Balotelli kraakt Duitsers 29 Mannen tegen jochies, vrouwen tegen meisjes De skybox vrijdag 29 juni 2012 door Dick Hofland Duitsland was de te kloppen ploeg op het EK, Italië was de outsider. Een ploeg die geplaagd door affaires naar het EK was ge komen. Maar coach Prandelli weet bij zijn spelers de juiste snaar te raken. Met name Mario Balotelli betaalde dat terug. Duitsland 1 Italië 2 door Roel Wiche WARSCHAU - Een enfant terrible van 21 jaar, brutaal als Pietje Bell en rebels als James Dean, ontregel de gisteravond in zijn eentje een machine die jarenlang met de grootste zorgvuldigheid was opge bouwd. Met twee goals, de ene nog fraaier dan de andere, velde Mario Balotelli de gedoodverfde fi nalist Duitsland: 2-1. Italië wacht nu zondag in Kiev de uitdaging om de jarenlange Spaanse voetbal hegemonie te doorbreken. Lang was er dit toernooi gewacht op een sensatie, een avond die de tongen los zou brengen, maar giste ren was het dan eindelijk zo ver. Wie had gedacht dat Italië een gooi zou doen naar de kroon van Europa? De Squadra Azzurra was zonder hoge verwachtingen aan het EK begonnen, na een rampzali ge voorbereiding die werd gete kend door omkoopschandalen in de eigen competities en de schrik van een zware aardbeving. Maar zie daar, de Italianen* tonen zich meesters van de veerkracht, niet voor het eerst. De halve finale in Warschau wierp een heel ander licht op de status van een aantal hoofdrolspelers van dit EK. Bovenal was er natuurlijk Mario Balotelli, dit seizoen de Mario Balotelli (midden, blauw shirt) brengt Italië op voorsprong. meest besproken voetballer van het Westelijke Halfrond. Is hij een rebelse clown, of een clowneske re bel? Niemand die helemaal de ziel van de spits met Ghanese roots kan doorgronden. Zijn coach in de Squadra, Cesare Prandelli, lijkt nu de juiste snaar te hebben gevon den. Hij nam al tijdens een van de eerste trainingen op dit EK een half uur de tijd om Super Mario als een vader toe te spreken. Ver volgens prikkelde hij zijn konings kind door hem in de groepswed strijd tegen Ierland op de bank te zetten. Die aanpak betaalde zich gisteravond maximaal uit. En dan is er natuurlijk Prandelli zelf, de coach die voor de Italianen op het juiste moment kwam. Hij bracht rust in de geplaagde ploeg en toonde zich een groot inspira tor voor creatieve geesten als Andrea Pirlo, Davide Cassano en dus Mario Balotelli. En dan Joachim Löw. Hij dacht de geschiedenis in te gaan als een groot strateeg door voor de twee de achtereenvolgende keer een compleet andere voorhoede op te stellen. Die tactiek mislukte jam merlijk. Al in de rust moest hij Go mez en Podolski wisselen, ten fa veure van Klose en Reus. Duitsland nam zoals verwacht van af de aftrap de regie in handen en Italië kroop een paar keer door het oog van de naald. Maar de Azzurri veerden op en toonden direct de kracht van hun onberekenbare aanvalslinie. Momentenvoetballer Cassano draaide Hummels dol en mikte de bal op het hoofd van Balotelli, die als een koning heerste in het Duit se luchtruim: 1-0. Een kwartier la ter schonk de spits een nog mooier kunststuk aan het voetbal paleis van Warschau. Na een prachtige pass van Montolivo ko gelde hij de bal fenomenaal in de foto Olivier Weiken/EPA kruising: 2-0. Waarna hij weer zich even de rebel waande: als een standbeeld van Michelangelo bleef hij wachten op de lofprijzingen van zijn ploeggenoten, terwijl hij met een uitgetrokken shirt een ge le kaart pakte. Duitsland ging na rust op jacht naar treffers, maar de Italianen gaven geen krimp. Pas in de hectische blessuretijd deed Özil iets terug via een penalty, maar dat kon het Italiaanse huzarenstuk niet verpesten. zie onze website:ekvoetbal Ga voor foto's en reacties naar de iPad-app van deze krant. dat is een jongetje tegen een man. Het is net als meisjes en vrouwen. Zwemster Kromowidjojo, dat is geen meisje, maar een prachtige vrouw. Met zo'n blik kijk ik altijd naar sport. Wat dus niets wil zeggen over de kwaliteit hè, want het jongetje kan de man er af fietsen." Geen misverstand: Spanje en Duitsland ziet hij ook graag, maar dan vooral vanwege het spel. „Niet dat ik alles kijk, want ik ben enigszins se lectief Maar ik volg het wel allemaal, er ge beurt niet veel buiten mijn gezichtsveld." En het hoeft voor hem ook niet snel afgelopen te zijn, zodat de Tour de France kan beginnen, toch wel zijn 'grote liefde'. Elke ochtend leest hij dan eerst de kranten, schrijft daarna zijn column voor deze krant, volgt de etappe, kijkt in het weekeinde met de hele tv-ploeg naar de EK-fmale en presenteert tenslotte het praatpro gramma De Avondetappe. „Ik zie dat niet als druk, maar als prettig werk." Tv en radio zijn dan amper halverwege deze Sportzomer, want de Olympische Spelen in Londen staan ook nog op het programma. „In zendtijd gerekend is er erg veel sport te zien, maar het publiek wil dat. Sport scoort. De kijk en luistercijfers voor dit EK zijn voor zowel de publieke omroep als de commerciële omroep uitstekend. Miljoenen mensen kijken naar de wedstrijden en de praatprogramma's halen on geveer een miljoen kijkers. VI Oranje bij RTL is heel erg knap gemaakt en speelt perfect in op de onderbuikgevoelens van het publiek. Wat niet wil zeggen dat het goed is, maar het kij kend publiek heeft altijd gelijk." foto Freek van Asperen/ANP H ët gaat vanzelf Als Mart Smeets naar sport kijkt, ziet hij meteen: Dat is een man en dat is een jochie. Neem Andrea Pirlo. Lange haren, bescheiden, maar zonder enige twijfel: een man. „Dat heeft niets met macho te maken, maar met uitstraling, met volwassenheid. Pirlo zal nooit tegen zijn coach roepen: 'Hou je bek'." Als hij Italië op dit EK ziet spelen, ziet hij mannen. „Die ploeg straalt uit dat er niet mee te spotten valt. Het is de manier waarop ze lopen en doen. Sommige Denen hebben dat ook. En dat is leuk om naar te kijken, want het brengt iets extra's. Bij Oranje zie ik nog geen mannen, maar jochies van wie ik denk: die moeten allemaal nog een beugeltje." Bij wielrennen net zo. „Mollema naast Basso,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29