'Het huilen is voorbij, nu op naar IJzendijke' 221 zeeland Basisscholen dicht PZC 't Zand gaat op in De Zeester v 'Straks zie je in Ter neuzen helemaal niets meer van de oude binnenstad terug' Catharinakerk vol kunstwerken almanak Bij de tijd Baggeren haven van Walsoorden vrijdag 29 juni 2012 door Raymond de Fre! Het blijft een vreemd fe nomeen. Verpauperde panden moeten wij ken, maar zodra het zo ver is maakt een weemoedig ge voel zich van veel mensen mees ter. Dan is het opeens 'zonde dat dit' en 'jammer dat dat'. Pak de reacties op het begin van de sloop van de Kop van de Noordstraat en de aanstaande sloop van gesloten kroegen in de Nieuwstraat in Ter- neuzen er maar eens bij. Vaak zijn dit soort reacties een uit vloeisel van ongefundeerde onte vredenheid als 'Terneuzen is naar de kloten' of sentimenten als 'in Terneuzen is in het verleden al ge noeg gesloopt'. Dat is ook nu weer het geval, maar dankzij heemkundige Edwin Hamelink kreeg de discussie onder beide nieuwsberichten meer inhoud. Hamelink sprak eerst zijn vrees uit voor het plan om de pandjes in de Nieuwstraat-Zuid te slopen ten faveure van een woonzorg complex voor mensen met een verstandelijke of lichamelijke be perking. „Als dat maar goedkomL Weer een nieuwbouwplan erbij in het centrum van Terneuzen. Er lag een mooi plan voor de Korte Kerkstraat, maar dat is ook maar voor de helft gerealiseerd. Vrees dat het Schoolmuseum (op de hoek van de Nieuwstraat, in het oude bankgebouw, red) wordt in gesloten door een grote blokken doos van nieuwbouw. De Nieuw straat is één van de oudste straten van Terneuzen. Er is al een groot deel verpest door de blinde muur van C&A. Hoop dat er een archi tect aan het werk gaat met respect voor het verleden." Zijn vrees dat Nieuwstraat 20, een monumentaal pand, ook moet wijken, werd deze week door de gemeente Terneuzen weggeno men. Reageerder 'W v/d Decken' spreekt schande van alle nieuwe plannen in de binnenstad. „De VW in een glazen kooi voor de Grote Kerk, terwijl er genoeg pan den leegstaan, nu een woonzorg complex in een uitgaansgebied, wat gaan we nog meer voor rare ideeën krijgen? Aan de Kop van de Noordstraat zullen ook wel weer donkerkleurige appartemen ten verschijnen (net als bij winkel centrum Zuidpolder), wordt het nog somberder in Terneuzen." Hamelink vreest dat nieuwbouw op de Kop de oude binnenstad he lemaal 'verstopt'. „De Vloos- wijkstraat (achter de Kop van de Noordstraat, red) is een histori sche zeventiende eeuwse ontslui ting van het vestingstadje Terneu zen richting Hoek. Aan de Kop van de Noordstraat stond je net buiten de vesting en keek je de lange Vlooswijkstraat in. Er is nog maar een klein gedeelte van overgebleven. Het getuigt van wei nig historisch besef om deze zicht lijn dicht te zetten met bebou wing en de Vlooswijkstraat ach ter de Kop te verstoppen. Dit alles voor verkoopcijfers van vierkante meters winkeloppervlakte." Hamelink vindt het ook jammer dat het voormalige café Bellevue niet wordt behouden. „Dit had een historisch baken kunnen zijn in het nieuwbouwplan. Als je straks vanaf het Schuttershof en de Kennedylaan naar de Kop van de Noordstraat kijkt, zie je alleen nog maar nieuwbouw." Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post uw bijdrage on deraan een bericht. HENGSTDIJK - De rooms-katholieke Catharinakerk in Hengstdijk is de hele maand juli gewijd aan kunst. Meer dan twintig regionale kunste naars tonen er hun werken in twee groepen. De eerste groep ex poseert van 1 juli tot en met 15 ju li, waarna een volgende groep het stokje overneemt Twaalf kunstenaars geven zondag 1 juli de aftrap, onder wie Gerry Ke- ja uit Hengstdijk, Wilna de Backer De kleine meid uit Vlissingen groeit op in een gezin waar ze niet vies zijn van apparaten. Een smartphone, een tabletcomputer, het hoort inmiddels allemaal tot de standaarduitrusting en dat heeft zo z'n weerslag op het anderhalfjaar oude meisje. Moeite loos wrijft ze met een vingertje over schermpjes en ze kan mateloos geïn teresseerd naar allerlei kinderfilm Scholieren in Waterlandkerkje, Zandstraat en Biervliet namen deze week definitief afscheid van hun oude schoolgebouwen. Inspecteur Leenhouts, 't Zand, De Maatjes en De Komme zijn verlaten. De Werf in Philippine vormt met 't Zand de nieuwe Zeester. Scholieren bezoeken vandaag voor het laatst de Inspecteur Leenhoutsschool in Waterland kerkje. Donderdag deden ze mee aan de alternatieve sport dag van hun nieuwe IJzendijkse school, De Schuttershoek, waar ze na de vakantie heen gaan. door René Hoonhorst TÉT uffen Cindy, Jeltje en Loes I 'hebben al gehuild' om de I sluiting van de Inspecteur I Leenhoutsschool in Water- J^mdkerkje. Zeggen ze lachend. De juffen helpen donderdag mee aan 'de Olympische Spelen' op het veldje achter het clubhuis van bol- club Molenzicht. In IJzendijke dus, vlakbij De Schuttershoek waarin de basisschool uit Waterlandkerk je na de vakantie opgaat. Juf Cin dy, inwoonster van 't Kerkje én moeder, kan dan op De Schutters hoek aan de slag. Jeltje en Loes zet ten hun carrière in Nieuwvliet voort, bij de Johan Willem Friso- school. De juffen kijken met wee moed terug op de jaren in Kerkje, maar zijn blij dat ze in de streek Brede school Biervliet in aanbouw. kunnen blijven werken. De mees te kinderen vinden het jammer dat hun school sluit, maar ook zij hebben zich er al bij neergelegd. „Ik had het laatste jaar liever ook nog in Waterlandkerkje gezeten, maar als er te weinig leerlingen zijn, houdt het op", constateert de elfjarige Laura droogjes. Soraya (10) gaat naar groep 7 en moet nog twee jaar naar IJzendijke. Net als Laura ging ze altijd met veel ple zier in eigen dorp naar school. „Maar ik ken hier ook kinderen en heb al vriendinnetjes. Dus echt erg is het niet." Een gevaarlijke fietstocht hoeven de kinderen van 't Kerkje niet te ondernemen, want er is een busje aangeschaft. Vrijwilligers van de Stichting Dorpsbus Waterlandkerk je in oprichting zorgen er voor dat de scholieren dagelijks naar IJzen dijke worden gebracht en 's mid dags weer terugkomen. „Hartstik ke mooi dat het leerlingenvervoer al is geregeld. Het zou overigens mooi zijn als de stichting nog wat meer vrijwilligers kan verwelko men. Dan kunnen de chauffeurs wat vaker rouleren", zegt directeur Wim Dieleman. Ook de leerlingen van groep 1 en 2 en de kinderopvang komen vanaf augustus naar IJzendijke. Het idee om kleuters en buitenschoolse op vang in de leegstaande school in Waterlandkerkje onder te bren gen, is van de baan. Dieleman: „Ouders zagen dat zelf uiteindelijk niet zitten. Er zouden hoogstens een handvol kinderen in groep 1 en 2 komen en bij overgang naar groep 3 meoten kinderen toch naar IJzendijke." De laatste vijftien leerlingen klapten dinsdag de deur van basisschool 't Zand in Zandstraat al achter zich dicht. Zo kregen leerkrachten en helpen de ouders alvast de kans om spul len te verhuizen naar De Werf in Philippine. Ook De Werf bestaat in augustus niet meer, omdat de fusieschool wordt omgedoopt in De Zeester. In het Philippiense schoolgebouw 'is ruimte genoeg voor de leerlingen van 't Zand, stelt directeur Nancy Warrens. Zij verwacht dat de school er een stuk op vooruit gaat. „We krijgen apar- uit Hoek, Will Buhmann uit Hulst en Mia de Winter uit Terneuzen. De twee exposities zijn een initia tief van stichting Behoud Catha rinakerk Hengstdijk. Op de tijden dat de kerk open is, elke dag in juli van 14.00 tot 17.00 uur, is het ook mogelijk met een gids een rondlei ding te maken. De Catharinakerk is gebouwd in 1892 in neo-goti- sche stijl. Het ontwerp is van archi tect P. van Genk. Tip? redactie@pzc.nl URN/ Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl - IK BEN ER! v -> MITO TURBO TWINAIR U RIJDT AL MITO VANAF 17.050, te groepen 3 en 6. Diverse lokalen krijgen een nieuw verfje, zodat de school behoorlijk opfrist. En door dat de buitenschoolse opvang van - 't Zand meeverhuist, hebben we een nieuwe bso in Philippine bij aanvang van het nieuwe school jaar", betoogt Warrens. WALSOORDEN - De haven van Wals oorden en de toegangsgeul tot de haven slibben zo snel aan dat jaar lijks moet worden gebaggerd. Dat gebeurt dit jaar in twee fasen, vol gende maand en in december. In totaal moet er - 'met een ploeg- boot' - zo'n 15.000 kubieke meter baggerspecie worden verwijderd. Het slib wordt in de Westerschel- de gestort. De gemeente Hulst is opdrachtgever. pjes op YouTube kijken. Daar bleef het tot voor kort bij, maar nu weet ze ook hoe ze knopjes van de werkte- lefoon van pappa moet bedienen. En dus heeft ze een inmiddels een facetime' gesprek gevoerd met de burgemeester en kon mamma net voorkomen dat de wethouder op zijn vakantieadres werd gebeld. U bent dus gewaarschuwd. (jjjjautomondo Pearyweg 19, Goes. Telefoon: 0113-275757. Beider 36a, Roosendaal. Telefoon: 0165-566744. www.automondo.nl 14% BIJTELLING A Gecombineerd gemiddeld brandstofverbruik: 3,6 6,0 L/100 km (28,6 -16,7 km/l). CO:-emissie: 90 139 s km Prijs itcL ira/BPU e« eid. kosten njklur tulen. Pri|tiri(ri{n(et et reUotlet loorte bootten. «fpt*eM motte! ku ahrijkeo iu stu4airta1rcerii|. SPECIAL PLANT FAIR FERDINANDUSHOF Zondag 1 juli van 10.00 tot 17.00 uur Met gespecialiseerde plantenkwekers Toegang gratis i.v.m. ons 20-jarig jubileum Ferdinandushof, Rode Sluisweg 13, 4575 NE Overslag www.ferdinandushof.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66