Traplift huren? A de scheuteldoek stienkt... 301 zeeland Stannah het team van juli Oproep aan Kamer: zet geen polders onder water Even voorstellen: to Alleen bij de beste! zasgagRSgsgBaresg door Engel Reinhoudt Het is 't leste stikje voe de zummervekantie van Streektaal. Ik vond het een moaie gelegen heid om m'n schuufje wee es leeg te kappen mie aollerande briefjes en krabbels daè a 'k wat mie zou motte of wille doe. Wan daè reage- re nog a es mensen mie een vraege of mie een woord, een ervaering of wat dan ok. Een stuitje vrom schreef ik da m'n moeder vroeger zulken lekkeren af- fecaat maèkt'n. En wat dienk je? Een paer daegen laeter kwam me me thuus en toen zat 'r een flesse zelfgemaekte affecaat in de brie- vebuzze. Dan tref je het toch. En die was vreêd lekker en gauw pp. En noe wou ik even kwiet da m'n moeder ok zulke lekkere kruudkoe- ke kon bakke en van die zoete schuumpjes, die a smelte op je ton- ge. Ok was ze goed in prumejam en in framboazen op drank. Nog wè meêr ok, mae dat vertel ik lae ter wee es. Oanze brie- vebuzze staè rechts voorin in 't padje. Noe wat aars. Ei bie jul- der de scheuteldoek van de weke ok zö estonke? Me roke het aollebei. M'n vrouwe zei: „Da's merge onweer." En ja or, een dun- derdagwas het onweerachtig. Dat zö'n doek dat toch kan voorspelle, dat bin toch eigenaardige diengen. Zou Jos Broeke d'r eên Eigenlijk is het een buienradar voe éénvoudige mensen en nog duur- zaem ok. Wan die bestaèt ööguut uut een afgedankt'n onderbroek, een emde of een oud t-shirt: een gerecyclede buienradar dus. In 't Kerkje van Ellesdiek verköpe ze scheuteldoeken, mae ze kunne d'r vee meêr geld van maeke a ze d'r een gebruuksanwieze- ge bie geve voe z'n voorspellende kwalitei ten. Eest flienk gebruke om aollerande vule ker- weitjes mie op te knap pen gedurende een we ke, nie uutwasse mae op de recht- banke laète ligge. Dan gaè de rest van eigens. Ik kenne gin ander voorwerp mie dezelfde voorspellende gaeven dan misschien de matteklopper. A me die vroeger oarden roefele in de meterkasse, kroop dan mae diep onder de dekens wan dan kö je vaoder verwachte mie een dunderbuë. An beêsten ka je 't ok merke a t'r verandering van weer op komst is. A de mossen d'r ei gen in 't stof wentele, komt 'r re gen. A de kokkemeêuwen ruste- loas over de uzen vliege, beteêkent dat ok regen en wind. Ok van guus is bekend dat 'r, a ze ongedu rig en druk bin, slecht weer op komst is. Misschien me wè een slechte zummer omdat 'r zövee drukke guus bin. Die verrekte jon ge toch tegenwoordig. Vorige weke in (Joes mocht 'r een jongsje wat uutzoeke van z'n oma. „Een kleingheidje", zei ze „om a je zö braaf ewist bin." Even laeter kwam 'n achter uut de speelgoed- wienkel mie een klein doasje. 't Bleek €24,95 te wezen. „Ja mae", zei oma „dat is nie de bedoelege,- ik zei een kleinigheidje." 't Ventje zei: „Oma, 't was 't kleinste dat a 'k vinde kon. Echt waer." Die ao gliek, computerspelletjes bin nie groat. Die mocht het ouwe. Een andere anteêkenienge. Onlest vroog 'r iemand oe a je de uutdruk- king mö vertale 'ik bin glad uut de zak eschod'. Éérlijk, ik kon het zö gauw nie bedienke. Wan 'ik voel mij uit de zak geschud' dat 'k noait een mens oare zegge. Mis- schien is dat noe wè zö'n typisch Zeêuwse uutdrukking die a eigen lijk nie goed te vertalen is. Probeer maer es. Tenslotte een uutdruk king die a 'k nie kend'n: Menen, die is glad niks mi waerd ee, die kan nog gin vliege van z'n luppe blaeze. Streektaal wenst je aol een beste zummer. Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Hee- renhoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. www.zeeuw- sezanger.nl j-: Informeer mij vrijblijvend over de Q buitentraplift O traplift rechte trap Q traplift met 1 of 2 bochten C€ÜI BEL GRATIS 0800-0228-700 (toestel 2429) www.stannah.nl - info@stannah.nl 's Werelds meest gekozen en gewaardeerde traplift. 1 (Dhr/Mevr) De fiscus betaalt mee, ook bij huur! Adres PC Plaats Telefoon Afd2429 Opsturen in een envelop zonder postzegel naar: Stannah Trapliften B.V., Antwoordnummer 1 7006, 21 70 VB Sassenheim DEN HAAG - Het is voor de provin cie Zeeland onacceptabel dat behal ve de Hedwigepolder ook de Een- dragtpolder, Hellegatpolder, Van Hattumpolder en Everingepolder in beeld zijn om onder water te worden gezet. Dat schrijft de provincie in een brief aan de Tweede Kamer. De brief is het gevolg van een motie van de Partij voor Zeeland. Om de natuur in de Westerschelde te her stellen moet 6oo hectare nieuwe estuariene natuur worden aange legd: Rijk en provincie doen ieder een helft. Het Rijk wilde 300 hecta re halen door de Hedwigepolder onder water te zetten. De zoek tocht naar een alternatief is on langs gestrand. Een nieuw kabinet neemt daarover een besluit. De provincie neemt maatregelen in het zogenoemde middengebied die ook 300 hectare moeten ople veren. Maar de Europese Commis sie keurt die af. De rivier is te diep, te steil en te nauw. Natuur herstelt alleen als daaraan wat wordt ge daan. De buitendijkse maatregelen doen dat niet omdat ze de rivier juist minder ruimte geven. Ook binnendijkse maatregelen (Water- dunen en Perkpolder) mogen niet (ten volle) worden meegerekend. De maatregelen waren allemaal al ternatieven voor het onder water zetten van de vier polders. Nu Brussel die alternatieven afkeurt, is ontpoldering weer in beeld. door Lilian Dominicus Drie jonge collega's lo pen sinds woensdag op de PZC-redactie rond, en die hebben de ko mende maand juli één brandende vraag op hun lippen: wat is er de ze zomer in Zeeland te doen? Ka ren Hagen (22), Ellen Jobse (25) en Correlli van Huiten (20) schuimen als verslaggevers van de Zomer- krant de provincie af, op zoek naar mooie plekjes, interessante activi teiten en de beste adresjes om als toerist óf als thuisblijver vakantie te vieren. Karen en Ellen zijn bekende ge zichten, die al in voorgaande jaren een maand meedraaiden bij de Zo- merkrant-redactie. Zij studeren beide journalistiek, Karen in Utrecht en Ellen in Tilburg. Correl li is student geschiedenis aan de Roosevelt Academy in Middel burg. Coördinator voor gedurende deze maand is PZC-verslaggever Li lian Dominicus. Zij komt van Goes, en woonde een aantal jaar in Terneuzen. Menig vakantie bracht ze op Schouwen-Duiveland door. zaterdag 30 juni 2012 Van links naar rechts: Lilian Dominicus, Karen Hagen, Correlli van Huiten en Ellen Jobse. In augustus neemt het team van Martijn de Koning de redactie over, maar die zullen zich te zijner- tijd presenteren. De Zomerkrant 2012 heeft zowel vertrouwde als nieuwe rubrieken. Zomergasten, waarin toeristen ver tellen wat ze op vakantie doen en, waarom Zeeland zo leuk is, of niet, komt ook dit jaar terug. In Lekker Geslapen? komen gasten aan het woord die zojuist op een bijzondere locatie hebben over nacht. Door de crisis moeten men sen creatiever met hun geld om gaan en daarom is er Bijna voor niets. Met tips die niet zoveel kos ten en toch leuk zijn. In Op zoek naar stilte komen plekken aan bod die misschien als toeristisch oord niet voor de hand liggen, maar wel tussen alle zomerdrukte wat rust bieden. Serene plekken om even tot jezelf te komen, zoals je op va kantie in Zuid-Europa ook een oud kerkje binnen zou lopen. We ondervragen mensen over hun vakantiegarderobe,, zetten het Zeeuwse streekproduct in de schijnwerper en beoordelen de kwaliteit van de openbare toilet ten. We tekenen zomerergernissen op, zoals witte sokken in sandalen door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 110