■ia oogde alleen de trap nog solide wonen7 HUIS NIEUW vrijdag 29 juni 2012 Arie Weezepoel schiep uit een ruïne een huis dat rust geeft. foto's Lex de Meester sluit om 70.000 euro, een goed deel van zijn spaargeld, in de aankoop van de bouwval te steken, was de trap. „Die was tenminste nog solide." Je kwam ermee in een keldertje dat een halve meter onder water stond, en - als je naar boven liep - in de rest van de bouwval: een hoge zolder vol puin. Daar maakte hij een woonkeuken van. Drie bij ze ven meter, schat hij. Meer zal het niet zijn. Toch ademt de kamer ruimte. Niet alleen vanwege de ramen die Weezepoel aan bracht in het dak. Ook omdat hij een hoog venster in de voorgevel zette, zodat je nu over een muur van klimop en over het dak van de Roosevelt Academy op de stadhuisto ren kijkt. Ook de sobere, maar smaakvolle inrichting, waarin persoonlijke ritualia voor kleur zor gen, draagt bij aan de lichte, zo niet verlich te sfeer. Geen verrassing voor wie de achter grond van de bewoner kent. Arie Weeze poel leefde zo'n vijftien jaar als boeddhis tisch monnik in een Japans Zen-klooster, voordat hij zo'n twee jaar terug in Middel burg domicilie koos. Hij verbleef er afwisselend bij zijn moeder en kennissen. Woonruimte had hij niet no dig, want al na enkele maanden was hij dag in dag uit aan het breken en verbouwen in de Sint Sebastiaanstraat. „Ik dacht: een halfjaar, meer heb ik niet no dig." Het werd dus een jaar." De muren, het dak, de vloeren, zowat alles moest worden vernieuwd, verstevigd en geïsoleerd. Nog af gezien van de aanleg van riolering, waterlei ding, elektra, en wat al niet meer. Maar de grootste klus was toch wel de drooglegging van het zeventiende-eeuwse keldertje on der de naoorlogse bouwval. Om vloer en wanden waterdicht te maken stortte hij er een betonnen bak in. Als herinnering aan de wateroverlast rest nog, als curieus ele ment, een eeuwenoude put, zichtbaar door een gat in de muur. Daarin staat het grond water nog steeds tot zeker een halve meter boven de keldervloer. Vijftien jaar mediteren in een Japans kloos ter. En dan ineens de handen uit de mou wen. Dat bracht al gauw lichamelijk ongemak met zich mee. Maar dat hij de klus zou kla ren, daar twijfelde hij geen moment aan. „Mijn vader heeft me als loodgieter opge voed. En ik weet ook nog wel wat van tim meren en stukadoren." Broers en kennissen bleken al snel bereid om hand- en spandiensten te verlenen of bij te springen wanneer specifieke deskun digheid was vereist. Dat hij er nu mee in de krant staat, hoeft voor hem niet zonodig. Al hoewel, de boodschap is goed: „Dat je ook zelf, als je de energie er voor hebt, in de stad op eigen grond goedkoop een woon plek kan maken." Na drooglegging van de kelder richtte Adrie Weezepoel die in als hobbykamer. Heeft u tips? Mail dan naar: wonen@pzc.nl Links: door een klapbed van de muur te trekken en een gordijntje uit te schuiven, ver andert de hal - met glazen doorkijk naar de kelder - in een slaapkamer. Rechts: vanuit de woonkeuken kijk je zo de hemel in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51