De bouw heeft nog steeds toekomst 21 werken zaterdag 30 juni 2012 Soepeler toegang werknemer tot de kennisindustrie Werkgevers in de kennisindustrie hoeven de komende 2 jaar geen te werkstellingsvergunning aan te vragen voor bepaalde werkne mers buiten de Europese Unie. Normaal gesproken krijgen werk gevers geen tewerkstellingsver gunning voor buitenlandse werk nemers als er Nederlandse werk nemers of werknemers binnen de EU zijn die het werk kunnen doen. Volgens het kabinet zijn die regels voor de kennisindustrie te weinig flexibel en brengen ze onnodige administratieve lasten met zich mee. De versoepeling geldt alleen voor werk waarbij geen sprake is van verdringing van Nederlandse werknemers. Hij heeft deze week weer een paar diploma's mogen uitreiken. En van alle geslaagden die niet verder gaan studeren is er geen één die werkeloos thuis zit. Voor Rob Kotzebue, docent aan het Techniek en De sign College van het ROC Scalda in Viissingen, is het geen verrassing. Studenten met een bouwgerelateer- de diploma op zak zijn erg gewild. Zelfs in deze voor de bouwsector zware tijden. Randstad schrapt banen in Nederland en Duitsland Uitzender Randstad gaat een nog onbekend aantal banen schrap pen in Nederland en Duitsland. Dat maakte het bedrijf vrijdag be kend, zonder te vermelden hoe veel kosten het daarmee wil besparen. De ingreep hangt vol gens een woordvoerster samen met de slechte marktomstandig heden in Nederland en Duitsland. Randstad verwacht dat de reorga nisatie de komende maanden tot 20 miljoen euro kost, en binnen een jaar tot kostenbesparingen leidt Randstad moet volgens de zegsvrouw in de genoemde mark ten efficiënter gaan werken. „We zitten in een wat te ruim jasje." INC waarschuwt voor economische 'triple dip' Net nadat het iets minder slecht lijkt te gaan met de Nederlandse economie, waarschuwt het Econo mische Bureau van de ING vrijdag voor een 'triple dip'. Onze econo mie belandde vorig jaar in een tweede recessie in korte tijd - een 'double dip' - en hieraan kwam in de eerste kwartaal van dit jaar een einde. Dat bleek uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) eerder deze week. Maar ING noemt het 'onwaar schijnlijk dat de binnenlandse vraag in ons land op korte ter mijn flink zal aantrekken. Integen deel, de Nederlandse economie lijkt op weg naar een triple dip'. Goedkopere olie tempert prijzen in de industrie De prijzen van producten van de Nederlandse industrie zijn in mei met 0,9 procent gedaald ten op zichte van april. De prijsdaling was op de buitenlandse markten wat groter dan op de binnenland se markt. In april daalden de afeet- prijzen in de industrie nog met ge middeld 0,1 procent in vergelij king met een maand eerder. De prijsdalingen zijn toe te schrijven aan het goedkoper worden van olie. Dat zegt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Ten opzichte van een jaar eerder zijn de afzet- prijzen in de industrie in mei met 2,1 procent gestegen. In april werd nog een prijsstijging van 2,6 procent genoteerd in ver gelijking met dezelfde maand in 2011. door Dennis Rijsbergen Hij zegt: „Er zijn leerlingen die nu nog in het derde jaar zitten en die al van een bedrijf ge hoord hebben: 'Jou willen we hebben. Als je straks klaar bent, heb je een baan bij ons.' Dat zijn toch wel andere geluiden dan alleen maar de berichtgeving in de media over hoe slecht het wel niet gaat in de bouw." Nu wil Kotzebue ook niet beweren dat er niets aan de hand is. Want dat er in de bouwsector even een fikse tegenwind waait, merken ze ook wel op school. Er zijn twee richtingen als het om bouwkunde gaat. De uitvoerende kant en de designrichting. Normaal gesproken kiest de helft van de leerlingen de uitvoe rende kant, dus het echte metsel- en timmerwerk. En de andere helft gaat voor de richting waarin je meer bezig bent met het ontwerpen en toezicht houden. In de uitvoerende kant van de sector vallen op dit moment de hardste klappen. „Dit jaar is de verhou ding dan ook 30 procent uitvoering en 70 procent de sign. Als de crisis straks voorbij is, verwacht ik dat het evenwicht weer wordt hersteld." Veelvuldig komt het in het nieuws. Berichten over hoe bouwprojecten worden stilgelegd of worden op geschort. De woningmarkt die potdicht zit, kantoren die onverkoopbaar blijven. De bouwsector is even niet de 'place to be', zou je denken. Kotzebue ziet dat toch heel anders. Het bewijs: zijn leerlingen die af zwaaien met een diploma op zak, komen zonder uit zondering binnen de kortste keren aan een baan. „In de bouw en techniek is nu eenmaal nog steeds een te kort aan goed personeel. En dat tekort zal in de toe komst alleen maar toenemen." Wel adviseert Kotze bue zijn leerlingen om juist nu te investeren in hun eigen toekomst. Niet meteen aan het werk na school dus, maar verder studeren, is zijn advies. „Hoe hoger je komt, des te beter je kansen zijn later." Vanuit het ROC wordt geprobeerd om ook meiden enthousiast te maken voor een carrière in de bouw en de techniek. Ze zijn hard nodig om het tekort aan goed geschoold personeel op te vangen, stelt Kotze bue. Hij wil het echter niet mooier voorstellen dan dat het is. „Ik denk dat meiden het in het begin op een bouwplaats nog best lastig hebben. Ze vinden het in de bouw nog steeds raar als er op de bouw plaat een meid rondloopt. De bouw is in Nedêrland wat dat betreft nog erg conservatief In Amerika en Engeland is het de gewoonste zaak van de wereld dat er vrouwen in de bouw werken. Gelukkig beginnen bedrijven in Zeeland er nu ook langzamerhand aan te wennen. Dus het promoten van meiden in de tech niek begint zijn vruchten af te werpen." Op dit moment kiezen veel leerlingen die iets in de bouw willen doen de vierjarige mbo-opleiding Mid denkaderfunctionaris Bouw en Infra. Je kunt als afge studeerd mbo-bouwkundige ontwerpen uitwerken, de uitvoering voorbereiden, metingen verrichten, overleg voeren, goed regelen, plannen en begroten. Maar je kunt bijvoorbeeld ook als gemeenteambte naar aan de slag en daarin verantwoordelijk zijn voor bouwvergunningen en toezicht houden op bouw plaatsen. Hoe dan ook. Ben je klaar met je studie, dan is een baan zo goed als zeker, stelt Kotzebue. „Een studente van ons gaat naar het vierde jaar, maar heeft nu al een baan aangeboden gekregen bij Fraan- je. Mooi toch?" Clenda Boonman volgt de opleiding Middenkaderfunctionaris Bouw en Infra aan het ROC Scalda. „Een tekening wordt een gebouw waar je doorheen kunt lopen. Dat vind ik het mooie van het vak." foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50