'Saai' Spanje heeft respect voor Italië Groot hart 341 sport Na de lusten komen de lasten voor Oekraïne zaterdag 30 juni 2012 Tot dusver staat de teller op 72 doelpunten tijdens het EK. Bij Euro 2008 werden er 77 goals gemaakt. Cristiano Rortaldo miste gisteren het vliegtuig terug. Hij was een café binnen gegaan om een cakeje te kopen, waarna het vliegtuig zonder hem vertrok. Zijn ploeggenoten hadden hem nioet gemist. Met Spanje en Italië treffen mor genavond twee ploegen elkaar die weinig geheimen voor elkaar kennen. Vier jaar terug won Spanje, maar toch heerst er het idee dat het 'nooit wint' van Ita lië. En dan krijgt het nu ook nog kritiek dat het 'saai' speelt. door Theo Brinkman KIEV - Staan beide landen er in Brussel gekleurd op, in de voetbal wereld is Spanje-Italië wel degelijk een prachtig affiche. Morgenavond sluiten de twee armlastige landen het EK af Een primeur is dat. Niet eerder stonden Spanje en Italië tegenover elkaar in de finale van een EK of WK. In het Olympisch Stadion van Kiev, waar de eindstrijd wordt ge speeld, marcheert deze middag een klein leger. Knalgroen en fluo rescerend oranje gekleed. Het lij ken 'maanmannetjes', maar het blijken dansers te zijn. Ze repete ren voor de sluitingsceremonie van morgen. Zo'n tien kilometer verderop, in het stadion van Dinamo Kiev, la ten Cesc Fabregas en Sergio Ra mos hun licht schijnen over de fi nale. Dat juist dit tweetal de pers conferentie doet, is zeer bewust ge kozen. Beide Spanjaarden speel den woensdag in de penaltyserie tegen Portugal een hoofdrol. Ra mos viel op door te scoren met een 'Panenka', terwijl Fabregas de beslissende strafschop benutte. Waar bondscoach Vicente del Bos que hem had aangewezen voor de tweede strafschop, drong Fabregas erop aan dat hij de vijfde zou ne men. Zo had hij dat vier jaar eer der ook gedaan op het EK. Toen in de kwartfinale tegen Italië, en ook toen met succes. Spanje ging door naar de halve finale en werd kam pioen door Duitsland te verslaan in de finale. Ondanks die strafschoppenzege in 2008, leeft in Spanje het gevoel dat het land 'nooit wint' van Italië. Een duel dat wat dat betreft nog al tijd pijn doet, is de kwartfinale op het. WK van 1994. Italië won des tijds met 2-1 door een doelpunt van Roberto Baggio, twee minu ten voor tijd. Bijna twintig jaar geleden is dat duel, en inmiddels is Spanje een Europese- en een wereldtitel rij ker, maar toch. Het respect voor Italië, en ook een beetje angst misschien wel, is groot. De wijze waarop de Italia nen donderdagavond Duitsland versloegen (2-1), maakte indruk in het Spaanse kamp. „Italië speelde een briljante eerste helft", zegt Fa bregas.- Natuurlijk, het is gebruike lijk dat beide ploegen vooraf lof en waardering uitstrooien over elkaar, maar de Barcelona-speler lijkt het nu net iets meer te menen dan an ders. Hun optreden tegen Duitsland maakt ook dat de Italianen wel licht met een beter gevoel naar de finale gaan dan de Spanjaarden. De Squadra Azzurra is na de slech te voorbereiding op het toernooi nu in de winning mood. Spanje daarentegen heeft nog steeds te maken met kritiek. En ze weten het zelf ook wel: het spel is door het vele rondspelen mis schien wat 'saai' - en inderdaad scoort Spanje niet zo gek veel. Het is niet anders. En mocht dat ook morgen weer het geval zijn, dan hebben ze in elk geval de penalty serie nog. Met in het doel altijd weer die penaltykiller Iker Casil- las. En uiteraard weer met Gesc Fa bregas als nummer vijf achter de bal. Cesc Fabregas (rechts naast nr 22 Navas) temidden van juichende ploegge noten nadat hij de beslissende penalty tegen Portugal had benut, foto EPA Pelgrim, trainer, psycho loog, idealist, romanticus. Cesare Prandelli heeft van het Italiaanse elftal weer een ploeg gemaakt om van te houden. door Roel Wiche WARSCHAU - Hij had een groot bord voor zich staan, volledig be graven onder patat frites. Daar naast een pot bier in Poolse pro porties (halve liter). En toen die leeg was, bestelde Andrea Pirlo nóg een halve liter. Het ging er vrolijk aan toe in dat restaurant in Kralcau, waar halverwege de eerste EK-ronde zomaar wat duurbetaal de Italiaanse voetbalprofs kwamen binnenwandelen. Geen teammana ger in de buurt die in de gaten hield of sterspeler Pirlo soms niet wat te uitbundig zijn dorst laafde. Zo gaat dat tegenwoordig bij de ploeg die vriend en vijand dit toer nooi verrast. Niets aan de Squadra Azzurra van 2012 herinnert aan het klassieke Italiaanse erfgoed, waarin het ca- tenaccio tot kunst verheven werd en resultaatvoetbal heilig was. De ploeg die morgenavond in Kiev het koningselftal uit Spanje in de finale treft, is speels, onbereken baar, avontuurlijk. Een ploeg om te omarmen, om te koesteren, als je een liefhebber bent. Mooie koppen, mooie namen. Bal- zaretti, Diamanti, wie had ooit van hen gehoord? En dan die coach, Cesare Prandelli. Een Cae sar zonder lauwerkrans. Maar die kan nog komen.Twee jaar duurt zijn missie als bondscoach pas, maar nu al wordt Cesare Prandelli op handen gedragen in heel Italië. In de zomer van 2010 kreeg hij de opdracht om een nieuwe ploeg te bouwen, op de rokende puinho pen van het WK in Zuid-Afrika, waar de Italianen volledig hadden gefaald in de eerste ronde. Prandel li keek verder dan het voetbal en vroeg een andere attitude van zijn internationals. Geen arrogantie, geen egocentrisme, maar fatsoen, toewijding en af en toe een knip oog naar de fans. Zo gewichtig is het allemaal niet, dat voetbal, zo zei hij toen de Itali aanse selectie in Krakau was gearri veerd. „In voetbal kun je winnen én in voetbal kun je verliezen. Maar laten we alles toch met een glimlach doen. Waarom zouden we altijd onder topspanning staan?" Als ex-speler van Juventus, waar mee hij drie titels en de Europa cup 1 won, leerde hij de mores van de jachtige, op status leunende voetbalwereld kennen. Hij nam de lessen mee toen hij coach werd en ontpopte zich tot een teambuilder, die spelers voor zich won en hun psyche leerde doorgronden. In dienst van Fiorentina werd hij twee keer tot beste trainer van de Serie A gekozen. Dat eerbetoon werd voorafgegaan door het groot ste persoonlijke drama van zijn le ven. In 2007 bezweek zijn echtge note Manuela, zijn jeugdliefde, aan kanker. Alle spelers van Fiorentina waren op de begrafenis aanwezig. Als bondscoach overtreft hij zich zelf, niet alleen als trainer maar vooral als psycholoog. Niemand kreeg de onpeilbare Mario Balotel- li onder controle, ook niet zijn landgenoot Mancini bij Manches ter City. Maar Prandelli lijkt bij de Afro-Italiaanse spits de juiste snaar te hebben geraakt. Toen hij zijn coach tijdens de groepswed strijd tegen Ierland had beledigd, werd hij niet uit de selectie gezet maar vaderlijk toegesproken op het trainingsveld. Die aanpak bleek goud waard. Met twee gewel dige goals velde 'Super Mario' in door Geert Jan Hahn KIEV - Dat de Oekraïners blij wa ren met de organisatie van het EK ondervonden de buitenlandse sup porters de afgelopen weken. De gastvrijheid van de Oekraïeners werd geroemd, de vooraf ingeboe zemde angsten waren verdwenen. Maar wat als morgenavond in het Olympisch Stadion in Kiev, rond 23.30 uur lokale tijd, het laatste fluitsignaal heeft geklonken? Als de euforische menigte uit de roes ontwaakt en als de mensen het stadion hebben verlaten, hoe hard kan die overgang naar de wer kelijkheid dan zijn? Over die vraag buigen de experts zich nu. En dis cussie is er alom, waarbij vergelij kingen met sportevenementen in andere landen worden gemaakt over hoe groot de lasten na de lus ten zijn. De optimist noemt het EK een succes en refereert aan de Olympische Spelen van Barcelona in 1992, toen een kansarme wijk in de stad het hart van de Spelen werd en sindsdien floreert door de vernieuwde infrastructuur. De pes simisten raken echter niet uitge praat over de Olympische Spelen van 2004 in Griekenland en de enorme schulden waar het land zich in heeft gestort door onder meer een begrotingstekort van zo'n negen miljard euro. Feit is dat de eerste problemen de kop al opsteken. De neergezette in frastructuur wordt gezien als een investering waar Oekraïne jaren mee door kan. Maar infrastructuur vraagt ook om gebruik. En bijvoor- beeld in de West-Oekraïense speel- stad Lviv dreigt nu al leegstand. De 'Arena Lviv' kostte de gemeen te en de staat al extra geld en ener gie omdat er problemen waren met de financiering van de oor spronkelijke aannemer. En nu dreigt na 270 minuten voetbal de sloophamer al. De lokale voetbal club Karpaty Lviv zou de huur niet willen betalen, terwijl de stad niet aantrekkelijk genoeg is voor een continue stroom aan interna tionale evenementen, artiesten en ook inkomsten. Zo kent elke EK-stad zijn proble men. In Charkov bijvoorbeeld, waar Nederland drie teleurstellen de wedstrijden afwerkte, is een veel te groot aanbod aan hotels ontstaan. Met als gevolg dat de markt verziekt en toeristen - in te genstelling tot tijdens het EK - voor een appel en een .ei in de toe komst een slaapplek kunnen krijT gen. En in Kiev overschreed de re novatie van het stadion dusdanig de begroting dat de kosten uitein delijk hoger zijn uitgevallen dan de bouw van een willekeurig hy permodern stadion in Europa. Dan blijft ook nog eens de vraag of het geld wel daadwerkelijk aan het stadion is uitgegeven. Andrey Kapustin, een vooraanstaand blog- ger en publicist, heeft er zijn. twij fels over en geeft aan dat 'de cor ruptie rondom het EK de toe komst van Oekraïne heeft be paald'. Kapustin houdt al jaren.de rand- zalcen van het toernooi in de ga ten. „En ik vraag mij bij tachtig procent van de uitgaven serieus af waar die gebleven zijn." Hij weet wel waar de oplossing voor de te korten uiteindelijk gezocht moet worden. „Die rekening wórdt de komende jaren vrolijk aan de belas tingbetaler gepresenteerd." Toeristen en voetbalfans hebben volgens de publicist 'niet het land van president Viktor Janoekovitsj gezien'. Kapustin: „Want na de fi nale is dit weer gewoon het land der eenogen waarin de koning ste keblind is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34