-saps wordt ongeduldig Het is een aparte baan, niet iedereen komt in de ruimte, zaterdag 30 m 2012 maar André doet gewoon zijn werk net als ieder ander' 13 Echtgenote Helen Een belangrijk moment tijdens de missie van/rndré Kuipers: v de koppeling van het commerciële vrachtschip D>agon (zwevend' 3; in het midden) aan het internationale ruimtestation.ISS, eind mei. fptö NASA/ Terugkeer Sojoezcapsuie w(, m 1 juli, 06:52 uur Nederlandse tijd: ontkoppeling Sojoez-TMA-3 (met aan boord Kuipers, Kononenko en Pettit) van ISS. na 2 uur 29-Na draai 180° inschakeling raketmotor gedurende 4 minuten, waarna Sojoez uit baan om aarde wordt gestoten. na 2 uur 57 - Sojoez valt terug naar aarde en breekt in drie stukken uiteen. Resten verbranden in atmosfeer. na 3 uur (09:51 uur) - Terugkeermodule valt dampkring binnen. Snelheid: 230 m/s na 3 uur 08 - Serie kleine parachutes trekt eerste remparachute (24 m2) los. Capsule onder hoek van 30°, voor warmteafvoer hitteschild. Snelheid: 80 m/s na 3 uur 11 - Hoofdparachute (1 .OOOm2) losgetrokken. Capsule weer rechtop. Snelheid: 7,2 m/s Bajkonoer Terugkeermodule Sojoez TMA Luik (70 cm) Koppel module Terugkeer- Instrumentenmodule Tijden vluchtschema onder voorbehoud na 3 uur 23 (10:15 uur) Afstoten hitteschild vlak voor landing, waarna zes remraketten de snelheid terugbrengen tot 1,5 m/s. Bemanning Kosmonauten liggen op hun rug met hun gezicht naar het luik gekeerd. infographic ANP bron ESA De zes maanden dat André Kuipers in de ruimte verbleef waren ook voor zijn vrouw en vier kinderen een bijzondere tijd. Voor André Kuipers' vrouw Helen zijn de af gelopen zes maanden voorbijgevlogen. „Maar de laatste week duurt me juist veel te lang. Sinds we de da gen met onze vingers kunnen af tellen, word ik ongeduldig", zegt ze. Kuipers vertrok in december naar het International Space Sta tion (ISS). Ook al zweefde hij on geveer 400 kilometer boven de aarde, afgesneden van zijn gelief den was hij niet. Hij kon iedere dag bellen. De eerste keer dat Helen een tele foontje kreeg, was op 24 decem ber, in de nacht nadat André in het ISS was aangekomen. Helen: „Het was een uur of drie 's nachts. Ik lag in een hotelkamer in Moskou. De eerste keer liet ik de telefoon rinkelen. Ik was slaapdronken en dacht dat het een telefoontje uit Neder land was. Korte tijd later ging de telefoon opnieuw. Iemand wilde me blijkbaar graag aan de lijn hebben. Dat was André." Elke zondag had Kuipers een vi- deoverbinding met zijn woonka mer in Noord-Holland. Zijn fa milie vroeg hem vaak om met de camera naar het uitkijkraam te gaan. Zo zagen ze afgelopen weekend zandstormen van de Sa hara boven de Atlantische Oceaan. Helen: „Een keer vloog hij boven de oceaan en zag je te gelijk Spanje, Portugal en Frank rijk, en daarachter de Middel landse Zee. Dat zie je niet vanuit een vliegtuigstoel." In de ruimte groeide Kuipers uit tot een bekende Nederlander. Bijna 250.000 mensen volgen zijn berichten op Twitter. Hij sprak vanuit het ISS met wereld leiders en televisiezenders. „Als familie zijn we er nuchter over. Het is een aparte baan, niet ieder een komt in de ruimte, maar André doet gewoon zijn werk net als ieder ander", aldus Helen. Aan dat werk komt morgen een einde. Voor André een dubbel moment, zegt Helen. „Hij zit nu op de plek waarvan hij altijd droomde. Straks gaat hij daar weg en hij beseft dat hij er nooit terugkomt." Kuipers vrouw en vier kinderen wachten hem niet op in Ka- zachstan. Zij zien elkaar weer te rug in Houston. 193 dagen Gedurende zijn 193 dagen in de ruimte bleef André Kuipers flink be zig. Een klein overzicht 21 december 2011: Lancering in de Sojoezraket vanuit Kazachstan. 23 december 2011: Aankomst van de drie astronauten bij het ruim testation ISS. 16 januari 2012: Wetenschappelij ke experimenten naar het gedrag van vloeistoffen zonder zwaarte kracht. 29 januari 2012: Kuipers eet een periode ruimtevoedsel met weinig zout voor onderzoek naar botont- kalking. 12 maart 2012: Het ISS station scheert over Nederland, Kuipers maakt foto's van verschillende plaatsen. 24 maart 2012: De astronauten schuilen in een speciale kamer aan boord vanwege risico op een bot sing met ruimteafval. 24 april 2012: Kuipers geeft colle ge aan zo'n 1.500 studenten in vier verschillende landen. 17 mei 2012: Aankomst van een nieuwe Sojoezraket met drie astro nauten. 25 mei 2012: Aankoppeling van het vrachtschip Dragon, het eerste commerciële ruimtevaartuig dat het ISS bereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13