Utrecht wil vieze auto's weren 61 binnenland Supervoordelig naar TURKIJE Een derde implantaten PIP lekt siliconen KRAS.NL. BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cpm Zomertentoonstelling Napoleon vrijdag 29 juni 2012 Boete van 220 euro voor benzineauto van meer dan twaalf jaar oud in de binnenstad De gemeente Utrecht wil oudere benzine- en dieselau to's weren uit de binnenstad. De Bovag is fel tegen. Milieuorganisaties zijn juist voor. „Het is de meest effectie ve maatregèl om luchtvervui ling tegen te gaan." door Mayke Calis en Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Vrachtwagens waren al niet meer welkom in de Utrecht se binnenstad. Bestelwagens die op diesel rijden komen er vanaf volgend jaar ook niet meer in. En als het plan doorgaat, gaat de ge meente ook personenauto's aan pakken. Wie een benzineauto ouder dan twaalf jaar heeft, mag straks de binnenstad niet meer in. Hetzelfde geldt voor diesels ouder dan acht jaar. Wie toch de stad in rijdt riskeert een boete van 220 eu ro. Volgens de gemeente zijn de verre gaande maatregelen noodzakelijk om de ernstige luchtvervuiling in de stad aan te pakken. Grote delen van de stad voldoen niet aan de Europese normen voor fijnstof Dat is de verzamelnaam voor klei ne stofdeeltjes die vrij komen door autoverkeer, met ernstig^ge- zondheidrisico's als gevolg. Met na me roetdeeltjes dringen diep door in de longen waar ze aandoenin gen veroorzaken. Vanaf 2015 heeft Europa ook gren zen gesteld aan de uitstoot van stikstof Gemeenten die hier niet aan voldoen riskeren een boete. Strenge maatregelen nu zijn nodig, stelt de gemeente. Want anders worden die normen nooit ge haald. „Een absurd plan", stelt ech ter een woordvoerder van de Bo vag. „Een derde van het wagen park in Nederland zou hierdoor Utrecht niet meer in mogen. Dit terwijl die leeftijdsgrens helemaal niets zegt. Er zijn wagens van acht jaar oud die meer vuil uitstoten dan die van twaalf. Je moet niet naar de leeftijd, maar naar de uit stoot kijken." Amsterdam heeft uit praktische overwegingen in 2008 een dergelijk plan laten varen. De Bovag vreest samen met de RAI Vereniging voor chaos in Ne derland als gemeenten los van el kaar dit soort maatregelen gaan ne men. „De automobilist weet straks niet meer waar hij aan toe is. De ene stad mag hij wel binnen en de volgende weer niet. Als je het in voert, kies dan voor een landelijke aanpak." Maarten van Biezen van NatuurSc Milieu is juist erg blij met het Utrechtse voorbeeld. „Het is de meest effectieve maatregel om luchtvervuiling tegen te gaan. Met het weren van bestelbusjes kun je .de uitstoot met maar liefst 43 pro cent terugbrengen. Het weren van personenauto's levert 21 procent minder fijnstof in de lucht op. Alle gemeenten zouden dit moeten in voeren." Al is dat alleen niet af doende, stelt Van Biezen. „Brom mers en scooters moeten ook aan gepakt worden. Als je achter een brommer staat, krijg je dertig keer meer fijnstof binnen dan maxi maal is toegestaan." Hotel Telatiye Resort* 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 5 juli Vm 25 oktober mooi en modern hotel (geopend in 2009) met volop faciliteiten Zoover-beoordeling 8,5! geniet van alles wat dit hotel te bieden heeft en beleef een heerlijke vakantie! Hotel Club Side Coast* 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 4: Juli t/m 31 oktober gezellig en modern hotel, in 2012 uitgebreid met een extra gebouw erg geliefd bij Nederlanders zeer geschikt familiehotel vanwege de gezellige sfeer en de vele faciliteiten Zie www.kras.nl/77504 Hotel Kustur Club* 8Vm 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 3 juli t/m 23 oktober gemoedelijk en kindvriendelijk vakantie dorp in een bosrijke omgeving de diverse bungalows liggen verspreid in de prachtige groene tuin, waar u heerlijk tot rust komt! Hotel Izer Beach**** 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 7 juli t/m 9 oktober dit hotel heeft een gemoedelijke sfeer en ligt direct aan het strand van Torba en op loopafstand van het centrum ideaal voor kinderen! u zult zich hier prima vermaken w.kras.nl/72161 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon -tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Bij één op de drie Ne- |j derlandse vrouwen met PIP-silico- nenborsten zijn de implantaten gaan lekken. De boosdoener lijkt niet de siliconen-gel in de prothe- sen te zijn, zoals tot nog toe steeds is aangenomen. Dat blijkt uit onderzoek van het Rotterdamse Erasmus Medisch Centrum en het VUMC in Amster- jjf dam, waarover het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde en het Amerikaanse tijdschrift Plastic 8c Reconstructive Surgery deze maand berichten. Het staat niet vast wat de oorzaak is van de scheuren en lekken. De onderzoekers analyseerden 224 PIP-implantaten van 112 vrouwen die zich hadden gemeld bij de Jan van Goyenkliniek in Amsterdam. De vrouwen waren allen in 2000 en 2001 geopereerd. Bij 37 vrouwen was binnen tien jaar na de operatie ten minste één implantaat gebarsten. Sommige vrouwen liepen rond met twee ge- g| scheurde implantaten: in totaal wa- ren 54 exemplaren kapot gegaan. H Bij maar één op de tien vrouwen leverde het gescheurde implantaat lichamelijke klachten op. In Nederland hebben tussen de duizend en 1400 vrouwen PIP-im plantaten gekregen. In 2010 werd ontdekt dat de uit Frankrijk afkom stige 'Poly Implant Prothèses' op vallend vaak lekkages vertonen. De siliconen-gel die sinds 2001 voor de implantaten is gebruikt, bleek niet voor medische of cosme tische doeleinden te mogen wor den gebruikt. De implantaten wer den van de markt gehaald. Het Rotterdams-Amsterdamse on- iiq derzoek maakt aannemelijk dat niet de siliconengel de problemen heeft veroorzaakt, zoals tot nu toe steeds is aangenomen. Implanta ten met de oude gel scheurden na melijk net zo vaak. Het lijkt de onderzoekers daarom beter alle PIP-borstimplantaten te laten verwijderen, ongeacht de da- fP turn van fabricage. AMSTERDAM - Prins Willem-Alexander en prinses tentoonstelling vertelt het verhaal van Lodewijk lijk Paleis. Ook wordt aandacht besteed aan de er- Maxima tijdens de opening van de zomertentoon- Napoleon, de eerste bewoner van het Paleis. Meu- fenis van zijn regeringsbeleid. De tentoonstelling stelling 'Lodewijk Napoleon zijn Paleis op de bilair, kunstvoorwerpen en korte documentaires is te zien tot en met 16 september 2012. Dam' in het Koninklijk Paleis in Amsterdam. De brengen het gebouw tot leven als Frans Konink- foto Frank van Beek/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6