w Een andere baan p 61 werken ff Oost, west... 'De balans is goed zo' zaterdag 30 juni 2012 door Moniek Hüsken Erik Schokkin op zijn werkkamer thuis, waar hij gemiddeld een dag per week werkt. foto Theo Koek Sinds een paar jaar werkt Erik Schokkin (47) een dag per week vanuit huis. Hoe bevalt dat? Wat voorwerk doe je, Erik? Schokkin: „Ik ben arbeidshygië- nist bij de de afdeling Veiligheid, Gezondheid en Milieu van de con cerndirectie Human Resources Universiteit Twente. Een arbeids- hygiënist inventariseert risico's van het omgaan met gevaarlijke stoffen. Hij kijkt bijvoorbeeld of hier veilig mee wordt omgegaan op de werkplek." Hoeveel dagen per week werk je van uit huis? Schokkin: „Ik werk fulltime, vijf dagen per week. Pas de laatste paar jaar, sinds 'het nieuwe wer ken' in opkomst is, werk ik een dag per week thuis." Op welke dag werk je vanuit huis? Schokkin: „Ik werk niet op een vaste dag vanuit huis, maar bekijk per week wanneer het uitkomt. Ik moet ook veel op de universiteit zijn om te overleggen met colle ga's. Ik probeer rapportages en verslagen op te sparen zodat ik ze kan uitwerken op de dag dat ik thuis ben. Ik woon in Lichtenvoor de, in Gelderland. De Universiteit Twente ligt tussen Hengelo en En schede en is ongeveer een uur rij den." Wilde je zelf meer thuiswerken ofging het van je werk uit? Schokkin: „De mogelijkheden werden vanuit het werk gestimu leerd. Op onze afdeling werken we met flexibele werkplekken. Als ik op de universiteit werk, zit ik op een afdeling waar vijftig desktops staan. Wij hebben dus geen vaste plekken meer, maar kunnen ons op iedere willekeuri ge plek aanmelden. Dat laatste gaat gelukkig zonder problemen. Meestal is er wel plek. Het valt mij op dat mensen die verder weg wonen ook altijd vroeger komen. Er zijn ook stiltehokken waar je Iedereen die pensioen opbouwt en ooit van baan is gewisseld, heeft er wel eens van gehoord: waarde overdracht. Een lastig begrip, dat gevolgen kan heb ben voor je latere pensioenuitkeringen. kunt gaan zitten als je je goed moet concentreren of veel moet overleggen. Die zijn vaak als eer ste bezet." Hoe ziet je werkplek thuis eruit? Schokkin: „Daar werk ik op een aparte kamer. Er staat een bureau, en een computer en ik heb een laptop. Wij hebben 2 kinderen van 9 en 11 en die eigenen zich daar ook steeds meer ruimte toe. Er staat steeds meer speelgoed." Kun je je goed concentreren als je thuis- werkt? Schokkin: „Ja. Ik schrijf dan aan rapporten en het is fijn zo te wer ken. Ik word niet gestoord want de kinderen zijn naar school. Tus sen de middag komen ze even thuis om te eten, maar dat is een prettige afleiding, want lunchen moet je zelf ook." Wat zijn je werktijden op je thuiswerk- dag? Schokkin: „Op de universiteit be gin ik op half negen. Maar thuis begin ik eerder want spaar reis tijd uit, dan zit ik zo rond acht uur op mijn werkkamer. Avonds check ik nog vaak mijn werkmail om te kijken of er nog interessan te berichten tussen zitten." Zou je meer thuis willen werken? Schokkin: „Het nadeel van zo'n thuiswerkdag is dat je allerlei con tacten met collega's mist, die func tioneel zijn. Ik denk dat het in mijn functie niet mogelijk is va ker vanuit huis te werken. Maar dat is niet erg, want de balans is goed zo. Het leuke is dat het werk binnenkort naar mij toekomt. Op het Zwarte Cross Festival dat van 20 tot 22 juli wordt gehouden in Lichtenvoorde, komen professo ren van de Universiteit Twente en andere universiteiten colleges houden over allerlei verschillende technische onderwerpen. Dit om de kloof tussen wetenschap en maatschappij kleiner te maken. Leuk!" .door Nadime van Cemert illustratie Job van Gelder Frank Janssen heeft per 1 mei een nieu we baan bij een klein IT-bedrijf aan vaard. Hij kreeg onlangs een brief van zijn nieuwe pensioenverzekeraar waarin werd gesproken over waardeover dracht. De verzekeraar vraagt hem een keu ze te maken wat betreft waardeoverdracht. Janssen heeft alleen geen idee waar de verze keraar het over heeft. Waardeoverdracht is niet meer dan het over dragen van je pensioengelden die zijn opge bouwd bij je oude werkgever, naar de pen sioenpot die je opbouwt bij je nieuwe werk gever. Waardeoverdracht is een wettelijk recht van iedere werknemer. Binnen zes maanden nadat je bij een nieuwe werkgever in dienst bent getreden, kun je gebruik ma ken van dit recht. Op het aanmeldformulier van je nieuwe pensioenregeling staat hoe je waardeoverdracht in gang zet. Ook na de eerste zes maanden kun je nog waardeover dracht aanvragen. Pensioenfondsen, pen sioenverzekeraars en werkgevers zijn dan echter niet meer wettelijk verplicht om aan de waardeoverdracht mee te werken. Je bent dan overgelaten aan de welwillendheid van deze partijen. Hét grote voordeel van waardeoverdracht is dat je je opgebouwde pensioen overzichte lijk bij elkaar op één polis hebt staan. Hier door zie je op het jaarlijks Uniform Pen sioen Overzicht (UPO) in één oogopslag wat je aan pensioen hebt opgebouwd. Ook betaal je maar één keer polis- en administra tiekosten. Een ander voordeel van waardeoverdracht is dat de dienstjaren die je bij je vorige werk gever hebt opgebouwd, meetellen in je nieu we pensioenregeling. Dit kan gunstig zijn voor de hoogte van de uitkeringen uit het partnerpensioen (weduwepensioen), als je voor je pensioendatum komt te overlijden. Praktisch gezien heeft waardeoverdracht veel voordelen. Financieel gezien niet altijd. Dat komt omdat we in Nederland op ver schillende manieren pensioen op kunnen bouwen. De twee meest gebruikelijke zijn: 1. De uitkeringsovereenkomst (eindloon en middelloon). Bij een uitkeringsovereen komst zijn de jaarlijkse uitkeringen vanaf je pensioendatum gegarandeerd. Bijvoorbeeld: als je tot je pensioendatum bij je werkgever eN blijft werken, krijg je vanaf je pensioenda tum gegarandeerd ieder jaar 20.000 euro. 2. De zuivere premieovereenkomst (beschik bare premieregeling). Bij een premieover eenkomst is alleen de pensioenpremie van je werkgever gegarandeerd. Deze pensioen premies worden vervolgens belegd in beleg gingsfondsen. Hierdoor zijn de jaarlijkse pensioenuitkeringen op je pensioendatum afhankelijk van de beleggingswinst (of-ver- lies) die je met je pensioenpremies hebt ge maakt. Bijvoorbeeld: als je tot je pensioenda tum bij je werkgever blijft werken, heb je op je pensioendatum een geschat beleg gingskapitaal van 240.000. Door de beleggin gen kan het daadwerkelijke bedrag hoger of lager uitvallen. Het werkelijke beleggingska pitaal wordt op je pensioendatum omgezet naar periodieke pensioenuitkeringen. De exacte hoogte van je pensioenuitkeringen weetje dus pas op je pensioendatum. De meeste mensen die pensioen opbou wen, hebben een middelloonregeling. Op de tweede plaats komt de premieovereen komst. Daarentegen heeft tegenwoordig nog maar 6 procent van de mensen een eind loonregeling. Werknemers hechten aan vast contract en zekerheid Drie van de vier Nederlanders wil len van baan veranderen, maar doen het niet omdat de overgang niet goed is geregeld. Mensen noe men het verlies van een vast con tract (54 procent), de zekerheid van de huidige baan (51 procent) en de angst voor minder salaris (44 procent) als een sta-in-de-weg voor mobiliteit, blijkt uit onder zoek van het ministerie van Socia le Zaken en Werkgelegenheid. Geen herstel van vertrouwen in financiële sector Uit een jaarlijkse meting van De Nederlandsche Bank (DNB) onder Nederlandse huishoudens blijkt dat het vertrouwen in financiële instellingen nog niet is hersteld, meldt de Pensioenfederatie. Het vertrouwen, met name in de des kundigheid en integriteit van be stuurders, blijft aanzienlijk lager dan voor het begin van de finan ciële crisis. Ook het vertrouwen in pensioenfondsen daalde. Meer huizen verkocht, maar de prijzen zijn lager Er zijn in mei meer woningen ver kocht, maar de gemiddelde prijs voor een koopwoning is in mei met 5,5 procent gedaald ten op zichte van dezelfde maand een jaar eerder. De daling is daarmee sterker dan in maart en april toen de prijzen respectievelijk 4,7 en 5,2 procent lager lagen dan in de zelfde periode in 2011, blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, aldus AM Nieuws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54