Veronica-race ouder dan Deltaweek Rijden in eigen dorp is best een zware last Jury verschilt van mening bij dressuur Nisse Topdarten bij Bowlland in Goes vrijdag 29 juni 2012 Zeilevenement trapt af met aanbrengwedstrijd van Bruinisse naar Zierikzee door Rudy Boogert MIDDELBURG - Tien dagen lang staat de Oosterschelde weer in het teken van de Deltaweek. Vrijdag wordt afgetrapt met de aanbreng wedstrijd van Bruinisse naar Zie rikzee, tien dagen later wordt de fi nale gehouden in Colijnsplaat. Een niet weg te denken wedstrijd tijdens de Deltaweek is de Veroni- ca-race, die volgende week vrijdag wordt gehouden. Die is zelfs ouder dan de Deltaweek... De Deltaweek zelf wordt dit jaar voor de 42e keer gehouden. In 1971 zag het zeilevenement het dag licht. Onder impuls van de water sportverenigingen Wolphaartsdijk en Noord-Beveland bundelden elf verenigingen de krachten om een stevig baken op de zeezeilkalender te worden. Al bestaande wedstrij den als de Zeelandbrugrace en de Veronica-race werden ingebed in deze zeilweek. De Veronica-race werd in 1970 al voor het eerst gevaren. Het werd toen neergezet als de grootste zeil race van Nederland. Vanuit Co lijnsplaat moesten 200 mijlen op de Noordzee overwonnen wor den. De zeilers gingen via het licht schip Noord-Hinder naar het ra dioschip Veronica en weer terug naar Colijnsplaat. Gedurende de hele race gaf Radio Veronica elk halfiiur een update van de stand van zaken in de wedstrijd. Het commentaar werd geleverd door Bertus Zijdenbos, de eerste Nederlander die rond de wereld was gezeild. Hij had drie jaar over de tocht gedaan. De zeilers in de eerste Veronica-race vertrokken op vrijdag om 17.00 uur, zondag keer den de eersten weer terug. Na bijna_32 uur kwam in de nacht van zaterdag op zondag de eerste boot aan, de Belitha VI. De achtervol gers druppelden met tussenpozen van ongeveer een halfuur binnen. In verschillende klassen waren Zeeuwse winnaars te begroeten. De Veronica-race is zijn karakter van meerdaagse wedstrijd al jaren kwijt, maar staat nog altijd rots vast op de kalender van de Delta week. Vanuit de Roompotsluis Programma wordt nu nog altijd de Noordzee bevaren. Het parkoers van de hele Deltaweek is precies hetzelfde, als vorig jaar, dus inclusief andere vas te gasten als de Zeelandwedstrij den in het eerste weekeinde, de Buutengaetsrace en de Onrustrace. De Deltaweek kan jaarlijks bogen 29 juni: Aanbrengwedstrijd (Kram- mersluis-Zierikzee). 30 juni: Zeelandwedstrijden I (Zie rikzee). 1 juli: Zeelandwedstrijden II (Zierik zee). 2 juli: Buutengaetsrace (Zierik- zee-Sint Annaland). 3 juli: Sint Annaland-Yerseke. 4 juli: Yerseke-Wemeldinge. 5 juli: Onrustrace (Wemeldin- ge-De Val). 6 juli: Veronicarace (Roompotsluis- Roompotsluis). 7 juli: Zaterdagwedstrijden (Colijns plaat). 8 juli: Deltaweek finale (Colijns plaat). op buitenlandse deelname, met na me van Belgen en Duitsers. Dit jaar wordt het buitenlandse veld uitgebreid met vijftien a twintig Engelse schepen. Deze vloot orga niseert op 29 juni onder de vlag van EAORA (www.eaora.org.uk) een zeezeilwedstrijd naar Bres- kens. Na een korte wedstrijd bij Bres- kens (1 juli), een toeristische stop in Goes (2 en 3 juli) neemt de En gelse enclave deel eind volgende week deel aan de Deltaweek. De Deltaweek wordt voor de 42e keer gehouden. De zeilers varen gedurende tien dagen hun wedstrijden op en rond de Oosterschelde. foto Willem Mieras GOES - Bowlland in Goes vormt za terdag het decor van het eerste BBD Open Darts Zeeland. Een groot aantal toppers uit binnen- en buitenland maakt zijn opwach ting tijdens het toernooi. Publiekstrekkers zijn onder ande ren Christian Kist (winnaar Em bassy 2012), Wesley Harms, Jan van de Rassel, Frans Harmsen, Ron Meulenkamp, de Brit Tony West (winnaar Winmau Masters) alsmede de Belgen Ronny Huij- brechts, Geert de Vos en Erik Cla- rys. Bij de vrouwen doen bekende speelsters zoals Karin Krappen uit Vlissingen en Rilana Erades mee. In totaal zijn ruim tweehonderd darters en dartsters ingeschreven. De Stichting Darts Zeeland wil met dit toernooi het darten in Zee land weer op de kaart zetten. Bij de mannen bedraagt de hoofdprijs tweeduizend euro. De winnares bij de vrouwen verdient vijfhon derd euro. De mannen beginnen om 11.00 uur, de vrouwen om 14.00 uur. Marco Meijer treedt op als mastercaller. door Rudy Boogert KRUININGEN - De bevolking van Kruiningen zal zaterdag weer met meer dan gemiddelde belangstel ling kijken naar de verrichtingen van de local heroes Pieter Israel, Michel Janseri en Arjen Mossel man. Zij verdedigen de plaatselijke eer in de 79e wielerronde van Krui ningen. En dat is best een zware last om te dragen, weet organisa tor Fester Aarts uit eigen ervaring. In zijn actieve tijd als renner heeft Aarts heel wat Kruiningse rondes gereden. Zijn eerste eind jaren zes tig als nieuweling, zim laatste in de jaren negentig als amateur. „Het was sowieso een heel lastige ronde. Je rijdt over straatstenen, het gaat op en af en het wordt nog lastiger als er wind staat. Vroeger ging de koers ook nog 's over hon derd kilometer. Het laatste halfuur was toen echt afzien." Het werd nóg lastiger toen Aarts midden jaren zeventig van Roosen daal naar Kruiningen verhuisde. „In je eigen dorp wil je natuurlijk iets speciaals doen. Maar ja, de an dere renners weten dat ook en houden je extra in de gaten." De enige winst van Aarts in Kruinin gen bleef daardoor het hart van zijn vrouw, de zus van Ko Blok te genwoordig ploegleider bij ZRTC Theo Middelkamp van de junio ren. De top tien haalde Aarts regelma tig in zijn woonplaats, maar het hoogste treetje was telkens net een stapje te hoog. Bij de profs werd hij er een keer derde, bij de ama teurs tweede. „Achter Heddie Nieuwdorp", weet Aarts nog. „Hij was alleen weg, ik ging alleen ach ter hem aan, maar ik bleef ronden- lang op honderd meter hangen. Ik kwam er telkens net niet bij." De ronde, voor het eerst gereden in 1933, heeft daardoor een karig lijstje van thuiszeges. De laatste plaatselijke zege staat op naam van Mark Aarts, inderdaad de zoon van, in 1999 bij de nieuwelingen. De enige Kruiningse amateurzege is van Martin Stroosnijder (1985), twintig jaar eerder won Theo Schouwenaar nog 's bij de aspiran ten. Pieter Israel, Michel Jansen en Ar jen Mosselman kunnen zaterdaga vond (start 19.00 uur) plaatselijke roem vergaren. Vrijdagavond wor den vanaf 18.30 uur eerst de TMZ-wedstrijden gehouden in Kruiningen, zaterdagmiddag vol gen de dikkebandenraces (13.30 uur), ID-renners (14.30 uur), de meisjes junioren en nieuwelingen (15.30 uur), de nieuwelingen (16.40 uur), de jongens junioren (17.40 uur) en 's avonds zorgen de amateurs voor het sluitstuk van het wielerweekeinde. NISSE - Dressuur is en blijft een sport van smaak, gevoel en emo tie. Wat het ene jurylid mooi vindt, is voor het andere flut. Dat bleek maar weer eens tijdens de competitie voor de Weelruiter Dressuurcup in de klasse Z. De da mes Van Nispen-Knols en Haf mans-van Loon waren het in Nis- se zelden met elkaar eens. In ZZ-licht behaalde Emma van den Hooven met de kolossale ruin VMF Zanyo met 64,00 procent de overwinning. De amazone uit Kou- dekerke bleef Peter Klaasse met de vosruin Zephyr ruim drie procent voor. Een verschil dat vraagtekens opriep, want de ruiter uit Ame- muiden werd met de Ca- bochon-zoon door één jurylid op de eerste plaats gezet. Merel van der Nat uit Heinkens- zand boekte overwinningen in de categorieën Zi en Li. Marijke van der Giessen uit Zaamslag eiste de hoogste eer voor zich op in de klas se L2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39