12 Na bijna tweehonderd dagen in de ruimte keert de Nederlandse astronaut André Kuipers morgen terug naar de aarde. In de eerste weken moeten de astronauten weer flink wennen aan de zwaartekracht. „Na zo'n twee, drie dagen kunnen ze weer aardig lopen." zaterdag 30 juni 2012 door Bjinse Dankert de capsule op een heel andere plaats neerkomt dan gepland, in Si berië bijvoorbeeld, in zo'n geval zullen de astronauten zelf actie móeten ondernemen en de capsu le uit moeten kruipen." Ook voor zo'n situatie zijn de astronauten getraind, benadrukt Pronk, maar het zal geen pretje zijn. Kuipers heeft, samen met de Russi sche gezagsvoerder Olgg Kononen- ko en de Amerikaanse astronaut Don Pettit, meer dan een halfjaar in het internationale ruimtesta tion ISS doorgebracht. Ze hebben gewerkt en geleefd in een omge ving zonder zwaartekracht en bij terugkeer naar de aarde zullen ze de gevolgen daarvan goed merken. Door de landing kunnen astronau ten flink van de kaart raken door dat ze weer blootgesteld worden aan de zwaartekracht, vertelt Pronk. „Ervaring helpt dan niet. Al le drie hebben ze een pilotenoplei- ding gehad en toch kunnen ze flink last krijgen. Het verschilt per persoon, per keer. Ga maar eens een tijd in een draaimolen zitten en stap er plotsklaps uit. Soms ben je heel duizelig en een andere keer valt het mee." Het toegesnelde hulpteam draagt de ruimtevaarders letterlijk uit de capsule, vertelt ingenieur Frits de Jong, die voor het Europese ruim tevaartagentschap ESA werkt. De Jong maakt deel uit van het medi sche team in Keulen dat de ge gaan een hele reeks controles. Me dici nemen monsters om te kijken of ze bacteriën meedragen die niet in het ruimtestation mogen voor komen. Het onderzoek gebeurt heel grondig, onder oksels, tussen de benen." Het wordt een lange dag, maar de astronauten hebben iets om naar uit te kijken. Ten eerste het weer zien met hun familie. Maar ook naar het moment van de eerste douche wordt halsreikend uitge zien. Pronk: „Volgens mij is dat het lekkerste wat ze overkomt. In het ISS is geen douche. Ze gebrui ken vochtige doekjes om zich schoon te wrijven. Na een half jaar heb je daar wel genoeg van." Nog meer water staat Kuipers te wachten tijdens de weken van re habilitatie. De eerste dagen wordt hij flink onder handen genomen door masseurs om de spieren te heractiveren. De Jong: „Na zo'n drie dagen beginnen ook de oefe ningen in een zwembad. Daar kun nen ze goed wandelen en hun lichaam testen zonder het te over belasten. Ze bouwen langzaam hun spieren en conditie weer op." Iedere dag zal Kuipers ruim twee uur bezig zijn met het herstel van zijn lichaam. Daarnaast blijft hij bezig met tal van wetenschappelij ke onderzoeken. De Jong: „In ie der geval de eerste drie weken na de landing blijft hij een overvolle agenda houden." André Kuipers foto EPA zondheid van alle ESA-astronau- ten tijdens missies in de gaten houdt. „De astronauten worden naar buiten getild en in een com fortabele stoel gezet om te voorko men dat zij zich te veel inspannen. De astronauten kunnen dan een half uurtje op adem komen." De gevolgen voor het evenwichts- 'Er is altijd een kans dat de capsule op een heel andere plaats neerkomt' orgaan, dat het mensélijk lichaam helpt om precies te kunnen bewe gen, zijn liet meest zichtbaar kort na de landing. Pronk: „De astro* nauten zijn in de ruimte gewend geraakt om te bewegen zonder hulp van hun evenwichtsorgaan. Na terugkeer start het orgaan weer op." Daarom worden de astronau ten de eerste uren ondersteund, zegt De Jong. „Maar na zo'n twee, drie dagen kunnen ze weer aardig lopen. Al zullen ze nog steeds voorzichtig aan moeten doen en niet te snel een bocht maken." Al mogen ze zelf niet te veel bewe gen, de astronauten blijven niet lang op dezelfde plaats. Na een eer ste medische controle in de buiten lucht worden ze uit hun ruimte- pakken geholpen en per helikop ter naar het dichtstbijzijnde vlieg veld gevlogen. Daar staat een vlieg tuig klaar dat Kuipers en de Ameri kaanse astronaut Pettit recht streeks naar Houston brengt, in de Verenigde Staten. Een fiks programma staat hen daar nog te wachten. De eerste uren wordt het contact met ande re mensen nog beperkt. De Jong: „Tegenwoordig spreken we niet meer van quarantaine, dat was vroeger zo, maar over rehabilitatie. Die periode duurt zo'n twintig da gen." Voordat ze met familie wor den herenigd, vindt een uitvoerig medisch onderzoek plaats, vertelt De Jong. „De astronauten onder met dertig kilometer per uur tegen een betonnen muur rijdt. De drie bemanningsleden worden door de smak diep in hun stoelen gedrukt. Dan wordt het stil om hen heen. Ze halen adem, de landing is ge lukt. De kale steppe van Kazachstan is door een raampje te zien. De drie mannen blijven stil zitten en pro beren zo weinig mogelijk te bewe gen. Hun hoofden bonken, één van hen moppert over misselijk heid. Dan horen ze het geluid waar ze alle drie op hopen: het steeds luider wordende geraas van een helikopter. Het reddingsteam heeft de capsule gezien en is on derweg om de astronauten op te halen. Ongeveer zo, denkt ingenieur Ze- holy Pronk van het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaborato rium in Lelystad, verlopen de eer ste minuten na de landing van de ruimtecapsule die ESA-astronaut André Kuipers morgenochtend te rugbrengt naar de aarde. Tenminste, als de landing volgens plan verloopt. „Het is uitzonder lijk, maar er is altijd een kans dat H et is geen zachte landing. Met een fl inke klap raakt de Spjoez-ruifnte- capsule de grond, als een auto die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 12