41 wonen Niets geeft meer tuininspiratie dan rondlopen in mooie tuinen. Spot de mooiste bloemen en trends door op pad te gaan in binnen- én buiten land. vrijdag 29 juni 2012 )tl Een moestuin, dat is hartstikke hip. Je kan geen blad open slaan of je ziet wel een jonge vrouw tussen rucola en palmkool staan. Echt aan het werk is ze niet. Ze lacht van geluk, en daar draagt ze een jurkje bij, en gelakte nagels. Onder wijl snoepen zoontjes Storm en Mees van de Japanse wijnhes. Ook topkoks hebben de moestuin ont dekt. Ze twitteren erop los bij het oogsten van elke bos Marokkaanse munt, waarvan zij thee zetten, of lie vevrouwebedstro die zij plukken voor de sorbet. Ik heb al acht jaar een landje op een volkstuincomplex. De mannen daar heten geen Storm of Mees, maar Henk, of Gerrit. Zij dragen een man chesterbroek, en als het heet is een petje. Twitteren doen ze niet, ze luis teren liever naar de echte vogels, die ze soort voor soort bij naam kennen. Ze telen geen munt, ruco la, palmkool of wijnbes, maar sel derij voor in de soep, malse krop pen botersla, boe renkool en aard beien zo dik als babyvuistjes. Hun vrouwen heten Ti- ni of SinL Die lak ken hun nagels niet, want ze moe ten straks nog een raampje lap pen, of strijken, of wecken. Als ik enge, roodblauwe vlekken heb gezien op Buienradar, hebben mijn mannen wijsheden als 'Is aprilletje nat, krijgt de boer een vol vat'. Daar kijken ze dan heel ge wichtig bij, waardoor ik niet een ge rust hart mijn smartphone kan uitzet ten. Na een jaar is de moestuin van de montessorï-moeders toch wel een corveetje gebleken, met al dat werk, en hun kaveltje deerlijk met onkruid overwoekerd. De kok heeft inmid dels een mannetje van buitenlandse herkomst om te wieden. Hij is veel te druk met twitteren en facebooken over de tuin om er ook nog eens door te lopen, alle geuren op te snui ven, en het wonder van groei te zien. Ondertussen schoffelen Henk en Ger rit jaar na jaar onverstoorbaar verder. Zij drinken geen muntthee, maar kof fie uit een roestige thermos. Als ze mijn paarse en gele bonen zien, schudden ze hun hoofd tussen hun zwaarbeladen bonenstokken. Als ik vraag waarom iets zo moet, kijken ze me glazig aan. Omdat hun vader het al zo deed, en opa voor hem, da's nog al wiedes. Ze praten niet veel, maar als je vraagt: „Hoe kom ik aan een maggiplant?", dan zegt er altijd wel eentje „Ik zal es kiek'n". En als je dan de volgende keer komt, staat er een heel grote op je stoel, vers gestoken. Mijn volkstuin is een oase van ge woon, in een wereld vol aanstellerij. Je kan er bijtanken, en gewoon jezelf zijn, zonder fratsen. Met dank aan Henk; en Gerrit. Frederike Krommendijk meer columns van Frederike op www.frederikeschrijft.nl Breng kinderen de passie voor planten bij, zodat ze er hun hele leven van kunnen genieten. MaatGarant: Keralit-Specialist! Snelle levering vakkundige montage. www.maatgarant.nl Vestigingen in Koudekerke 0118-551444 Oud Beijerland 0185-616633 door Suzanne Dijkstra Een mooi aangelegde tuin waarin alle planten goed groeien en bloeien is ja- loersmakend. Maar vooral inspirerend. Trek eens een dagje uit om tuinen te bezoeken en in tussen inspiratie op te doen op het ge bied van tuinaanleg, -onderhoud en groentrends. Om nieuwe plantensoor ten te leren kennen en om de kunst af te kijken van andere tuinliefhebbers en professionals. Dit is een jaar bij uitstek voor het be zoeken van voorbeeldtuinen, omdat de Floriade in Nederland wordt gehouden en dat gebeurt maar eens in de tien jaar. Op die Wereld Tuinbouw Expo maken bezoekers kennis met meer dan honderd tuinen en paviljoens met unie ke bloemen en planten van over de he le wereld. Ze zijn aangelegd volgens de laatste trends, door gerenommeerde ar chitecten en creatieve liefhebbers. Be kijk bijvoorbeeld hoe de tuin van de toekomst eruit ziet. Ook Villa Flora is de moeite waard; in dit gebouw op de Floriade wordt de tentoonstelling Green Emotion gehouden. Dit is de grootste indoor bloemen- en planten- tentoonstelling van Europa. Wie even wil bijkomen van alle tuininformatie, kan een rondje maken met de grootste kabelbaan van Nederland. Daarnaast is er dagelijks een uitgebreid cultureel pro gramma met mtiziek en theater. Trek gerust een dag uit voor een bezoek aan de Floriade in Venlo, want gemiddeld vermaken bezoekers zich zeven uur lang op het 66 hectare grote park. Het kan nog tot en met 7 oktober. Op de Floriade zijn vier modeltuinen ingericht door de Tuinen van Appel- tern. Wie meer wil zien, nog njim tweehonderd andere voorbeeldtuinen zijn te vinden in het tuinideeënpark in Appeltern. Ze geven volop inspiratie aan eigenaren van de kleinste tot de grootste tuin. Bovendien is er een tuin- adviescentrum, een plantenmarkt, een bibliotheek en een plek om een schets van de eigen tuin te laten maken of ad vies te krijgen. Of doe mee aan de dage lijks georganiseerde workshops en the madagen. Zo staat juli in het teken van de vijver en kan op 18 augustus een zo- merdecoratie worden gemaakt. Wie graag de handen uit de mouwen steekt, kan een bezoekje brengen aan een van de vele mooie pluktuinen die ons land rijk is. Of ga eens fruit pluk ken bij een kwekerij. Veel kwekerijen zijn open voor particulieren en sommi Onderhoudsvrije gevel- en dakrandbekleding met uitstraling!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48