Romney 'blij' met Obamacare t Vo® ARE tenland 17 protecting OUR C ARE 'Als ik president worddraai ik tijdens mijn eerste werkdag de zorgwet terug' de zorgwet vrijdag 29 juni 2012 Mitt Romney, tegenstander van Obama Met een krappe meerderheid (5-4) oordeelde het Hoogge rechtshof in de VS gisteren dat Obama's Affordable Care Act grondwettelijk is. Toch is de wet nog niet helemaal definitief De goedkeuring van de zorgwet is voor president Obama zowel een plus- als een minpunt. Het geeft zijn opponent Mitt Romney immers volop munitie. door Hanneke Keultjes Een beslissing van het Ame rikaanse hooggerechtshof die in een gewoon jaar al politiek dynamiet zou zijn, is extra explosiefin ëen ver kiezingsjaar. Dus keek iedereen donderdag met ingehouden adem uit naar de uitspraak van het Su preme Court, het Hooggerechts hof, over Obama's hervorming van de gezondheidszorg. In het openbaar zei Obama dat hij vertrouwen had in de beslissing van het Hooggerechtshof. Achter gesloten deuren heerste twijfel. Want bijna iedereen dacht dat de negen rechters zouden oordelen dat óf de hele wet in strijd met de grondwet is óf het cruciale deel: de verplichting om een zorgverzeke ring af te sluiten. In een verrassende beslissing van het overwegend conservatieve hof hielden de rechters (5 tegen 4) de wet overeind. Een historische ge beurtenis, nota bene dankzij de stem van opperrechter John Ro berts, die door Republikein Ge orge W. Bush werd benoemd. Een grote overwinning voor Oba ma, die de Affordable Care Act - in de volksmond Obamacare - als zijn grootste politieke verdienste ziet. Sinds 1912 probeerden ver schillende presidenten ervoor te zorgen dat alle Amerikanen verze kerd zijn tegen ziektekosten. Oba- Voorstanders van de zorgwet juichen nadat de uitspraak van het Hooggerechtshof bekend is gemaakt. ma lukte het, in maart 2010, on danks felle tegenstand van de Re publikeinen en een deel van zijn eigen Democraten. De onverwachte steun in de rug die Obama nu van het conservatie ve Hooggerechtshof krijgt, is niet direct een garantie voor zijn her verkiezing. Hervorming van de ge zondheidszorg is niet populair in de diep verdeelde VS. Ongeveer de helft van de Amerikanen is tegen de wet. Zij vallen vooral over de verplicht door de federale over heid opgelegde verzekering. Waar bemoeit de overheid zich mee? denken zij. Mitt Romney, Obama's Republikeinse tegenstander bij de verkiezingen van 6 november, richtte zijn pijlen op Obamacare. Als hij gekozen wordt, beloofde hij, dan maakt hij de wet op dag één van zijn presidentschap onge daan. Eigenlijk verwachtte Rom ney dat dit niet nodig zou zijn, het Supreme Court zou die klus kla ren. Dat gebeurde niet. Gejuich in het Witte Huis, waar Obama zich ongetwijfeld een keer in zijn arm heeft geknepen om te zien of hij niet droomde. Maar naar buiten toe was hij ingetogen: in zijn speech geen gejubel, maar een kal me opsomming van de 'goede' kanten van de wet, de delen die volgens critici door de regering- Obama onvoldoende voor het voetlicht werden gebracht. „Dit is een overwinning voor Amerika." Het was een slimme zet van Oba ma, want zijn zege kent twee kan ten: als het Hooggerechtshof zijn politieke kind om zeep had gehol pen, was Romney mogelijk fatale munitie ontnomen. Nu blijft die munitie in het magazijn van Rom- ney's campagnegeweer. Die zal Obama's wet de komende maan foto Jim Lo Scalzo/ANP den hard beschieten: Romney zal zeggen dat winst voor hem de eni ge manier is om van Obamacare af te komen. Maar Romney heeft twee problemen die het geloof waardig aanvallen van de wet moei lijk maken. 1: Hij heeft geen alterna tief 2: Obamacare is geïnspireerd op de zorgwet die Romney als gou verneur van Massachusetts invoer de. Nog erger: Romney zei zeifin 2006 dat hij voor het individuele mandaat is: de verplichting om een zorgverzekering af te sluiten. Obama herinnerde de Amerikanen daar donderdag al fijntjes aan. Na lang wachten is het best bewaarde geheim van Washing ton bekend: het Amerikaanse hooggerechtshof houdt de zorgwet van president Obama tegen alle verwachtingen in overeind. 't Wat houdt de wet in? In de VS zijn bijna vijftig mil joen mensen onverzekerd en verze keraars mogen zieken uitsluiten van dekking. De wet van Obama door Hanneke Keultjes verandert dat. Mensen met een aandoening of chronische ziekte kunnen niet meer worden gewei gerd, jongeren kunnen tot hun 26e op de polis van hun ouders blijven staan. Preventieve zorg is gratis. Al leen als de verzekering verplicht is, en iedereen is verzekerd, blijft ge zondheidszorg betaalbaar. J Klinkt goed. Maar er was veel verzet tegen de wet. Waarom? De plicht zich te verzekeren is veel Amerikanen - het volk van vrij heid en eigen keuzes - in het ver keerde keelgat geschoten. Waarom betalen voor de zorg van een zieke, als je zelf kerngezond bent en nooit naar de dokter gaat? Dat soli dariteitsbeginsel is socialistisch, Eu- - ropees, on-Amerikaans. De rege- ring-Obama heeft de voordelen van de wet ook onvoldoende uitge legd. Daar was geen geld voor. De rechtszaak die tegenstanders aan spanden eindigde bij het hoogge rechtshof 3 In de VS bemoeien rechters zich dus met de politiek? In de VS toetst het Supreme Court wetten aan de grondwet. Individue le tegenstanders en 26 staten be twijfelden de grondwettelijkheid zie onze website:buitenland Obama reageert uitgebreid op de 'Obamacare' uitspraak van de Affordable Care Act, zoals de wet officieel heet. Eind maart trokken negen opperrechters drie dagen uit om de wet met tegen standers en de landsadvocaat te be spreken. De afgelopen 45 jaar trok ken zij niet meer zoveel tijd uit voor één zaak. 4 Wat oordeelde het hoogge rechtshof? Kort door de bocht: de wet is niet in strijd met de grondwet. De boe te wel, de federale overheid mag geen boetes opleggen. Maar de vijf rechters die de meerderheid vorm den, verzonnen een list: de rege ring mag wel belasting heffen. Zo blijft ook de kern overeind. 5 Nu de wet is goedgekeurd, kan er niks meer aan veranderen? De belangrijkste delen van de wet, met de verplichte verzekering, gaan pas in 2014 in. Beroep is niet mogelijk. Toch heeft Mitt Romney, Obama's Republikeinse uitdager, al aangekondigd de wet in de prullen bak te gooien als hij de verkiezin gen wint. Het Congres kan nog wel aan de wet sleutelen. De (sym bolische en kansloze) stemming om de wet terug te draaien staat al gepland voor 11 juli. ke Away ccess to irance vtS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7