De bevelhebber is steeds weer verbaasd Maarten Janssens 261 zeeland Vlissingse schoolvereniging al zes weken geteisterd door vandalisme Buis van 35 meter lang kan net door Vlaketunnel Projectie Nuformer op Japanse tv Gratis kamperen in het groen bij Staatsbosbeheer a.s. zondag zaterdag 30 juni 2012 door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Een dikke metalen buis van 35 meter lang vervoer je niet zomaar van A naar B over de weg. Dat bleek vrijdagochtend toen bij verspanings- en construc tiebedrijf Vonk op industrieterrein Arnestein in Middelburg zo'n lan ge buis op transport ging. Vooral de rotondes richting N57 bleken moeilijk te nemen. Sommige paal tjes moesten even plat. Het door gaande verkeer moest daarbij ge duld hebben. Zelfs voor de chauffeurs van het bedrijf Hak uit Ridderkerk, gespe cialiseerd in bijzondere transpor ten, was het vervoer van zo'n lan ge buis best uitzonderlijk. Meestal gebeurt dat over het water. Het transport was dan ook, zoals ge bruikelijk bij speciaal vervoer, grondig voorbereid. Daarbij wordt altijd de hele route bekeken en be rekend. Zo waren voor dit trans port onder meer de voorwielen van de vrachtwagen tijdelijk ver vangen door kleinere exemplaren, zodat de vrachtauto met buis niet vast zou komen te zitten in de Vla ketunnel. De buis is naar het Brabantse Was pik gebracht waar-ie gestraald zal worden. De 35 meter lange pijp is onderdeel van een speciale hijs kraan die wordt gebruikt bij het plaatsen van windmolens in de Noordzee. Deze kraan kan een ge wicht van 720 ton tillen. De buis is bij Vonk (voorheen Draaicentrum) in Middelburg van oorspronkelijk 15 meter verlengd tot 35 meter. zie ook de video op www.pzc.nl Het speciaal transport met de lange buis is onderweg van Arnestein naar de N57, om vervolgens via de A58 Zeeland te verlaten. foto Ruben Oreel zierikzee - De instortende gevel van de Nieuwe kerk in Zierikzee, de vollopende pilaren en de bewe gende figuren achter de ramen. De ze bedrieglijk echte 3D-projectie van mulitimediabedrijf Nuformer uit Zierikzee is vandaag te zien op de Japanse televisie. De opname zit in het veelbekeken programma 'Super Video Clips'. Het is inmiddels de derde keer dat een Japans televisiestation aan dacht schenkt aan Nuformer. Vi deo-mapping, zoals de projectie techniek van Nuformer heet, is po pulair geworden in Japan. Vorig jaar verfijnde Nuformer deze tech niek door de bewegingen van een acteur te projecteren in een virtu eel decor. Nuformer opent binnen kort een vestiging in Los Angeles. Er is een kantoor in Rotterdam, maar het Vrijpoortje in Zierikzee blijft de hoofdvestiging. veere - Dit weekend kan op alle Puur-kampeerterreinen van Staats bosbeheer gratis gekampeerd wor den. Voorwaarde van de ludieke actie is wel dat de buitenslapers zich zo groen mogelijk uitdossen. Met deze actie wil de natuurorga nisatie het hoogseizoen voor kam peerders landelijk inluiden. Op Walcheren is Kampeerterrein Veer- se Gat bij Veere de locatie om gra tis te overnachten. Volgens Staats bosbeheer een ideale plek voor rustzoekers. Op het informatie bord op het terrein staat beschre ven hoe men zich aan moet mel den. De actie duurt tot maandag 2 juli. Brocante Curiosa markt Grote Markt Goes „Hulpverleners doen hun werk vanuit een roeping. Als ze erover mogen vertellen en bezoekers kunnen het van dichtbij bekijken, begrijpen mensen bepaalde situaties in het dagelijks leven misschien beter. Dat draagt bij aan het wederzijds respect." Twee vliegtuigen, zes helikop ters, twintig vaartuigen, honderd- vijftig voertuigen, tachtig organi saties, zeshonderd manschap pen. En 22 vrijwilligers. Rescue Vlissingen is weer in aantocht. door Wendy van den Hurk Over een week of zes, op vrijdag 10 augus tus, barst het spekta kel weer los boven de boulevard van Vlissingen. De achtste editie al weer. Wat begon als een leuke ken nismaking met de hulpverlening, is uitgegroeid naar een tweejaar lijks evenement van de zwaarste categorie. De Rescue trekt intus sen drie keer zoveel publiek als het Bevrijdingsfestival. Problemen heeft dat echter nog nooit opgeleverd. „Geen gedoe, geen klachten. Nog geen botbreuk heeft er ooit plaatsgevonden", zegt Robert-Jan de Nooijer, die al vijf edities de brandweer onder zijn hoede heeft. „De boulevard leent zich uitstekend voor zo'n groot evenement als het onze. Er zijn veel uitvalswegen en het blijft al tijd heel overzichtelijk. En het pu bliek is heel ontspannen." Dat maakt er kennis met hulpverle ning waar iedereen dagelijks wel wat van meekrijgt. Ambulances, brandweer, politiebikers, reddings boten en dit jaar staat er voor het eerst een traumahelikopter. Het ge beurt niet vaak dat mensen die van dichtbij kunnen bekijken, of zelfs aanraken. „Sirenes hebben een aantrekkingskracht op men sen, vooral op jongens natuurlijk. Andersom zijn deelnemers altijd trots om hun werk te laten zien", weet voorzitter Maarten Janssens. „Ze doen dat namelijk vanuit een roeping. Als ze erover mogen ver tellen en bezoekers kunnen het van dichtbij bekijken, begrijpen mensen bepaalde situaties in het dagelijks leven misschien beter. Dat draagt bij aan het wederzijds respect." Ook hopen de hulpverleners nieu we collega's te werven. En daar hebben die best wat voor over. Zo als de organisatoren die met de voorbereiding al maanden in hun vrije tijd bezig zijn, nemen ook de meeste hulpverleners een vrije dag op om aan Rescue deel te nemen. Het kost ze meestal nog geld ook. „Zo komen er dit jaar safety cars van TT Assen", vertelt Janssens. „Op een dieplader worden die ver voerd, omdat ze geen kenteken hebben en dus nooit buiten de ring van het circuit komen. Niet te vergeten de wagens van de Duitse rampendienst, helemaal uit Nord- rhein Westfalen. En twee Ameri kaanse ladderwagens uit Niebert, vlak boven Groningen. Tachtig ki lometer per uur mogen die en ze rijden één op drie. En toch willen de eigenaren erbij zijn." Omdat veel deelnemers van ver ko men, arriveren ze al een dag eer der in Vlissingen. Geld voor veer tig overnachtingen heeft de organi satie van Rescue echter niet. Toen bood de'marinekazerne uitkomst. De commandant stelde veertig bedden kosteloos beschikbaar. „Fantastisch. Op deze manier, met sponsoren die èen bijdrage in natu- ra leveren, kunnen we de eindjes aan elkaar knopen." Hoe leuk ook, het is steeds lastiger om zo'n groot evenement voor zo veel bezoekers te organiseren. Dat heeft te maken met het vele ver keer dat ervoor naar Vlissingen komt, maar volgens De Nooijer ook met de beleving van mensen. „Want er komen natuurlijk ook dingen die mensen eng vinden. Die F16 vorige editie bijvoorbeeld. En dan gaan er elders dingen mis. Zoals het drama in Duisburg, twee dagen voordat Rescue 2010 begon. De overheid kijkt daarom steeds meer over de schutting mee. Dat is ook goed." Zolang maar niemand vergeet dat de Rescue uiteindelijk nog altijd een vrijwilligersevenement is, in hun vrije tijd georganiseerd door slechts 22 mensen. „Dat verbaast de bevelhebber der strijdkrachten elke keer weer." Rescue Vlissingen 2012 Het programma staat nog niet vast, behalve voor vliegende deel nemers vanwege vergunningen. Een van de hoogtepunten dit jaar is een vliegdemonstratie door een Spitfire van de Stichting Koninklij ke Luchtmacht Historische Vlucht. Het jachtvliegtuig leverde tijdens de Tweede Wereldoorlog een be langrijke bijdrage aan de bevrijding van West-Europa. ANWB Medical Air Assistance is er met een traumahelikopter. Daarnaast zijn er diverse reddings demonstraties door de Search and Rescue helikopters (SAR) van de Koninklijke Luchtmacht, de Bel gische Luchtcomponent de Royal Air Force, die een Seaking helikop ter laat overvliegen. De MUG traumahelikopter uit Brugge is aanwezig. Straaljagers zijn er niet bij dit jaar. Enerzijds vanwege de bezuinigin gen bij defensie, anderzijds omdat bijna alle luchtmachten ter wereld dit jaar honderd jaar bestaan. De meeste vliegers zijn volgeboekt. www.rescuevlissingen.nl door Wendy van den Hurk vlissingen - Het personeel van de Vlissingse Schoolvereniging (VSV) heeft de deur gistermiddag met een dubbel gevoel dichtgetrokken. De school wordt namelijk geteis terd door vandalisme. In een week of zes tijd zijn er fiet sen van kinderen vernield, muren bespoten met graffiti, ontluc-htings- pijpen op het dak kapotgetrokken en brandjes gesticht in de zandbak en een vuilnisbak die vlak tegen het schoolgebouw stond. Vooral dat laatste baart schooldi recteur Piet Nagtegaal grote zor gen, nu de school zes weken dicht gaat. „Ik ben toch bang voor wat we na de zomervakantie aantref fen. Dadelijk staat er een afge brand schooltje." Wie de vandalen zijn, weet Nagt egaal wel: „Een groep jongeren uit de buurt, tussen twaalf en zestien jaar. Ik kan ze zo aanwijzen, want ik heb ze gezien. Maar toen waren ze ook meteen weer weg. Ze han gen bijna elke avond rond op ons schoolplein. Van de hekken trek ken ze zich niks aan, daar klim men ze zo overheen. Aan de ach terkant van de school hebben ze vrij spel." Nagtegaal heeft alles gemeld bij de politie. „En nu maar hopen dat die er achteraan gaan en die jongens op heterdaad betrappen." Ondertussen kan hij zelf niet veel meer doen dan zo veel mogelijk materiaal naar binnen te halen en hopen dat de mensen van de bui tenschoolse opvang, die tijdens de vakantie gewoon doorgaat, de boel in de gaten houden. Nagtegaal: „En onder het school- personeel is afgesproken om alle maal regelmatig een kijkje te ne men. Leuk is dat echter niet. Tij dens de vorige vakantie konden we ook al elke dag terug." De VSV is overigens de enige aan de Govert Flinklaan die last heeft van vandalisme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26