Inburgering nieuwkomers succesvol ZEEUWS-VLAANDEREN VRIJDAG 29 juni 2012 21 Scholieren voor laatste keer op school 22 en 23 Slagingspercentage van 87 procent in Zeeuws-Vlaanderen ver boven landelijk gemiddelde door Harmen van der Werf NIEUWVLIET - De inburgering van nieuwkomers van buiten de Euro pese Unie en Turkije loopt ge smeerd in Zeeuws-Vlaanderen. Het slagingspercentage voor het in- burgeringsexamen ligt met 87 pro cent ver boven het landelijk gemid delde. Het aantal cursisten dat voortijdig stopt, bedraagt slechts vier a vijf procent, tegen landelijk ruim twintig procent. Dit succes is te danken aan de be nadering van de cursisten, volgens Peter van den Kieboom van PIBLW-Reïntegratie in Terneuzen. „Wij hebben niet alleen docenten, maar ook casemanagers die de deelnemers individueel begelei den. Zij weten wat er bij de men sen thuis speelt en nemen ook di rect contact op, als zij verzuimen. Dat werkt stimulerend." PIBLW-Reïntegratie biedt inburge- ringscursussen aan in opdracht van de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten Sluis, Hulst en Terneu zen. Dat gebeurt sinds in 2007 in burgering bij wet verplicht is ge steld. Het aantal deelnemers was de eerste jaren veel groter dan nu. „In het begin hadden we ook een groot aantal oudkomers, mensen die hier al vijftien, twintig jaar wo nen. Het merendeel van die oudko mers is inmiddels geweest", vertelt Van den Kieboom. Afgelopen jaar had PIBLW-Reïnte gratie zo'n honderd cursisten, alle maal nieuwkomers; asielgerechtig den en gezinsherenigers. De asiel gerechtigden komen met name uit Somalië, Irak en Afrikaanse lan den als Ghana en Eritrea. Turkse gezinsherenigers zitten er nauwe lijks meer tussen. Ze zijn sinds vo rig jaar niet meer verplicht de in burgering te volgen, nadat een rechtbank heeft bepaald dat aan Turken deze verplichting niet kan worden opgelegd. Van den Kieboom is niet gelukkig met die uitspraak. „Het volgen van een inburgeringscursus helpt men sen zelfredzaam te worden in de Nederlandse samenleving. Je zag dat goed bij oudkomers. Dankzij het leren van de Nederlandse taal, gewoonten en gebruiken is hun leefwereld verbreed." Zeeuws- Vlaamse cursisten doen examen in Terneuzen, wat uniek is. Landelijk zijn er vier examencentra. Voor Zeeuws-Vlaanderen is vanwege de afstand als enige regio een uitzon dering gemaakt. De overheid betaalt nu nog de in- burgeringscursussen. Vanaf vol gend jaar moeten nieuwkomers dat zelf doen, al dan niet door het aangaan van een lening bij de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO). De verplichting de cursus te volgen blijft wel. Deelnemers aan de inburgeringscursus op de feestelijke slotdag donderdag, op boerderij In de Morellenput bij Nieuwvliet. foto Peter Nicolai TERNEUZEN Dertiende expositie op Scheldeboulevard De Terneuzense Scheldeboulevard is vanaf zaterdag tot en met 2 sep tember nog meer dan anders een bezoekje waard. Voor de dertiende keer vindt er een buitenexpositie plaats onder de toepasselijke naam Beelden op de Scheldeboulevard. Als extra attractie laat kunstenaarscol lectief Joseph Pannecoucke elke za terdag en zondag van 10 tot 16 uur zien hoe beeldhouwers werken. MAURITSFORT Fietser (78) overlijdt na botsing tractor De 78-jarige fietser die woensdag middag aan de Seydlitzweg in de polder bij Maurïtsfort zwaarge wond raakte bij een aanrijding met een tractor, is woensdagavond laat in een Rotterdams ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De man kwam rond 14.30 uur in bot sing met een tractor met een gier tank. Hij is met de traumahelikop ter naar Rotterdam gebracht. BSSfogWfcpaa iWTWWW &ifilat#

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 65