Tandartstarief niet langer vrij 69, weekendcompany0 ui HUP Bisdom Roermond zweeg over 37 verdachte sterfgevallen Niet de burger,maar gemeenten zijn ilch niet bewust van digitale risico's Vam£be,a9jUiuaoia 30 juni duurt één seconde langer 3 dagen Luxe 4* hotel m Deventer! 50 www.weekendcompany.r vrijdag 29 juni 2012 zie onze website:binnenland Alle tandartstarieven van Nederland op een rijtje S»0M9»»a9CS£SSS£S9£SBa9 ontwikkelingen. Missies in het bui tenland kunnen nog steeds, maar die zullen kleiner worden of minder lang duren. foto Evert-Jan Daniels/EPA ROERMOND - De 37 jongens die tus sen 1952 en 1954 onder verdachte omstandigheden overleden in het katholieke internaat Sint Joseph in Heel (Limburg) zijn vermoedelijk het slachtoffer van een misdrijf. Het bisdom Roermond wist vanaf begin 1959 over de verdachte sterf gevallen maar deed niets. Het Openbaar Ministerie in Roer mond schrijft dat in een strafrech telijk onderzoek dat donderdag is gepubliceerd. Hoofdofficier van justitie Peter Muijen citeerde gisteren het onder zoek toen hij verklaarde dat het 'onaanvaardbaar' is dat het bisdom geen actie heeft genomen. Het bis dom had naar de politie moeten stappen, zei hij. Het OM stelt geen vervolging in omdat de feiten verjaard zijn en de betrokkenen overleden. De gehandicapte jongens werden verzorgd door de onbekwame en ongediplomeerde broeder Andreas (1917-1997) die hun volgens instel lingsarts Verstraelen te veel morfi ne heeft toegediend. Verstraelen zou te weinig toezicht hebben ge houden en overlijdensgegevens hebben vervalst. Het rapport citeert uit vragen van de Arbeidsinspectie in 1959 aan vi caris-generaal Van Odijk van het bisdom over de dood van vele pa tiënten in het tehuis. „In Heel wordt verteld dat ze vermoord zijn." Van Odijk schrijft in een brief te rug dat de klachten 'slechts voor een klein deel waar en zwaar over dreven' zijn. En terwijl uit andere aantekeningen van het bisdom blijkt dat er kennis was van overdo sering van medicatie werd beslo ten om de informatie intern te houden, concludeert het OM. Het bisdom heeft de bevindingen als 'onthutsend' ervaren, staat in een schriftelijke verklaring. Het bis dom kan niet verklaren waarom er destijds geen aangifte is gedaan. Ook de Arbeidsinspectie deed geen aangifte, terwijl die plicht wel bestond. De Arbeidsinspectie heeft tot dusver niet gereageerd. Een paar nabestaanden (vooral broers en zussen) die de politie heeft gesproken willen de zaak vooral laten rusten. „Laat hem rus ten. Wij hebben er vrede mee", zegt de broer van een overleden jongen. Aanleiding voor het strafrechtelijk onderzoek was informatie die de commissie-Deetman vond in ar chieven tijdens onderzoek naar seksueel misbruik binnen de kerk. Oud-minister Wim Deetman noemde het resultaat gisteren 'in dringend'. Kamer wil met experiment stoppen DEN HAAG - Het ziet ernaar uit dat het experiment met vrije tarieven voor tandartsen na de zomer zal worden stopgezet. Minister Edith Schippers (Volksgezondheid) voelt daar eigenlijk niets voor, maar om dat de prijzen voor een behande ling flink zijn gestegen, wil de Twee de Kamer er zo snel mogelijk van af Het experiment loopt sinds begin dit jaar en geeft tandartsen voor 3 jaar de tijd om zelf de prijs van hun behandelingen te bepalen. Eerder deze week bleek uit een eerste in ventarisatie van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) dat de prijzen gedurende de eerste 3 maanden, af gezien van inflatie, met 6,1 procent zijn gestegen. PvdA, SP en GroenLinks waren so wieso al tegen het experiment, maar zij zagen hun vermoeden be vestigd dat de vrijheid voor tandart sen alleen maar zou leiden tot hoge re prijzen. Toen deze week ook de steun van de PW wegviel, was er een meerderheid van de Tweede Ka mer die zo snel mogelijk terug wil naar vaste tarieven. Een belofte van de tandartsen giste ren dat bij voortzetting van het ex periment de prijzen dit jaar niet meer dan 3,5 procent (inflatie) zou den stijgen, overtuigde de Kamer niet. Ook waarschuwingen van mi nister Schippers hielpen niet, waar door de Kamer naar verwachting volgende week in een motie zal vastleggen dat de proef met vrije tandartstarieven zo snel mogelijk moet stoppen. Schippers wil de tandartsen eigenlijk nog een kans geven hun prijzen te verlagen. Ze vindt het niet van zorgvuldigheid getuigen als de overheid een experi ment na een paar maanden al stop zet, terwijl er alleen nog maar een eerste indicatie is van prijsstijgin gen. „Het is niet een speeltje dat je kunt invoeren en dan na een paar maanden: hoppa, de stekker er weer uit", zei de minister gisteren tijdens een debat in de Kamer. Zelfs de NZa, zo benadrukte Schippers, vindt het te vroeg voor conclusies. In november komt de NZa met nieuwe, meer betrouwbare cijfers over de prijsontwikkeling. Schip pers .vindt daarom dat het stopzet ten van de proef maar beperkte tijd winst oplevert, omdat door noodza kelijke aanpassingen de vaste tarie ven op z'n vroegst pas weer aan het einde van het jaar kunnen gelden. Ze waarschuwde bovendien dat het beëindigen van de proef juridisch aangevochten kan worden en dat de overheid dan mogelijk niet sterk staat Uit een steekproef van deze krant in de tarieven (tweede kwar taal 2012) van 574 praktijken met ge zamenlijk ruim 1500 tandartsen blijkt dat het tarief van de meest voorkomende behandelingen niet veel is gestegen. door Gerard den Elt DEN HAAG - Niet de burger met zijn voorspelbare inlogcodes voor DigiD is een gevaar voor de digita le veiligheid, maar de overheid zelf vormt het grootste risico, aldus Tjibbe Joustra, voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veiligheid. „De overheid moet zijn huiswerk beter doen. Zij is primair verant woordelijk voor de digitale veilig heid, niet de gebruiker van de over heidssystemen." Daarmee neem Joustra afstand van de woorden van minister Liesbeth Spies (Bin nenlandse Zaken), die deze week bij de lancering van een vernieuw de versie van DigiD de gebruikers aanwees als zwakke plek. Zij zou den volgens Spies soms slordig zijn met de toegangssleutels tot de overheidswebsites, zoals bij de Be Lastige kroeglopers op zwarte lijst De regio Noord-Holland Noord werkt aan een zwarte lijst met na men van cafébezoekers die een kroegverbod opgelegd hebben gekre gen. Met deze lijst moeten kroegba zen overlastveroorzakers kunnen weren die van een ander café in de zelfde gemeente een ontzegging heb ben gekregen. Jaarlijks krijgen zo'n 100 mensen in de regio een kroeg verbod opgelegd. Cafébazen moeten de gegevens en een foto van de over lastveroorzaker in de toekomst'met hun collega's kunnen delen. lastingdienst en de Sociale Verzeke ringsbank. Joustra is dat niet met de minister eens. Hij onderzocht maanden lang de oorzaken en gevolgen van het incitar-incident rond Digino- tar, het bedrijf dat beveiligingscerti ficaten leverde voor het digitale ge gevensverkeer van de overheid. Daaruit blijkt dat de Belasting dienst en de Sociale Verzekerings bank hun systemen en veiligheids processen redelijk tot goed op or de hebben. Ook de Gemeentelijke Basis Administratie is aanvaard baar beveiligd. Zwakke plekken vormen de gemeenten. Bestuur ders laten de iet-omgeving over aan specialisten zonder zich erom te bekommeren of zich er verant woordelijk voor te voelen. Volgens onderzoeker Erwin Muller, hoogle raar in Leiden, hebben burgemees ters en wethouders 'nauwelijks een idee waar het om gaat bij digi tale processen'. Volgens Muller zijn er 'geen acute veiligheidsproblemen bij de Belas tingdienst en de Sociale Verzeke ringsbank', de twee meest kwetsba re overheidsorganen waar veel geld omgaat en zeer gevoelige per soonsgegevens zijn opgeslagen. „Er wordt daar daadwerkelijk over risico's gesproken. Bij gemeenten is dat veel minder." Om dat besef te vergroten, dienen overheidsorga nisaties voortaan publiekelijk ver antwoording af te leggen over de wijze waarop zij hun systemen be veiligen. Verder moet worden ge werkt aan een permanente digita le veiligheidszorg, beveelt de On derzoeksraad aan. „De digitale vei ligheid moet op de bestuurstafels van de overheden terecht komen." DELFT - 30 juni duurt één seconde langer dan anders. Vlak voor mid dernacht wordt een extra seconde geteld. Die 'schrikkelseconde' kan een gevaar opleveren voor compu ternetwerken: „Als het invoeren van de extra seconde in zo'n systeem niet overal op exact hetzelfde mo ment gebeurt, kan het netwerk in stabiel worden. Dat leidt niet alleen tot economische schade, er kunnen ook onveilige situaties ontstaan", al dus Erik Dierikx van het nationale metrologisch instituut VSL in Delft „Te denken valt aan navigatiesyste men zoals gps, de elektriciteitsvoor ziening en telecomnetwerken." Re gelmatige voorstellen om de schrik kelseconde af te schaffen hebben het echter nooit gehaald. DEN HAAG Expats houden dubbele nationaliteit WD, CDA en D66 dienen een motie in om ervoor te zorgen dat Neder landse expats toch een tweede natio naliteit mogen hebben. WD en CDA komen hiermee deels terug van hun afspraken met de PW in het regeer- en gedoogakkoord. Daarin was opge nomen dat mensen moeten kiezen voor het Nederlanderschap. De aan passing geldt ook voor kinderen van expats. „Ons standpunt was dat de positie van deze mensen niet mocht verslechteren", aldus Cora van Nieu- wenhuizen van de WD. "DEN HAAG Iraakse homo's mogen voorlopig blijven Er worden voorlopig geen Iraakse ho moseksuelen uitgezet. Dat blijkt uit een brief van minister Leers (Asiel) aan de Tweede Kamer. Aanleiding is een ambtsbericht van het ministerie van Buitenlandse Zaken dat zegt dat het in Irak gevaarlijk is openlijk ho mo te zijn. Tot er een besluit is over de gevolgen van het ambtsbericht, wil Leers geen 'onomkeerbare stap pen' nemen. Hij wil met de Tweede Kamer in debat. Tot die tijd neemt hij geen 'onomkeerbare stappen' in asielzaken van Iraakse homo's. 2 overnachtingen incl. ontbijt Historisch pand aan de IJssel Gratis parkeren en wifi Beoordeeld met een 8.4 Verblijf tot 31 augustus 2012 Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00-21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur zo 'Prijs o.b.v, 2-persoonsbezelting en êxcl. reserveringskosten '12,50 per boeking. Kijk vóór de volledige voorwaarden op 1 Let op! Alleen op 29 juni tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5