Samen zeilen en studeren Een kookboek als profielwerkstuk 241 zeeland 'Meesterproef nog niet gewaardeerd' Vera de Blaaij -aar u verrassen door een totaal vernieuwd tuincentrum Jiifw BJJDD ïjV Impj/sjm JOü/J/J Vjj Dïn li'dt hmï vrijdag 29 juni 2012 HMBBB8BSS5 Terneuzenaar op 'schoolreis' door Henk Boot TERNEUZEN - Het lijkt een droom. Studeren en zeilen. Op een tall- ship. In het spoor van de Verenig de Oost-Indische Compagnie (VOC). Vanaf Amsterdam via de Canarische Eilanden over de Atlan tische Oceaan naar de Caraïben, Cuba, Bermuda, de Azoren. Om een half jaar later af te meren in Harlingen. Onderweg doe je onderzoek in re genwouden, bezoek je de warmwa terbronnen op Dominica, dans je de salsa op Cuba, verken je de bin nenlanden en het maritieme leven van Panama, doorgrond je de mo netaire bewegingen in belastingpa radijs Bermuda, kom je bij op de Azoren. School at Sea, zoals het project heet, is echt meer dan een snoep reisje. „We krijgen om de dag les van vijf docenten. We maken toet sen per mail, leren navigeren, het schip besturen, het waterleven ken nen, de boot onderhouden: zo blijft kennis beter hangen", aldus Thierry van Veggel (15) uit Terneu- zen. Met andere woorden: er komt heel wat bij kijken. Zowel fysiek als geestelijk moeten de, maximaal 34 Nederlandse, vwo-leerlingen die inschepen op de Regina Maris fit zijn. „En we moeten goed met elkaar samenwerken om het een half jaar vol te houden. We varen eerst drie weken door Nederland om aan elkaar en de omstandighe den aan boord te wennen. Dan le ren we hoe het is om op zo sterk elkaar aangewezen te zijn". Met Thierry's conditie zit het wel snor. Hij zit op de sportklas van De Rede en doet aan karate. Een haantje is de jonge Terneuzenaar niet. „Ik ben van nature wat af wachtend." Maar hij weet wel wat hij wil. Dat maakt deze uitdaging van dit avontuur des te groter. De reisgenen heeft ie van zijn moeder Mieke de Smit. Zij vertoefde heel wat keren in Centraal- en Zuid-Amerika. „Ik zou wel mee willen", zegt ze. Maar Mieke zal via skype, mail en sms contact met haar zoon moeten onderhouden. Thierry werd uitverkoren op basis van een motivatiebrief en twee ge sprekken met de projectleiding. „Een unieke kans om me te ont wikkelen. Ik hoop er rijper en ster ker van terug te komen. Met onver getelijke ervaringen en vriend schappen voor het leven." „Ik geloof dat wij wel zo'n 120 uur aan het boek hebben gewerkzt. Maar die moeite werd beloond, want we kregen er een negen voor. Dan bedenk je dat je samen toch iets moois hebt afgeleverd. Niet veel scholieren geven op deze manier een boek uit." Twee Middelburgse scholie ren van het Goese Lyceum hebben als profielwerkstuk een kookboek gemaakt. Vera: „We zijn er trots op." door Pieter van Geldere Naast de gewone exa mens, moeten leer lingen op het voort gezet onderwijs ook een profielwerkstuk maken. Dit om theoretische ken nis te verdiepen en vaardigheden te oefenen zoals het doen van on derzoek en presenteren van je be vindingen. De Middelburgse scho lieren Vera de Blaaij en Michelle Lueng hebben voor hun profiel werkstuk een kookboek gemaakt en uitgegeven. Vera de Blaaij: „Het was een hoop werk maar we zijn blij dat we het boek nu ook in on ze handen hebben." Tijdens de zoektocht naar een on derwerp voor hun werkstuk, be dachten de meiden dat ze het over iets wilden doen dat dicht bij hen stond. „We hebben altijd al veel sa men gekookt en kwamen op het idee om daar iets mee te doen. We hebben daarna verschillende ge rechten bedacht en uitgepro beerd." Vera denkt dat het kookboek voor een breed'publiek aan te raden is. „We hebben het boek gemaakt voor verschillende doelgroepen. Mensen die nog niet zo vaak in de keuken hebben gestaan en perso nen met meer ervaring die eens iets anders willen maken. Zo staan er soepen, taarten en salades in. Ik let tijdens het eten tegenwoordig meer op de smaak, dan probeer ik te herleiden wat erin zit." Bij de productie hebben ze onder zoek gedaan wat erin moest ko men. „Vooraf heeft Michelle een enquête uitgeschreven waarin de voorkeur van de gasten naar voren kwam. Zo kwamen we er ook ach ter dat gasten groen vaker associ eerden met een voorgerecht en een rode kleur met een hoofdge recht. De foto's in het boek heb ik gemaakt." Na de vakantie gaan ze allebei stu deren. Vera psychologie in Rotter dam en Michelle International Bu siness and Law in Leiden. Mede daarom zijn ze in Goes naar school gegaan. Michelle omdat het onderwijs er tweetalig is. Vera om dat het profiel kunst en cultuur meer lessen bevatte in aanverwan te vakken. Het kookboek van Vera en Michelle is te bestellen via Michelleverakoken@hotmail.com en kost 8,15 euro. MIDDELBURG - Middelbare scholen op Walcheren hebben de examen periode afgesloten. Het profiel werkstuk is een soort meester proef waarin theoretische verdie ping en vaardigheden als onder zoeken en presenteren worden ge test. Volgens Ralph Epker van scholen gemeenschap Nehalennia (Middel burg) wordt het werkstuk nog niet op waarde geschat door het minis terie van Onderwijs. „Als een leer ling een dikke onvoldoende haalt voor zijn profielwerkstuk, dan kan het zo zijn dat dit gecompenseerd wordt door een goed resultaat op andere onderdelen in het combina- tiecijfer. Zo geef je er natuurlijk geen gewicht aan. Overigens komt het maar sporadisch voor dat een leerling zo'n onvoldoende scoort. Wij proberen er de laatste jaren wel meer cachet aan te geven door de beste vijf producten in het zon netje te zetten en de leerlingen het beste product aan te laten wijzen." Op het Scheldemondcollege in Vlissingen worden de werkstuk ken in het jaar voor het examen jaar gemaakt. Docent Ger Cevaal: „Dat neemt de druk weg die leer lingen toch al hebben in het exa menjaar. Als de leerlingen dit jaar een onvoldoende scoren, kunnen ze in het laatste jaar nog bijscha ven. De laatste week van het jaar zijn de docenten helemaal vrij om de leerlingen te begeleiden." 3S552^55SH^^2Kïfc^H3S?2RSS5»ï^aS»55^2öï5^^ Knook Et Schot Notarissen Aangesloten bij Netwerk Notarissen Jullie liefde is onvoorwaardelijk. Maar geldt dat ook voor S jullie andere zaken? Trouwen? Ga naar www.huwelijksezakentest.nl. Daar zie je welke huwelijkse zaken voor jullie van belang zijn. Of neem contact met ons op om jullie huwelijkse zaken direct goed te regelen. T (0166) 60 22 54 E notarissen@knookschot.nl www. knookschot, n 1 1 6-00° *li' wiKUfi"»' É&g», iAett*-1' /Oee-t faVc er leef-t GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2 Middelburg 0118-470400 www.groenrijk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24