2,6 Juvent wil meer geld voor pleegzorg zeeland 13 Verkiezing waterschap uitgesteld commentaar Groot hart zaterdag 30 juni 2012 miljoen buitenlandse toeristen brengen hun zomervakantie door in Nederland. Dat zijn er vijftigduizend meer dan vorig jaar. „Als je met een caravan rijdt, ben je al lang genoeg onderweg. Daarom blijven we elke zomer lekker in Nederland." Pieter Goudappel uit Middelburg gaat met zijn gezin op vakantie naar Drenthe. door Jeffrey Kutterink Maya van Veen uit Middelburg heeft vakantiestress. Ze staat vrijdagmid dag op het punt om met vier kinderen - lonne, Steijn, Paulus en Laila - voor een week naar Frankrijk te vertrekken. „We gaan nu al weg, omdat lonne na de vakantie aan een zomerstage voor haar opleiding begint." Ze rijden eerst vier uur naar Noord-Frankrijk. „We slapen in een trekkershut in de buurt van Parijs. Daarna gaan we verder naar Limoges. We slapen in een tent, die al ingericht is. Mijn zus gaat ook mee, zij rijdt met haar ei gen auto." De donkerrode stationwagen zit stampvol met spullen: luiers, slaapzakken, kleding. „Het allerbelangrijkste zijn de speen en de knuffel van Laila. Als we iets anders vergeten zijn, heb ik mijn pasje en mijn por temonnee." De kindercamping van 2012 is de perfecte uitvalsbasis voor Pieter en Danny Goudappel uit Middelburg. Samen met Maks (9) en Nina (8) ver trekken ze vandaag naar de camping in Drenthe. „Als je met een caravan rijdt, ben je al lang genoeg onderweg. Daarom blijven we elke zomer lek ker in Nederland", vertelt Pieter. De kindercamping heeft alles wat de fa milie zich maar kan wensen. „Er is vermaak, vertier, je kunt een stuk fiet sen en heel leuk winkelen." De kinderen kunnen zich uitleven in het zwembad of de speelvijver op de camping. Maar het gezin neemt zelf ook van alles mee. Een speciaal plekje in de kofferbak heeft het spelletje 'zpeed': een soort badminton. „Met het verschil dat je loeihard mept en over een grote afstand speelt." Er was bij ons thuis spra ke van lichamelijke en geestelijke mishande ling." Aan het woord is Jasmijn. „Mijn pleegouders ga ven mij een stabiele basis", zegt ze terugblikkend op haar moei lijke jeugd. In Zeeland worden jaarlijks honderden kinderen opgenomen in een pleeggezin. Wat dat betekent voor de kinde ren, de ouders en de pleeg ouders, kunt u vandaag lezen in een uitgebreide reportage in de bijlage Spectrum. De grootste aanbieder van pleegzorg in Zeeland is Juvent. De organisatie ziet het aantal kinderen dat opvang nodig heeft jaarlijks groeien. Als het niet lukt om kinderen bij een pleeggezin te plaatsen, dan volgt opname in een internaat. Juvent constateert dat er zeker een ton extra nodig is om alle kinderen een vervangend gezin te bieden. Hopelijk komt de pro vincie over de brug. Want met dit relatief kleine bedrag kan Ju vent zorgen dat de ontheemde kinderen belanden bij mensen met een groot huis en een groot hart. Voor Pieter Swerus is de racefiets onmisbaar op vakantie. Samen met zijn vrouw Linda en de tweeling Pyke en Fenna (11) vertrekt hij morgen van uit Middelburg naar de Spaanse Pyreneeën. Na tien dagen rijden ze door naar de Costa Brava. „We gaan eigenlijk altijd naar hetzelfde gebied. We houden van de heuvels en de kust," vertelt Pieter. Maar elk jaar dezelfde camping wil de familie Swerus niet meer. „Toen we dat deden kenden we echt iedereen. En dan wordt het iets te gezellig." Het actieve gezin wil namelijk meer dan alleen voor de vouwwagen zitten. „We gaan lekker snorkelen, vissen of een stuk lopen langs het strand." Verder neemt het gezin moeiteloos het gedrag van de locals over. „Lekker naar een spaans plaatsje, 's avonds op straat eten: heerlijk." De dakkoffer is op de auto bevestigd, de tent trailer is ingericht, en de fiets staat er bovenop: René van der Waal, zijn vrouw Sandra en hun kin deren Amèl (16), Jorn (22) en Cindy (11) kunnen niet wachten om vanuit Middelburg naar de zon in de Provence te rijden. Ze vertrekken meteen, nu de vakantie begonnen is. „Nu is het nog lekker rustig", weet René. Het gezin gaat naar Frankrijk om het bourgondische leven op te zoeken. „We gaan voor de derde keer naar een camping met grote plaatsen. Er is een zwembad, een rivier en een leuk dorpje met heerlijke restaurantjes. We gaan relaxen, veel zwemmen en bezoeken af en toe een dorpje of een stad", zegt René. Hij ziet het al helemaal voor zich. „Straks zit ik daar, met een biertje en een sigaartje..." door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Het aantal Zeeuwse kinderen waarvoor een pleeggezin gezocht moet worden, neemt elk jaar toe. Pleegzorgaanbieder Ju vent, de grootste aanbieder van pleegzorg in Zeeland, vraagt de provincie daarom het budget met een ton te verhogen om haar taak goed te kunnen uitvoeren. Het budget is nu op 4,3 miljoen eu ro gesteld. Dat moet toereikend zijn voor vierhonderd kinderen. Elk jaar weer wordt dat aantal ech ter overschreden. Juvent is name lijk verplicht kinderen in crisissi tuaties te helpen. Datzelfde geldt voor plaatsingen via de kinderrechter of een ver zoek om een pleegzorgvergoeding voor kinderen die door familie of vrienden worden opgevangen (zo genaamde netwerkpleegzorg). Halverwege 2012 is met name door dat laatste het aantal kinderen dat op voltijds basis in een pleeggezin woont, al tot 430 gegroeid. Vorig jaar maakten 530 kinderen via Ju vent gebruik van pleegzorg. Directeur Hein Abbing van Juvent heeft op het provinciehuis al ge pleit voor verhoging van de bijdra ge. Een belangrijk argument is dat kinderen die niet in een (net werk) pleeggezin terechtkunnen, in internaten komen. Dat is niet al leen duurder, maar voor het kind ook minder goed dan opvang bin nen het eigen sociale netwerk. Om die reden kijken hulpverleners te genwoordig beter of zoiets moge lijk is, vóórdat besloten wordt tot plaatsing in een internaat. Het gevolg van deze door de pro vincie gesteunde beleidswijziging is wel, dat Juvent steeds meer aan vragen voor netwerkpleegzorg krijgt. Spectrum: special over pleegzorg DEN HAAG - Waterschap Schelde- stromen hoeft in 2013 geen verkie zingen te houden voor een nieuw bestuur. Er zijn al verkiezingen ge weest in 2006, 2008 en in 2010. In woners voelen er niets voor om weer naar de stembus te gaan. Dat schrijft staatssecretaris Joop Atsma (Infrastructuur) aan de Tweede Kamer. Door de val van het kabinet behandelt de Kamer pas komende maandag de wijzi ging van de Waterschapswet. Aan vankelijk zou de Kamer er in april over praten. De wetswijziging re gelde aanvankelijk dat gemeentera den en niet inwoners de water schapsbesturen kiezen. Het kabi net had daarom voorgesteld de wa terschapsverkiezingen uit te stel len tot 2014. Dan zouden ze sa menvallen met die voor gemeente raden. Maar zo'n ingrijpende wijzi ging van de wet is geen zaak voor een demissionair kabinet, schrijft Atsma. Daarom valt het kabinet te rug op de huidige regels. Dat bete kent dat de volgende verkiezingen in 2013 worden gehouden en dat inwoners de besturen kiezen. De tijd is echter nu te kort om die ver kiezingen te organiseren. Daarom wil het kabinet ze met een half jaar uitstellen. Waterschap Schelde- stromen wordt daarvan dus uitge sloten. Dat bestuur treedt niet af in 2013, maar na de eerstvolgende verkiezingen. Het bestuur zal dan in totaal zes jaar zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3