Knallende speakers en vrije feestgangers 241 zeeland Raadsleden houden vast aan budgetrecht Kamperlandse autohulp werkt in Italië en Frankrijk weekenddiensten De dj is op teknofeesten vrijwel niet zichtbaar. Dat is om afleiding door en verheerlijking van de dj te voorkomen. vrijdag 29 juni 2012 door Melita Lanting ZIERIKZEE - De WD-raadsleden Laurence Haack en Tom Soeters zijn tegen het in hun ogen beper ken van het budgetrecht van de ge meenteraad. Zij hebben daarom te gen de nieuwe financiële verorde ning van de gemeente gestemd die gisteravond aan de orde kwam in de gemeenteraad. „Door deze fi nanciële verordening vast te stel len, besluiten we feitelijk een deel van ons budgetrecht op te geven. Voor investeringskredieten tot 100.000 euro hoeft het college niet meer naar de gemeenteraad en daarmee trekt het college teveel Chiel van Halst (links) en Barry Pinkster. foto Willem Mieras door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Wie deze zomer met de auto rondtoert in de kust streek van de Ligurische Zee, kan bij pech' de mazzel hebben dat er een gele auto opduikt met een Kamperlandse monteur. Garage Van Halst heeft dit seizoen twee monteurs gestationneerd in het Middellandse zeegebied. Die zijn paraat om in een straal van 150 ki lometer vanaf hun camping ge strande vakantiegangers te helpen in opdracht van de alarmcentrale in Lyon. Van Halst werkte al als pechhulpdienst voor heel Zeeland, maar besloot vorig jaar het uitzen den van monteurs te proberen. Wie wilde, kon een week werken vanuit Narbonne. Dat beviel goed. De monteurs logeren op een cam ping en het gezin kan mee. Chiel van Halst: „Het is aan alle kanten beter. Het is klantgericht Een Fran se berger die de auto naar een gara ge brengt, doet geen moeite een slecht Frans sprekende Nederlan der te verstaan. Met als gevolg dat de garage geen idee heeft waar pre cies de storing zit." Naar gelang het seizoen verloopt, wil Van Halst volgende zomers meer mon teurs op locatie sturen. Zaterdag 30 juni en zondag 1 juli 2012 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur. Za, zon- en feestdagen al leen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111 -412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena macht naar zich toe en wordt de raad buiten spel gezet", zei Lauren ce Haack. Volgens Haack en Soe ters zijn investeringen die een ge meente doet gebaseerd op visie en beleid. Daarom worden investerin gen in de begroting opgenomen en kan de gemeenteraad daarover een besluit nemen. Als er tussentijds krediet nodig is voor nieuwe inves teringen, dan moet het college vol gens Haack en Soeters gewoon naar de gemeenteraad met een voorstel. De meerderheid van de gemeenteraad kan zich echter wel vinden in de verordening en neemt genoegen met een verant woording achteraf door het college. In de media staan regelmatig berich ten over illegale housefeesten. Een be kend voorbeeld is het feest aan de Grensweg bij Bath, dat vijf dagen duurde. Wat zijn dat voor feesten en waarom zijn ze er? door Tom Kiel Een soundsystem is een groep mensen met appa ratuur om een illegaal feest te organiseren. Ze slepen muren van speak ers, een aggregaat en draaitafels mee om bezoekers op hun muziek te kunnen trakteren. Elian (29) uit Breda is zo iemand. Regelmatig gaat hij met zijn soundsystem op pad om een nacht in de buiten lucht te feesten. Hij loopt het risi co dat al zijn spullen, ter waarde van duizenden euro's, in beslag worden genomen omdat de fees ten illegaal zijn. Daarom wil hij lie ver niet met zijn achternaam in de krant. Bezoekers van de feesten horen van vrienden en kennissen wan neer en waar ongeveer ze een feest kunnen verwachten. Meestal komt er op locatie nog wat zoek werk aan te pas. „De feesten zijn over het algemeen goed verbor gen. Voorbijgangers hebben nogal eens niks in de gaten", zegt Elian. „Dat is natuurlijk niet per ongeluk. Voordat we op pad gaan zoeken we eerst zorgvuldig de locatie uit. Een goede locatie heeft binnen een straal van een paar kilometer geen huis staan en het liefst is er een muur of dijk aanwezig die het geluid kan tegenhouden. Op loca tie richten we de speakers naar de plek waar het geluid het minste kwaad kan. We kijken ook van te voren of de plek met de auto goed bereikbaar is. Of er voldoende par keerplaatsen zijn en of de auto's dan ook uit het zicht staan." De mensen die de feesten bezoe ken spreken van teknofeesten - naar de gelijknamige muziekstijl. De muziek is een kruising van techno, hardcore en breakbeats. „Alles wat de creativiteit toelaat is mogelijk in de muziek", zegt Elian. „Eigenlijk moeten mensen de fees ten zelf ervaren. Je moet bijna wel houden van de open sfeer en de vrijheid in combinatie met de knal lende speakers in de open lucht." SGP-raadslid voor de gemeen te Reimerswaal, Tin Janszen, is wel eens op een tekno- feest geweest. Hij spreekt van een 'bijeengeraapt zooitje.' „De bevol king ondervindt nogal eens over last van de illegale feesten. Verder gebeuren er veelal activiteiten waarmee ik me vanuit religieus oogpunt niet kan identificeren. Dan doel ik bijvoorbeeld op het drugsgebruik dat er voorkomt. Bo vendien vinden de feesten meestal plaats op zondag." Voor elk evene ment is een vergunning nodig. Dan kan de gemeente afspraken maken met de organisatie over bij voorbeeld het geluidsniveau of be veiliging. „Ik kan me niet voorstel len dat er in de gemeenteraad een meerderheid is om dit soort fees ten te gedogen. Het beleid dat we nu uitvoeren werkt in mijn ogen prima. We proberen de groepen zo snel mogelijk te signaleren, het liefst als ze nog aan het opbouwen zijn. Dan kunnen we ingrijpen voordat het te laat is." Elian kan zich helemaal niet vin den in het reguliere uitgaansleven. Hij spreekt van een 'opgefokte' sfeer in cafés en discotheken. „Ne gen van de tien keer zie je wel een ruzie of vechtpartij. Dat komt vol- „Je wordt in ieder geval niet geweigerd omdat je de verkeerde schoenen aan hebt." gens mij omdat er zoveel alcohol wordt gedronken in het uitgaansle ven. Het is een illusie om te den ken dat er op teknofeesten meer drugs worden gebruikt." Voor hem staat de sfeer van de horeca in schril contrast met hoe het er op teknofeesten aan toegaat. „Alle mensen zijn welkom. Je wordt in ieder geval niet geweigerd omdat je de verkeerde schoenen aan hebt. Dat is een deel van de ideolo gie die achter tekno schuilgaat; on der meer het verzet tegen het sys teem van onze maatschappij, met name de oneerlijke verdeling van geldstromen en de bureaucratie. Daarnaast willen de bezoekers ont- f Snappen uit de dagelijkse routines, ze willen creatief zijn en zich vrij v; voelen." Volgens Elian komt er naast de vrijheid ook verantwoordelijkheid bij kijken. „We zorgen ervoor dat de natuur intact blijft en we letten i op dat er geen vernielingen plaats vinden. Na een feest ruimen we al tijd netjes op. Dan lopen mensen met vuilniszakken het terrein af om de rommel op te ruimen. Als het goed is, dan hebben wande- laars de volgende dag niet in de ga ten wat er zich in de nacht daar voor heeft afgespeeld." Entreegeld wordt voor de feesten nooit gevraagd. Dat zou de vrij heid van de bezoekers beperken. Bovendien is het vrijwel altijd op openbaar terrein. Het zou dus erg vreemd zijn om daar mensen te weigeren. Het ge mis van entreegeld zorgt er wel voor dat de soundsystems meestal geld verliezen. „Er staat wel eens een donatiepot waar mensen hun bijdrage voor de brandstof van het aggregaat kunnen leveren", zegt Elian. „Maar om de kosten gaat het niet. Ik wil mijn steentje bijdragen om te zorgen dat ook andere mensen kunnen genieten van de feesten waar ik zo van houd." f; Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zie rikzee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111 -412180. Zaterdag aiïeen voor gezelschapsdieren en uitsluitend op af spraak 9.30-13.30 uur, Grevelingen- straat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 0900-7673437. Jullie liefde is onvoorwaardelijk. Knook Et Schot Notarissen Aangesloten bij Netwerk Notarissen Maar geldt dat ook voor jullie andere zaken? Trouwen? Ga naar www.huwelijksezakentest.nl. Daar zie je welke huwelijkse zaken voor jullie van belang zijn. Of neem contact met ons op om jullie huwelijkse zaken direct goed te regelen. T (0166) 60 22 54 E notarissen@knookschot.nl www.knookschot.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56