Afscheid van dokter André 281 zeeland Rescue groeide uit tot groot evenement Grote rosse vleermuis komt misschien hier Zomeractie! 2,- 1korting André Korstanje Dikke buis kan maar net door de Vlaketunnel zaterdag 30 juni 2012 De zevende editie van Rescue vond plaats in 2010. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Twee vliegtuigen, zes helikopters, twintig vaartuigen, honderdvijftig voertuigen, tachtig organisaties, zeshonderd man schappen. En 22 vrijwilligers. Res cue Vlissingen is weer in aantocht. Over een week of zes, op vrijdag 10 augustus, barst het spektakel weer los boven de boulevard van Vlissingen. De achtste editie al weer.. Wat begon als een leuke ken nismaking met de hulpyerlening, is uitgegroeid naar een tweejaar lijks evenement van de zwaarste categorie. Rescue trekt intussen drie keer zoveel publiek als het Be vrijdingsfestival. Problemen heeft dat echter nog nooit opgeleverd. „Geen gedoe, geen klachten. Nog geen botbreuk heeft er ooit plaats gevonden", zegt Robert-Jan de Nooijer, die al vijf edities de brand weer onder zijn hoede heeft. „De boulevard leent zich uitstekend voor zo'n groot evenement als het onze. Er zijn veel uitvalswegen en het blijft altijd heel overzichtelijk. En het publiek is heel ontspan nen." Dat maakt er kennis met hulpverle ning waar iedereen dagelijks wel wat van meekrijgt. Ambulances, brandweer, politiebikers, reddings boten en dit jaar staat er voor het eerst een traumahelikopter. Het ge- Rescue Vlissingen 2012 beurt niet vaak dat mensen die van dichtbij kunnen bekijken, of zelfs aanraken. „Sirenes hebben een aantrekkingskracht op men sen, vooral op jongens natuurlijk. Andersom zijn deelnemers altijd trots öm hun werk te laten zien", weet voorzitter Maarten Janssens. „Ze doen dat namelijk vanuit een. roeping. Als ze erover mogen ver tellen en bezoekers kunnen het van dichtbij bekijken, begrijpen mensen bepaalde situaties in het dagelijks leven misschien beter. Dat draagt bij aan het wederzijds respect." Ook hopen de hulpverleners nieu- - we collega's te werven. En daar hebben die best wat voor over. Zo als de organisatoren die met de voorbereiding al maanden in hun vrije tijd bezig zijn, nemen de meeste hulpverleners een vrije dag op om aan Rescue deel te nemen. Het kost ze meestal nog geld ook. „Zo komen er dit jaar safety cars van TT Assen", vertelt Janssens. „Op een dieplader worden die ver voerd, omdat ze geen kenteken hebben en dus nooit buiten de ring van het circuit komen. Niet te vergeten de wagens van de Duitse rampendienst. En twee Ameri kaanse ladderwagens uit Niebert, vlak boven Groningen. Tachtig ki lometer per uur mogen die en ze rijden één op drie. En toch willen de eigenaren erbij zijn." Een van de hoogtepunten dit jaar is een vliegdemonstratie door een Spitfire van de Stichting Koninklij ke Luchtmacht Historische Vlucht. Het jachtvliegtuig uit 1943 leverde tijdens de Tweede Wereldoorlog een belangrijke bijdrage aan de be vrijding van West-Europa. ANWB Medical Air Assistance is er met een traumahelikopter. Daarnaast zijn er diverse reddings demonstraties door de Search and Rescue helikopters van de Koninklij ke Luchtmacht, de Belgische Lucht component en de Royal Air Force. De MUG traumahelikopter uit Brugge is ook aanwezig. Straaljagers zijn er niet. Enerzijds vanwege de bezuinigingen bij de fensie, anderzijds omdat bijna alle luchtmachten ter wereld 100 jaar bestaan. Vliegers zijn volgeboekt. Tegen inlevering van deze (originele) adv.: Dagkaart 3e klasse voll. traject: Volw. 9,- i.p.v. 11,-, kind (4-12) 4,50 i.p.v. 5,50. Max. 4 pers. per adv. Niet combineerbaar met andere kortingen. Niet geldig op andere kaartjes. Geldig in 2012. Dienstregeling: www.destoomtrein.nl „Ik ben er trots op dat ik de rit heb kunnen uitzitten. Het vak van huisarts is toch een vrij stressvol beroep. Dat ik het zo lang heb kunnen vol houden, is mede te danken aan mijn maatschap. Wij vormen een hecht team in 's-Gravenpolder." foto Ruben Oreel door Frank van Cooten 'S-GRAVENPOLDER - Niet dat vroe ger alles beter was, maar dokter André Korstanje uit 's-Gravenpol der tovert een glimlach op zijn ge zicht als hij aan zijn beginjaren denkt. „Je bestreek het hele vak van huis arts. Van de wieg tot aan het graf Ik heb de derde generatie zien op groeien. Met name de verloskunde schiep een enorme band. 's-Gra venpolder is een dorp met een be hoorlijke vruchtbaarheid." Korstanje is maar liefst 38 jaar huis arts geweest in 'zijn' 's-Gravenpol- der. Nu gaat hij met pensioen. Echt heimwee naar de begintijd heeft hij niet. „Als dorpsdokter was het heel gewoon 24 uur per dag beschikbaar te zijn. Dat was ik ook. Dat is gelukkig veranderd maar de toegankelijkheid en be reikbaarheid van onze praktijk is gebleven. Er wordt bijvoorbeeld al tijd de telefoon opgenomen." Het vak is in al die jaren gegroeid en veranderd. „Ik heb weliswaar ta ken moeten inleveren maar de diepgang is wel toegenomen. We hebben nu bijvoorbeeld in de huis artsenpost aan de Bosseweide dia betesverpleegkundigen en prak tijkondersteuners in dienst. Ik hield onlangs al mijn afscheidsbij eenkomst op de praktijk. Er waren 45 personen, inclusief aanhang en schoonmaakpersoneel." De wieg van André Korstanje stond in Indonesië maar hij is geto gen in 's-Gravenpolder. Na de af ronding van de studie in 1974 koos hij uit een gevoel van veiligheid voor zijn eigen dorp. „Ik koos bewust voor 's-Gravenpol- MIDDELBURG - Een dikke metalen buis van 35 meter lang vervoer je niet zomaar van A naar B over de weg. Dat bleek vrijdagochtend toen bij verspanings- en construc tiebedrijf Vonk in Middelburg zo'n lange buis op transport ging. Vooral de rotondes richting N57 bleken moeilijk te nemen. Sommi ge paaltjes moesten even plat. Het doorgaande verkeer moest daarbij geduld hebben. Zelfs voor de chauffeurs van het bedrijf Hak uit Ridderkerk, gespe cialiseerd in bijzondere transpor ten, was het vervoer van zo'n lan ge buis best uitzonderlijk. Zo wa ren voor dit transport onder meer de voorwielen van de vrachtwa gen tijdelijk vervangen door kleine re exemplaren, zodat de vrachtau to met buis niet vast zou komen te zitten in de Vlaketunnel. Zie ook de video op www.pzc.nl der. Ik kwam in de praktijk van Hans Kole junior. Als beginnend huisarts vond ik het veilig samen te werken met een oude en wijze huisdokter." Korstanje had toen nog de ambitie internist te worden maar zo ver is het nooit gekomen. Wel promo veerde hij in 2006 in Leiden met een proefschrift waarin hij aan toont hoe door middel van bloed onderzoek is aan te tonen hoe de conditie van de maag is. „Ik deed indirect onderzoek naar het voor komen van maagkanker. Statis tisch komt dit meer voor in Zee land dan in andere regio's. Gezien mijn leeftijd ben ik daar niet ver der mee doorgaan. Ik beschouw mijn promotie als een wetenschap pelijk sieraad." André Korstanje heeft in al die ja ren zo'n beetje heel 's-Gravenpol der en de omliggende dorpen in zijn spreekkamer ontvangen. „In het begin vond ik dat best lastig. Van oud-klasgenoten werd ik im mers de vertrouwenspersoon. Maar dat was meer mijn eigen per ceptie. Het vertrouwen is gaande weg ontstaan. Er is een speciale band ontstaan." Toch verhuisde hij en zijn vrouw vorig jaar be wust naar Middelburg. „Om ietsje meer in de anonimiteit te kunnen leven en om mijn opvolgers niet voor de voeten te lopen. Maar ja, ik werd vorige week in de Lange Delft nog begroet. Hé, dokter Kor stanje, hoe is het?" De dorpsbewoners namen vrijdag middag afscheid van André Kor stanje tijdens een receptie. Hij wordt opgevolgd door het dokters- echtpaar Leendert Monster en me vrouw Kooiman. GOES - De in Nederland zeer zeld zame grote rosse vleermuis is on langs in het Belgische Heist gesig naleerd. De onderzoekers gebruik ten een speciale geluidsmeter die, aan de hand van het geluid van de sonar, de vleermuizensoort kan de termineren. De kans om de vleermuis te zien is klein. Jan Piet Bekker, ex-voorzit- ter van zoogdierenwerkgroep Zee land zegt daarover: „Het dier jaagt net als bijna alle vleermuizen al leen 's nachts. Daarbij komt dat hij erg snel is. Als je hem zou zien is het vrijwel onmogelijk om er ze ker van te zijn dat het de grote ros se vleermuis betreft." Al is dat mis schien tegenstrijdig met wat je zou denken. Het gaat namelijk om de grootste vleermuis die op het Euro pese continent leeft. Hij kan een spanwijdte van bijna een halve me ter bereiken. Het dier eet voornamelijk insecten zoals kevers en libelles, maar een kleine vogel lust hij ook wel. In de uitwerpselen van de vleermuis worden regelmatig veren terug ge vonden. Daarom is bewezen dat het dier vogels in hun geheel op eet. Het gaat dan vooral om kleine zangvogels als het roodborstje en de vink. Lucien Calle, lid van de Zoogdier werkgroep Zeeland, acht de kans niet zo groot dat de vleermuis ook in Nederland gevonden zal wor den. „De laatste waarneming op Nederlands grondgebied was in 1995. Het zou goed kunnen dat de vleermuis wel in Nederland vliegt, maar we hem niet vinden." De vleermuis trekt mee met vo gels. Hij kan makkelijk duizenden kilometers afleggen. Het is dus niet heel gek dat het dier in België is gevonden. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 116