Zelfbeheersing 421 gezondheid opvoeden De laatste schooldag zaterdag 30 juni 2012 door Annie de Vreugd Na vandaag heeft een deel van het land al schoolvakantie en reist af naar het zonnige zui den. We zijn de regen van de afge lopen tijd helemaal beu en kun nen haast niet wachten. „Zullen we niet donderdag vast vertrek ken?", vroegen sommige ouders zich eerder al af. „We nemen een paar extra verlofdagen en schrij ven de schooldirecteur wel een briefje dat ons kind de laatste don derdag en vrijdag van het school jaar niet aanwezig is. Hij doet die laatste dagen op school toch niks meer en dan lopen wij mooi de fi les mis. We zitten al op het strand als anderen nog op de Route du Soleil staan te puffen." Met een paar dagen eerder op pad gaan dan de rest van het land, kan je de grootste verkeersdrukte voor zijn. Maar door je kind zo maar eerder van school te halen, handelen ouders in strijd met de Leerplichtwet. Die schrijft voor dat kinderen van 5 tot 18 jaar naar school moeten. Ouders hebben de plicht erop toe te zien dat hun kin deren daadwerkelijk de lessen be zoeken. De leerplichtambtenaren van de gemeenten zien er op hun beurt weer op toe dat ouders deze wettelijke plicht nakomen. De directeur van de school mag ouders soms toestaan dat zij bui ten de schoolvakanties hun kinde ren meenemen op vakantie. Het moet dan in ieder geval gaan om een gezinsvakantie van ouders die niet in het hoogseizoen op va kantie kunnen, omdat zij bijvoor beeld een camping beheren. Zij mogen tien extra verlofdagen per jaar opnemen. Het extra verlof mag bovendien niet vallen in de eerste twee we ken na de zomervakantie en moet minimaal een maand van tevoren worden aangevraagd. Wie een paar dagen van tevoren even snel een briefje aan de directeur schrijft - 'want die man zal daar wel niet zo moeilijk over doen' - brengt de schooldirecteur in verle genheid. Hij moet het verlof toet sen aan de gewichtige omstandig heden zoals in de wet omschre ven staan. Huwelijk, sterfgeval of verhuizing. Een file is geen ge wichtige omstandigheid. Hij kan vragen om een werkgeversverkla ring of een verklaring zelfstandig ondernemer. Bij twijfel moet hij de tijd krijgen de leerplichtambte naar om advies te vragen. Als de directeur de ouders niet te rugfluit en het kind de laatste schooldagen verzuimt om eerder op de vakantieplek te kunnen zijn, dan is hij volgens de wet strafbaar. Je kunt je terecht afVra- gen of een paar dagen spijbelen het waard is om de goede ver standhouding met de schooldirec teur op het spel te zetten. Na de zomervakantie moeten de par tijen weer met elkaar door één deur kunnen. Ouders kunnen op weinig com passie rekenen als het luxever- zuim voor de rechter komt. Er staan pittige straffen op het niet nakomen van de Leerplichtwet, zoals korten op de kinderbijslag of een geldboete. Afgezien van de juridische conse quenties is de vraag gerechtvaar digd of het pedagogisch wel zo handig is je kind voor de eigen lijke schoolvakantie al van school te halen. Een leerachterstand zul len ze er niet door oplopen, maar leren is echter meer dan alleen cognitief leren. De laatste schooldagen wordt hard gewerkt aan de sociale en emotionele intelligentie. Er is een speciaal programma om het jaar af te sluiten. Het klaslokaal waar in een jaar lang lief en leed werd gedeeld, wordt ontmanteld. De schoolwerkjes van het hele jaar gaan in een map mee naar huis. Met dit soort handelingen wordt een periode afgesloten. Adieu kleutertijd, adieu basisschool. Nog een klapzoen van de juf, een traktatie en een cadeautje. Die na re rekensommen verdwijnen voor weken in de kast Hartsvrien dinnen omhelzen elkaar omdat ze elkaar wekenlang niet zien. De zit- tenblijver laat op zich inwerken dat hij volgend jaar in een heel nieuwe groep zit. Schoolverlaters worden traditiegetrouw met be zems het schoolplein af geveegd. De kleuters moeten door een pa pieren scherm uit de kleutertijd de volgende leerfase inspringen. De laatste schooldagen staan in het teken van afscheidnemen. Dat zullen de kinderen in hun leven nog vaak moeten doen. Ouders die hun kind deze belangrijke schooldagen over laten slaan, ont nemen hun kind een mogelijkheid te le ren hoe je op een goede manier af scheid neemt. Voor een succesvol leven zijn twee eigenschappen van belang', intelligentie en zelfbeheersing. Intelli gentie kun je niet duurzaam vergroten maar zelfbe heersing kun je met enige wilskracht wel degelijk verbeteren, aldus de Amerikaanse sociaal psycho loog professor Roy F. Baumeister. door Anne Salomons illustratie Helen van Vliet Het ouderwetse begrip 'wilskracht' paste goed in de strenge 19e eeuw- se Victoriaanse, opvattingen over karaktervorming, maar raakte in de twintigste eeuw geheel uit de mode. De tijd van 'feel good'-filosofieën en een cul tuur van vooral 'lekker jezelf zijn' brak aan. Met meer zelfwaardering en een grotere ei genwaarde zouden mensen gelukkiger en succesvoller in het leven staan. Maar diverse onderzoeken wezen uit dat veel vertrouwen in de eigen capaciteiten helemaal niet leid de tot betere prestaties, onderzoekers stuit ten daarentegen steeds weer op een eigen schap die prestaties van proefpersonen wel positief beïnvloedde, namelijk zelfbeheer sing. „Mensen met een goede zelfbeheer sing doen het op allerlei vlakken beter: ze zijn emotioneel stabieler, ze kunnen zich be ter in anderen verplaatsen, ze leven gezon der en langer en zijn beter in relaties", aldus Baumeister. Hij somt tevens op waar een ge brek aan zelfbeheersing allemaal toe kan bij dragen: „Echtscheidingen, depressies, huise lijke geweld, criminaliteit en ga zo maar door." Voor zelfbeheersing is wilskracht nodig. Een mens moet de hele dag weerstand bie den aan de grootst mogelijke verleidingen. Van taartjes die rond gaan op je werk, even tussendoor Facebook checken en surfen op het internet, tot dat allerlaatste wijntje in de kroeg. Liet gaat maar door. En dat vergt veel van onze wilskracht, die net als een spier overbelast kan raken. De kans is groot als je te veel wilskracht hebt moeten gebruiken om je impulsen on der controle te houden dat je uiteindelijk toch toegeeft. In zijn boek Wilskracht haalt Baumeister een experiment aan waarbij hongerige studenten in een ruimte alleen werden gelaten met een schaal vers gebak ken overdadig geurende chocoladekoekjes binnen handbereik, waar ze niet van moch ten eten. Hoewel het grote moeite kostte, wisten zij de verleiding te weerstaan. Vervol gens moesten ze in een andere ruimte onop losbare meetkundeopgaven oplossen om te kijken hoelang ze aan de opgave zouden illustratie Eliane Gerrits Vet in dressing maakt sla nog gezonder om te eten Sla wordt nog gezonder met een beetje vet erbij in de vorm van een dressing, stellen Amerikaanse onderzoekers. Zij vonden dat vet- oplosbare voedingsstoffen in de sla, met name carotenoïden, die beschermen tegen oogaandoenin gen, hart- en vaatziekten en vor men van kanker, beter in het bloed komen als je een beetje dressing met vet over de sla giet. http://bit.ly/MtwnyD werken voordat ze het bijltje erbij neergooi den. En wat bleek, in vergelijking tot een controlegroep die wel gewoon had mogen eten en dus niet zijn zelfbeheersing hoefde aan te spreken, bleken zij door de inspan ning van die zelfbeheersing er veel eerder de brui aan te geven. Ze hadden er gewoon weg de puf niet meer voor. Een Duits onder zoek waarin proefpersonen, uitgerust met piepers, de hele dag bevraagd werden over hun verlangens, bekrachtigde het 'chocola dekoekje experiment': hoe meer wilskracht er in de loop van de dag werd verbruikt, hoe meer de proefpersonen geneigd waren toe te geven aan de eerstvolgende verleiding die zich aandiende. Wilskracht is dus eindig en raakt uitgeput bij gebruik. De voorraad wilskracht wordt ook door andere taken gebruikt, zoals beslis singen nemen. Als je wordt overladen met keuzes, kies je uiteindelijk de weg van de minste weerstand. „En daar maken autover kopers dankbaar gebruik van", grimlacht Baumeister. „Die verkopers overladen de klant met allerlei keuzes en opties zodat de koper uiteindelijk, om er maar vanaf te zijn voor de standaardoptie kiest en daarmee zeer waarschijnlijk duurder uit is." Als je wilskracht is opgesoupeerd, merk je daar doorgaans niets van, behalve dat je A/s je wordt overladen met keuzes, kies je uiteindelijk de weg van de minste weerstand emoties soms intensiever beleeft. In het lichaam is ondertussen wel wat gebeurd; je bloedsuikerspiegel is aanzienlijk gedaald. Het uitoefenen van zelfbeheersing vreet na melijk glucose, het stofje wat niet alleen de spieren maar ook de hersenen van brand stof voorziet. Een glucosetekort leidt tot concentratiever lies, ongeduld, en soms agressie omdat de zelfbeheersing is opgeraakt. „Geen glucose, geen wilskracht", zo betoogt Baumeister. Nu levert de inname van suiker weliswaar snel positief resultaat maar de effecten zijn van heel korte duur. Dus snel een moorkop naar binnen proppen, is niet de beste ma nier. Langzame suikers, oftewel normaal voedsel, werkt langer en is uiteindelijk ge zonder. „En als je ziek bent, bewaar dan je glucose voor je afweersysteem", benadrukt Baumeis ter. „Dat heeft namelijk zoveel glucose no dig dat er te weinig overblijft om op je werk verstandige beslissingen te nemen. Ik ben ook weieens met mijn zieke hoofd naar Psoriasis vergroot de kans op diabetes Psoriasis-patiënten hebben meer kans op diabetes. Afhankelijk van de ernst van de psoriasis is de kans op diabetes 10 tot 50 procent hoger dan bij mensen zonder pso riasis, blijkt uit gegevens van ruim 400.000 mensen. Krijgt de psoriasispatiënt diabetes, dan heeft hij gemiddeld meer medicij nen nodig om zijn bloedsuiker on der controle te houden. http://bit.ly/KTxYNL Snoep je slank, eet een appel met schil De schil van de appel bevat een bestanddeel (malol ofwel ursolic acid) dat de aanmaak van bruine vetcellen en spiercellen stimu leert. Bruine vetcellen verbranden vet, waardoor zij overgewicht te gengaan. In een Amerikaans on derzoek met muizen leidde het toevoegen van malol aan een ener gierijk dieet tot minder overge wicht en minder diabetes. http://bit.ly/LDFCNa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42