'Vrouwen in de techniek hebben een heel andere :ijk op dingen' zaterdag 30 juni 2012 Clenda Boonman: „We zijn vooral bezig met het berekenen van constructies, ontwerpen van gebouwen, plannen van de bouw, het begroten, maar ook het ambtelijk werk zoals vergunningen." Modderige bouwplaatsen, cement, stof, gruis. De bouw is vies werk. Tenminste, dat is de percep tie die de meeste meiden hebben. „Maar ze gaan wel allemaal de zorg in", reageert de 19-jari- ge Clenda Boonman uit Kapelle. „Ik denk dat het vervan gen van incontinentieluiers viezer werk is. Ik zet mijn helm af en schudt het stof eraf" Clenda is één van de weinige meiden die voor een carrière in de bouwwereld kiest. Ze volgt de opleiding Middenkader functionaris Bouw en Infra aan het ROC Scalda in Vlissin- gen. „Zo vies werk is het in de bouw echt niet", wil ze mei den van haar leeftijd meegeven. „Vrouwen zijn echt nodig in de techniek", vervult ze haar ambassadeursrol met verve. „Vrouwen zijn een verrijking in de techniek. Ze hebben een heel andere kijk op dingen. Het verschilt natuurlijk per per soon, maar vrouwen zijn over het algemeen praktischer, ge detailleerder en nauwkeurige!"." Clenda weet al jaren dat ze de bouw in wil. Ze wil uiteinde lijk architect worden. „Ik ben altijd al creatief bezig geweest met tekenen. Ik heb er ook heel even aan gedacht om de kunstacademie te doen, maar daar kun je te weinig mee. Het voordeel van techniek is dat je ziet dat er iets met je ont werp gedaan wordt. Een tekening wordt een gebouw waar je doorheen kunt lopen. Dat vind ik het mooie van het vak." De opleiding die Clenda volgt is redelijk theoretisch, zegt ze. „We zijn vooral bezig met het berekenen van construc ties, ontwerpen van gebouwen, plannen van de bouw, het begroten, maar ook het ambtelijk werk zoals vergunnin gen." Zo nu en dan zijn de studenten echter ook in overall op de werkplaats van de school te vinden. „Want of je nu een uitvoerende opleiding kiest of zoals ik de-designkant, we krijgen allemaal de basis. We moeten allemaal een keer een kozijn maken. Je moet namelijk wel weten waar je het over hebt als je als uitvoerder op de bouwplaats loopt." Stages vormen een belangrijk onderdeel van de vierjarige opleiding. Zes keer lopen de leerlingen stage. Steeds voor een periode van tien weken. Hoe reageren ze op de bouw plaats als onder de bouwhelm plots een vrouwengezicht prijkt? Clenda moet lachen als ze aan één van haar stages denkt. „Het regende heel hard toen ze een vracht vloeren kwamen afleveren. De chauffeur moest de pakbon laten te kenen en vroeg naar de assistent-uitvoerder. 'Ja dan moet je bij haar wezen.' Dus ik loop naar hem toe, doe mijn helm af en zeg: 'kom maar, geef die pakbon maar aan mij.' Nou, die man was helemaal van slag. Het leuke is dat hij de keer erna meteen naar mij toe kwam. 'Ja, jou moet ik hebben.' Als vrouw word je snel onthouden, da's wel makkelijk." Is het dan een voordeel om als vrouw in een mannenwe- reldje als de bouw te werken? „Ja en nee", is het antwoord. „Je moet je als meid in het begin wel bewijzen hoor. Maar- als je je eenmaal hebt bewezen, dan heb je als vrouw denk ik wel een voordeel. Vooral in Zeeland is het wereldje klein. Dan weten ze al gauw wie je bent." Clenda is super ambitieus. Dat blijkt wel als ze haar visite kaartje op tafel legt. Hoewel ze nog maar 19 is en op school zit, heeft ze al haar eigen bedrijfje. „Ik visualiseer bouwpro jecten. Ik maak artist's impressions van projecten." Ook maakt ze bij Binnenuit in Heinkenszand voor klanten 3D-visualisaties van keukens. „Inrichting is een belangrijk onderdeel van een gebouw", vindt ze. De ervaring die ze op doet zal haar helpen om haar doel te bereiken, denkt de Ka- pelse. Ze heeft nog een jaar op het ROC té gaan, daarna wil ze HBO bouwkunde gaan doen en daarna naar de acade mie voor de bouwkunst. „Ja, ik zit de komende zeven jaar nog wel in de schoolbanken." Wat kost het en wat levert het op? Als je een diploma Middenkader functionaris bouw en infra-bouw op zak hebt kun je onder meer aan de slag als assistent-uitvoerder, ge meenteambtenaar of calculator. Het lesgeld bedraagt 1.065 euro Overige schoolkosten liggen rond de 200 euro Volgens de CAO kun je als startsala ris rekenen op zo'n 1300 tot 1600 euro, afhankelijk van je functie en werkzaamheden. Heeft u tips? Mail dan naar werken@pzc.nl Zie ook www.pzc.nl/werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51