Vloed en overvloed verbeeld Muziek en poëzie op Millstock Informatiedag rederijkers 15 agenda The Blue Clay presenteert cd Optredens bij Dijken van Wijven vrijdag 29 juni 2012 Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Goes In kader van Dag van de Architectuur houden Zeeuwse architecten gratis spreekuur. Stadskantoor, 9.30-12.30 uur Middelburg De presentatie van het boek 'Mama's borst is ziek' van Hanneke de Jager, in De Drukkerij, is wegens omstandigheden uit gesteld tot eind augustus. Een exacte da tum is nog niet bekend. PODIUM Renesse Eerste dag Concert at Sea, met o.a. Cover at Sea, Acda en De Munnik, VanVel- zen en Golden Earring. Brouwersdam, 17.30 uur Terneuzen Free-Day Night Showcase, gratis con cert door Felix Martin Trio (smeltkroes van jazz, fusion, prog-rock en metal). De Pit, 21.00 uur Vee re Zomerconcert Zeeuws Orkest, Grote Kerk, 20.15 uur. VLISSINGEN - De Zeeuwse band The Blue Clay presenteert van avond in De Piek in Vlissingen zijn tweede cd: Shy But Dirty. Er staan dertien eigen nummers en één cover op. Aan deze cd hebben Jan van den Berg, Francis Levoy en Geert de Heer als gastmuzikan ten meegewerkt. The Blue Clay werd eind 2006 op gericht en speelt akoestische blues en folkmuziek. Het kwartet be staat nu uit Johnny Roscoe (zang, bluesharp, gitaar), Wout Verhelst (zang, gitaar, accordeon, mandoli ne), Sander Elderkamp (cajon, per cussie, kazoo, gitaar) en Repete van Merode (zang, contrabas). In 2011 bracht de band het album Ready For Everything uit. De cd-presentatie in De Piek, sa men met gastmuzikanten, begint vanavond om 21.30 uur. Kunstmanifestatie Dijken van Wijven in en rond het Watersnoodmuseum De Dijken van Wijven zijn terug. De twaalf - deels Zeeuwse - kun stenaars hebben ditmaal bezit genomen van de directe omge ving van het Watersnoodmu seum. Daar tonen zij installaties. De tweejaarlijkse manifestatie wordt zaterdag geopend. door Rolf Bosboom OUWERKERK - De 1200 genaaide witte zakdoeken die voor het mu seum uitgelaten in de wind wappe ren, vormen de onmiskenbare blik vanger van de manifestatie. Het is de indrukwekkende installatie van Wia Stegeman, die subtiel verwijst naar het immense verdriet dat de Watersnoodramp van 1953 teweeg bracht. De tranen die in de zakdoe ken zijn opgevangen, worden nu aan de wind meegegeven. Mooier kun je rouwverwerking bijna niet verbeelden. Toch hebben de Dijken van Wij ven nog veel meer te bieden. Zij voelen zich merkbaar thuis bij het Watersnoodmuseum. Twee jaar ge leden kon de voorziene biënnale in Kats niet doorgaan, wegens ge brek aan geld. Nu is het wel ge lukt, mede dankzij de royale mede werking van het museum. „We zijn hier echt met open armen ont vangen", zegt Betsy de Jonge, een van de initiatiefnemers en deelne mende kunstenaars. Eerder stre ken de kunstenaars neer in de Zak van Zuid-Beveland (2006) en de Staats-Spaanse Linies in Zeeuws- Vlaanderen (2008). Twaalf kunstenaars doen er deze keer aan mee. Op diverse plaatsen rond de caissons exposeren ze ge durende acht weken installaties, met als centraal thema Over vloed. Een wandelroute, met twaalf ge dichten van Jorien Brugmans als leidraad, voert langs de werken. Ook in het museum is een exposi tie van alle kunstenaars. Sommige deelnemers hebben het thema letterlijk opgevat, zoals Im- ke Beek met haar golven in het landschap en Marion Kamper, die $552® - v>' 5." T Een Duitse toerist in de installatie Niet voederen svp van Hendrike Huijsmans. de golven heeft teruggebracht tot een bijna abstracte vorm. Elsje van Ree markeerde met onderwaterfo to's op de glazen corridor van het museum de waterstand van '53. Andere kunstenaars verwijzen on miskenbaar naar de overdaad waar in we - nog altijd - leven. Opval lend daarbij is vooral de bijdrage van Hendrike Huijsmans, die on der de titel Niet voederen svp het overaanbod aan etenswaren en Gedurende drie weekeinden zijn er bij het Watersnoodmuseum op tredens in het kader van Dijken van Wijven: Zaterdag 30 juni, 14.00 uur: Ope- ningsdans door Stichting Dansz. Zondag 1 juli, 14.00 uur: Shanty- koor Zuid West 10 uit Terneuzen Zaterdag 28 en zondag 29 juli, 14.00 en 15.30 uur: Zeeland en Vlaande ren ontmoeten elkaar in woord, beeld en muziek. Samenspel tus sen Anja Kopmels, Jorien Brug mans en Thomas Rubico. M.m.v. Betsy de Jonge (presentatie), Jos Genbrugge (gitaar, mondharmoni ca) en Leunis de Jonge (beelden). Zaterdag 25 augustus, 14.00 uur: 'Dubbel geboekt', door docenten van de Zeeuwse Muziekschool Zondag 26 augustus, 13.00 uur: Mu ziek van West Zuid West en Jan Ha melink met Friends of Folk. foto Ronald den Dekker het bijbehorende risico van overge wicht aan de kaak stelt in twee bijna carnavaleske beelden die op de dijk staan. De toeschouwer kan er in één van plaatsnemen. Veelzeggend is ook de installatie Eiland van overvloed van Sigrid Ha melink, die het afval dat zij ter plekke in het water vond verzamel de. Daarboven probeert een mens figuur zich manmoedig staande te houden. De overige deelnemende Dijken van Wijven zijn Annelies Horden, Mai Movrin, Thea van Vliet en Mi- rian Zimmerman. 'Dijken van Wijven', t/m 26 augustus in en rond Watersnoodmuseum, Ou- werkerk. Wandelroute verkrijgbaar bij museum, brasserie De Vierbannen en camping De Vier Bannen. Voor meer informatie: www.dijkenvan- wijven.nl door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het idee om een sin- ger-songwriterfestival op het Mo-' lenwater in Middelburg te hou den, ontstond vorig jaar spontaan. Het leek bedoeld als iets eenma ligs. „Maar er heerste zo'n goede vi be, dat veel mensen vroegen: doe je het volgend jaar weer?", zegt ini tiatiefneemster Marsha de Nooijer. „Daarom dacht ik: ik ga het wéér proberen." Zaterdag is dan ook de tweede editie van Millstock. „Het karakter van het festival is hetzelfde gebleven: een kleinscha lig, particulier initiatief', zegt De Nooijer. „Wel hebben we nu wat meer singer-songwriters dan vorig jaar, zodat we een wat vollere pro grammering bieden. Ook komen enkele dichters, die zorgen voor af wisseling tussen de optredens." De variatie zit tevens in de deelne mende singer-songwriters. Die ko men deels uit de eigen provincie, Millstock 2011 zoals Maarten Termont (The Old Firm) en Eva Auad, en deels uit de rest van het land en ook uit België. Onder hen is Nadie Reyhani, die recent nog deelnam aan Giel Bee- lens zoektocht naar de beste sin- ger-songwriter van Nederland. archieffoto Izaak Verkeste De Nooijer sluit niet uit dat er ook in 2013 Millstock is! „Voor mij is het nog steeds een experiment." Millstock, zaterdag van 14.00 tot 22.00 uur in park Molenwater, Middel burg. Meer info: www.millstock.nl MIDDELBURG - Kom helpen het rij ke rederijkersleven van Zeeland in kaart te brengen. Zaterdag 1 sep tember wordt er een informatiebij eenkomst gehouden in het Zeeuws Archief in Middelburg, waar duidelijk wordt gemaakt hoe vrijwilligers een bijdrage kunnen leveren aan het toegankelijk ma ken van de archieven van vaak eeu wenoude lees- en toneelverenigin gen in de provincie. Van de'15e eeuw tot pakweg 1900 waren overal in Zeeland zoge naamde rederijkerskamers actief Dat waren gezelschappen van stads- en dorpsbewoners, die bij eenkwamen om gedichten, liede ren en toneelstukken te schrijven en op te voeren. Ook werd er vol op gesproken en geschreven over maatschappij en kerk. De in 1430 opgerichte kamer 'Bloemken Jesse' in Middelburg is waarschijnlijk de oudste van Nederland. De Vlissing- se kamer 'de Blaeu Acolye' werd pas een eeuw later opgericht. In Veere waren twee kamers: de 'Missende Scholieren' en 'Sint An na's Kinderen'. In Zeeuws-Vlaan- deren is 'De Transfiguratie' in Hulst de oudste kamer. Op Schou- wen-Duiveland verdwenen de ka mers al in de 17e eeuw. Zierikzee had er tot dan drie: 'Eglantieren', 'Distelbloem' en 'Laurieren'. In Ka- pelle nam 'De Wijngaertranke' al leen katholieke leden op. Arjan van Dixhoorn (Universiteit Gent) en Bart Ramakers (Rijksuni versiteit Groningen) geven leiding aan het werkverband 'Rederijkers in Zeeland'. Dat verband bestaat uit vrijwilligers, die oude hand schriften en stukken van de rederij kerskamers fotograferen, digitalise ren en in hedendaags Nederlands vertalen. Voor die activiteiten wor den nog liefhebbers gezocht. De in formatiedag op 1 september duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Belangstellenden kunnen zich aanmel den via b.a.m.ramakers@rug.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15