Vrijspraak Karadzic van één genocide-aanklacht 9 Vaticaanse bank lijkt boevenstatus maar niet kwijt te raken Britse minister verkocht info aan Tsjechen KRAS.NL 49 jaar onafhankelijk, 49 jaar straffeloosheid mmvrm ¥öm! VOTE VfVT Super-de-luxe zeecruise DUBAI PERZISCHE GOLF BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm vrijdag 29 juni 2012 door onze correspondent Eelco van der Linden rome - Volgende week woensdag moet het Instituut voor Religieuze Werken, beter bekend als IOR of Vaticaanse Bank, bewijzen netjes te zijn geworden. Het Vaticaan wil op de 'witte lijst' komen en af van het imago een obscure bank in Ro me te zijn. Maar de kans te slagen voor het examen van de Europese experts van Moneyval, is gering. Professor Ettore Gotti Tedeschi (67) werd vier jaar geleden door paus Benedictus XVI ingehuurd om te saneren en werd een jaar la ter baas van de Vaticaanse Bank met de opdracht de IOR een goe de naam te geven. Dat was nodig want rond de bank hing een lucht van (maffiose) bankiers en fout geld. Gotti Tedeschi gold als neusje van de katholieke zalm met een enor me ervaring in de Italiaans zaken- en bankwereld. Hij zit inmiddels al weer drie weken thuis, na zwart te zijn gemaakt door hem vijandi ge kardinalen en dito collega's in het bestuur van de bank. Waarom was Gotti Tedeschi zo gevaarlijk ge worden, dat hij vreesde voor zijn leven en - zoals magistraten bij toe val ontdekten - een document heeft opgesteld over zijn 'vijan den' dat alleen geopenbaard had mogen worden na diens dood? Italiaanse magistraten die ander halfjaar geleden 23 miljoen euro in beslag namen die de IOR naar buitenlandse banken wilde over brengen, hebben wel een idee. Ze beschuldigden de bank ervan de internationale regels tegen witwas sen te overtreden, maar constateer den ook dat de pogingen van Got ti Tedeschi om meer openheid te betrachten, werden tegengewerkt. Het gedwongen vertrek van Tede schi lijkt de definitieve overwin ning van de hem vijandige groep, aangevoerd door Tarcisio Bertone, 'tweede man' van het Vaticaan. Bertone is inmiddels door alle uit gelekte documenten zo bescha digd, dat hij mogelijk in november zal worden vervangen door een di plomatiekere collega. Voor het Va ticaan een revolutie, maar voor Va- ticaan-kenner Marco Politi gaat het nog steeds meer om de vorm dan de inhoud. „De IOR is een test, als de bank niet op de witte lijst komt, betekent dat enorme schade aan de geloofwaardigheid", aldus Politi. Reden tot optimisme is er niet. In een soort voorexa men van Moneyval bleek het Vati caan aan acht van de zestien voor waarden niet te voldoen. iiimiiiiwiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiDiii DEN HAAG - Het Joegoslavië-tribu- naal heeft Radovan Karadzic don derdag vrijgesproken van betrok kenheid bij de moord op en de ver drijving en vervolging van mos lims en Kroaten in Bosnische stad jes door Servische troepen tussen 1992 en 1995. De tweede aanklacht tegen Karadzic wegens genocide, die op duizenden moslimmannen en -jongens in Srebrenica, blijft overeind, evenals een tiental ande re aanklachten. De aanklagers heb ben onvoldoende bewijsmateriaal aangedragen om te komen tot een veroordeling wegens genocide in de Bosnische stadjes, zei voorzit tend rechter Oh-Gon Kwon. In mei rondden de aanklagers de presentatie van hun bewijsmateri aal af Eerder deze maand verzocht Karadzic de rechters van het tribu naal de aanklachten tegen hem te verwerpen. Het requisitoir van de aanklagers is nergens op geba seerd, aldus de voormalige Bosnisch-Servische leider. Karadzic (67) ontkent schuld en zegt dat hij niet had kunnen voor zien dat er in 1995 in Srebrenica duizenden moslimmannen en -jongens zouden worden omge bracht. Ook zei hij dat hij niets van de massamoord wist, zelfs niet op het moment dat deze plaatsvond. De Servische ultranationalist Vojis- lav Seselj kreeg gisteren voor het Joegoslavië-tribunaal twee jaar ge vangenisstraf opgelegd wegens minachting van het hof De aanlei ding is dat Seselj weigert informa tie over'anonieme getuigen van zijn website te halen. Het is al de derde keer dat Seselj schuldig is bevonden aan minach ting van het hof Hij wordt be schuldigd van het werven van le den voor een zeer gewelddadige paramilitaire organisatie tijdens de Balkanoorlog en het aanzetten tot wreedheden. Seselj kondigde in 2003 al aan van zijn proces een cir cus te maken. Zijn capriolen zijn een doorn in het oog van het tribu naal. zie onze website:buitenland Tribunaal ziet geen reden voor verwerpen van alle aanklachten LONDEN - De Britse oud-ondermi nister Raymond Mawby heeft tij dens de Koude Oorlog informatie gelekt aan communistische spion nen. Dat is volgens de BBC geble ken uit archieven van de Tsjechi sche geheime dienst. Mawby, voormalig lid Van de Con servatieve Partij en halverwege de jaren zestig kort onderminister, heeft tien jaar lang - van 1961 tot 1971 - informatie gelekt aan spion nen die voor Tsjecho-Slowakije werkzaam waren. Mawby zou vol gens de documenten informatie over zijn collega's hebben ver schaft en zelfs een plattegrond van Downing Street 10. Ook zou hij de spionnen beloofd hebben taken uit te voeren 'zoals het stellen van vragen in het parlement afhanke lijk van onze behoeften'. Volgens de documenten werd hij benaderd vanwege zijn affiniteit met gokken. Wegens overweldigend succes wederom in ons programma: de 9-daagse zeecruise naar Dubai, Oman en de Verenigde Arabische Emiraten! Vorig jaar hebben vele KRAS-klanten geboekt voor deze wintercruisebestemming bij uitstek. Wilt u voor komende winter verzekerd zijn van een plaats aan boord? Boek dan nü voor deze 9-daagse reis inclusief cruise per MS Serenade of the Seas****+ van de toprederij Royal Caribbean! Boek snel en profiteer van de beste hutten voor de beste prijzen! waarom zou je meer betalen Dag 1: nachtvlucht Amsterdam-Dubai, city of glamour! Dag 2: aankomst Dubai, stadstour, transfer, inscheping. Dag 3: in Fujairah leert u het Midden-Oosten echt goed kennen. Dag 4-5: vollop tijd voor de Omaanse hoofdstad Muscat met de Grote Moskee gevolgd door een ontspannen dag op zee! Dag 6-7: na een dag op zee nu een dag in de grootste stad van de Emiraten: Abu Dhabi. Maak optioneel een woestijnsafari. Dag 8: geniet van de futuristische metropool Dubai. Dag 9: vroege ontscheping, transfer, vlucht naar Amsterdam. MS Serenade of the Seas****+: ontdek één van de mooiste cruiseschepen ter wereld! Geniet van uitmuntende service, innovatief design en schitterende zwembaden. Jan. 27 €1119 Feb. 24 1329 Mrt. 17 €1219 Feb. 17 1279 Mrt. 3 €1229 Prijs is p.p. op basis van een 2-persoonsbinnenhut en voordeligste (beschikbare) klasse ArkeFly. Zie www.kras.nl/32829 «URV THE BURY THE vulture yt VULrune VULTUIIE mrHvoun i WITH YOUR WITH VOUH NAIROBI - Een demonstrant in de Keniaanse hoofdstad Nairobi sjouwt met een doodskist voor het parlements gebouw. In totaal werden er 49 kisten geplaatst, één voor elk jaar dat het land onafhankelijk is, als protest te gen vele politieke schandalen en de cultuur van straffe loosheid die om de volksvertegenwoordigers hangt. Het protest was georganiseerd door de groep Kenya ni Kwe- tu, Swahili voor 'Kenia is thuis', die op vreedzame wijze sociale en politieke verandering in het land wil bewerk stelligen. foto Dai Kurokawa/EPA vliegreis transfers 7 nachten cruise l/ alle maaltijden aan boord stadstour Dubai Populaire 9-daagse zeecruise per MS Serenade of the Seas Prijzen zijg per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zi;n exclusief reservenngskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9