere type moet iets te vinden zijn. Sommige meisjes kiezen voor «l|i*p|i roze, anderen voor het stoerde- dldllCI re wij hebben nu beter zicht op hetgeen moet worden inge kocht", vertelt Corine. „Er is nog wel veel zo mers spul, omdat het weer aan de slechte kant was. We hebben bijna drie weken uitverkoop voor 30 gehad, maar zijn woensdag begon nen met opruiming voor 50 procent, want er is toch nog veel voorraad, van topjes en dergelij ke. We zijn blij dat we de stap hebben gewaagd. Gelukkig hebben wij de banken daarbij niet no dig gehad, omdat er voldoende financiële basis was om zelfstandig te kunnen starten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55