Langs het tuinpad van mijn vader 3 vrijdag 29 juni 2012 door Ondine van der Vleuten Dat moet toch heel bijzonder zijn: wonen in een huis dat door je ei gen familie gebouwd is. De opa van Ineke Boot, geboren Flik- weert, gaf begin jaren dertig op dracht voor het huis aan de Weststraat 27 in Nieuwerkerk. Op de eerste twaalf jaar van haar huwelijk na, heeft Ineke er haar hele le ven gewoond. De derde generatie is het nu, die het bijzondere - want betonnen - huis bewoont. „Ja: beton. Dat was heel bijzon der, in die tijd. De muren van het woonhuis zijn zo'n 25 centimeter dik. De vlasschuur ernaast - opa was vlasboer - was oorspronke lijk van steen en moest na de watersnood ramp opnieuw opgebouwd worden." Hoog op de voorkant van het huis zijn wat golfjes aangebracht: dat was hoe hoog het water stond, in die zwarte nacht. Uit de ver halen weet Ineke nog hoe het gezin zijn toe vlucht nam tot de zolder. Ook daar kwam het water nog een halve meter' hoog, maar het huis bleef staan en het gezin was gered. Dankzij dat beton. „De huizen van de bu ren zijn weggedreven of ingestort Mijn ouders hebben er nooit veel over willen ver tellen." In de woonkamer staat een theekast je waarin een serviesje van eierschaalporse lein bewaard wordt. Kijk, wijst Ineke: daar zitten nog zeepokken op. „Dit servies heeft mijn oma na de ramp uit het slik opgespit. Ik hou van het verhaal achter dingen. Fami liehistorie, de geschiedenis van dit plekje en zijn bewoners. Zo'n varkenskot als hier ach terin de tuin staat, dat gaat echt niet weg. Ja, daar heeft mijn opa nog echt een varken ge houden, zoals dat vroeger gebruikelijk was. Dat varken kreeg het keukenafval en werd geslacht als het vetgemest was. Ook de oude volière die mijn vader' gebouwd heeft, is nog steeds in gebruik, al hebben wij hem verbouwd.tot opslagruimte voor tuingereed schap. Elke nieuwe bewoner voegt weer din gen toe aan het huis. Het anker voor de deur verwijst naar het werk van mijn man: hij is scheepsbouwer en werkt met staal. Vandaar ook dat hij allereerst naar staal grijpt als er iets gemaakt moet worden, zo als het afdak in de tuin en het stalen rooster waarop de druiven groeien." De indeling van het huis is origineel, op één ding na: in de muur die aan de vlasschuur grenst, is in het beton een deurgat uitge zaagd. Zo kun je nu in de schuur komen. Ge lijkvloers is een inpandige garage annex klusruimte gerealiseerd, waarin naast de no dige werktuigen en een flinke werkbank ook alle voertuigen van het gezin - van auto tot step - een plek hebben gevonden. Erbo ven zijn extra kamers gebouwd voor de kin deren. Door de schuur er zo bij te betrekken is achter de voordeur een zee van ruimte ontstaan, waarin een vreemde bijna verdwa len zou. Een keuken, twee bijkeukens, een kelder, twee woonkamers, een eetkamer, twee badkamers - en dan hebben we het be langrijkste nog niet genoemd: de tuin. Ook die staat vol 'erfstukken', zoals de oude hoogstamfruitbomen (stoofpeer, moerbei en haridperen), de braamstruik; het kasje waarin de plantjes voor de moestuin opge kweekt worden en allerlei klassieke tuin planten zoals lelietje-van-dalen, phloxen en hortensia. Van Ineke mag alles weelderig groeien en bloeien. Alleen waar het té dreigt te wor den, grijpt ze in. En 's avonds geniet ze met haar man tot laat in de avond van het groen, op de 'koeien- stoep' voor de oude vlasschuur, waar vroe ger koeien werden gehouden. Een huis vol verhalen, en elke generatie voegt er nog een paar aan toe. Heeft u tips? Mail dan naar: wonen@pzc.nl h-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 47