Kind onterven is mogelijk werken5 G€LDKW€STI€S 'Mijn dochter is gescheiden, erft mijn schoonzoon van mij?' "EN MIJN FLAPDROL VAN EEN ZOON ERFT: MIJN HARTKWAAL, KAALHEID, SUIKERZIEKTE EN ZWAKKE MAAG" zaterdag 30 juni 2012 'IKa;imroöJKKS^:&«:3a55R3E&CS®SgSSSSa«BH5®58a'2S^^ Een ouder kan in zijn testament een kind onterven. Dat kind kan dan echter alsnog een deel van de erfenis van zijn ouder opeisen. Dat deel wordt de legitieme portie ge noemd. door Sirene van den Berg illustratie Ruben L Oppenheimer Notaris Dré Teeuwen constateert een opvallende ontwikkeling. „In mijn klantenkring zie ik een toename van het aantal ontervingen. Wellicht door een stijging van het aantal samengestelde gezin nen. Soms klikt het bijvoorbeeld helemaal niet meer tussen een ouder en de kinderen uit zijn eerste gezin." Het is een wijdverbreid misverstand dat ouders hun kinderen niet kunnen onter ven. Ouders kunnen wel degelijk in een tes tament vastleggen dat zij niet willen dat een kind erfgenaam wordt. Het kind kan na overlijden van de ouder in die onterving be rusten, maar kan deze ook aanvechten en een beroep doen op de zogeheten legitieme portie. Die bestaat uit een geldbedrag, dat de helft bedraagt van het normale kindsdeel dat het kind zou hebben gekregen als het ge woon erfgenaam zou zijn. De legitieme por tie moet binnen vijfjaar na het overlijden worden opgeëist. De legitieme portie is meestal pas opeisbaar na het overlijden van de langstlevende ouder. Als het kind aanspraak maakt op de legitie me portie, wordt het daarmee nog steeds geen mede-erfgenaam. Het onterfde kind mag geen persoonlijke spullen zoals siera den of meubels opeisen vanwege emotione le waarde, zoals gewone erfgenamen. Ook heeft het onterfde kind geen enkele zeggen schap in de afwikkeling van de erfenis. Kinderen - en als deze zijn overleden de kleinkinderen - zijn de enigen die recht kun nen hebben op een legitieme portie. De langstlevende echtgenoot, de ouders en de stief- of pleegkinderen van de overledene hebben geen recht op een legitieme portie als zij worden onterfd. Wordt een kind onterfd, dan kan het daar helemaal niets tegen doen. Ook niet als de reden van onterving - in de ogen van het kind - heel onredelijk is. Denk als ouder dan ook niet lichtzinnig over het onterven van een kind. Ook al heb je gigantische ru zie of juist totaal geen contact meer, voor een kind kan onterving toch aankomen als een grote klap. En niet alleen omdat het fi nancieel wordt buitengesloten. Aan de ande re kant is het voor ouders niet mogelijk te voorkomen dat het kind toch een deel van het geld krijgt. „Persoonlijk vind ik dat vreemd. Als ouders hun kinderen willen onterven, dan ga ik er vanuit dat ze daar een heel goede reden voor hebben. Dan is het raar dat de wetge ver zegt dat het kind toch nog een deel van het geld krijgt", meent Teeuwen. Soms zijn er tussenoplossingen mogelijk. Als een ouder niet wil dat een zoon of doch ter met een verslaving of handicap over een grote som geld beschikt, is het mogelijk per testament een bewindvoerder aan te wij zen. Ook kan een fonds worden ingesteld. De kinderen krijgen dan niet zelf de erfenis maar wel een uitkering uit het fonds. Ouders die voor 2003 een kind hebben onterfd, doen er verstandig aan hun testa ment nog een keer onder de loep te nemen. Voor die tijd gold het oude erfrecht waarbij het voor ouders lastiger was hun kinderen te onterven. Bij een oud testament is het dus verstandig om te kijken of je als ouder optimaal gebruik maakt van alle mogelijkhe den van de nieuwe wetgeving. reageren? geld@wegener.nl Ik ben weduwe en mijn dochter is geschei- den. Nnu vraag ik me af of haar ex-man nog van mij zal erven. Hij zegt namelijk van wel en ik heb ook wel eens iets van die strekking ge hoord. Uw ex-schoonzoon zal van u niet erven. Door de scheiding is het huwelijk ontbon den en erft uw dochter van u. Wanneer zij er niet meer is, haar kinderen. Iets anders is de nalatenschap van uw overleden man. Wanneer die niet met een zogenaamde uit sluiting door uw dochter is geërfd en uw dochter in gemeenschap van goederen was getrouwd, dan valt de nalatenschap van uw man in de toenmalige huwelijkse gemeen schap van uw dochter. Wanneer uw dochter die nalatenschap niet verdeeld heeft bij de echtscheiding, kan de ex-schoonzoon na uw overlijden, wanneer de erfenis van uw man ook vrijvalt, opeisen. Mijn broer is overleden. In zijn testament heeft hij een aantal legaten toegekend aan mensen die inmiddels ook zijn overleden. Ik ben de executeur, wat moet ik met deze legaten doen? Waarschijnlijk niets. Legaten vallen in zo'n geval terug in de erfenis en worden onder de erfgenamen verdeeld. Mocht uw broer de legaten ook aan plaatsvervullers hebben toe gekend, dan staat dat in zijn testament. 3 De afgelopen jaren heb ik mijn dochter ie der jaar een schenking op papier gedaan. Ik wil die schenkingen nu aan haar uitkeren. Mag dat of moet zij dan alsnog schenkbelasting betalen? Dat mag. Schenkbelasting was verschuldigd op het moment van schenken, als de schen king groter was dan de vrijstelling. Door de schenking op papier hebt u nu een schuld bij uw dochter. Het geschonken geld hebt u met deze constructie immers van haar terug geleend. Het uitkeren van de schenkingen betekent dat u die schuld nu aflost. Uw ver mogen verandert niet, want uw vermogen is het saldo van bezittingen minus schulden. Beide zijn lager geworden. Het is wel verstan dig in een onderhandse akte bij de notaris vast te leggen dat de schuld is terugbetaald. Op www.geldenrecht.nl kunt u een model van de akte downloaden (zoek op 'onder handse akte'). Owww.geldenrecht.nl/steleenvraag Heeft u ook een vraag? Wellicht kunnen wij u verder helpen. U gaat naar www.geldenrecht.nl/steleenvraag en typt uw vraag in. De deskundigen van Plus Magazine, met wie deze redactie sa menwerkt, nemen vragen met een alge mene strekking in behandeling. U krijgt hierover bericht. Een selectie van de vra gen en antwoorden wordt gepubliceerd in deze rubriek. GELD EN WERK, zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw financiën en het werk te maken heeft op één overzichte lijke plek aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53