Seksslavernij Genocide Moord I# 28 op de korrel 'Het ICC wekt de indruk de verliezer aan te klagen. Om zijn vnjdag29jum2oi2 geloofwaardigheid te bewaren, moet het hof meer stelling nemen' 11 I Het Internationaal Strafhof (Interna tional Criminal Court, ICC) is een permanent hof voor het vervolgen van personen die verdacht worden van genocide, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisda den zoals deze zijn erkend in diver se internationale verdragen. Het In ternationaal Strafhof is op 1 juli 2002 opgericht en gevestigd in de Binckhorst in Den Haag, in een voormalig KPN-gebouw langs snel weg A12. Nederland betaalt de huur voor het gebouw, zo'n 6 mil joen euro per jaar. Het Strafhof is tot stand gekomen op basis van het Statuut van Ro me, waarover van 1994 tot 1998 is onderhandeld. Tientallen landen hebben het getekend en geratifi ceerd. I Grote landen als de Verenigde Sta ten, Rusland en China hebben het ICC nooit willen erkennen. Met na me de Verenigde Staten vreesden dat hun militairen voor het gerecht dels lijkt de regering van de Ameri kaanse president Obama meer toe nadering te zoeken tot het ICC. Het Internationaal Strafhof wordt vaak verward met het internatio naal Gerechtshof, dat is gevestigd in het Vredespaleis in Den Haag. Dit hof behandelt rechtsgeschillen tussen staten. Het verschil met het Joegosla- vië-tribunaal, het Sierra Leo- ne-tribunaal en het Libanon-tribu- naal, die eveneens alledrie (gedeel telijk) in Nederland (Den Haag en Leidschendam) zetelen, is dat het gaat over misdaden in alle landen die het Statuut van Rome hebben geratificeerd. Bovendien zijn de voornoemde tribunalen tijdelijk en het ICC niet. De eerste openbaar aanklager van het ICC was de Argentijnse jurist Luis de Moreno Campo. Op 15 juni 2012 is hij opgevolgd door de Gambiaanse juriste Bensouda. Deelnemende staten Inmiddels hebben 121 landen, waaronder alle EU-lidstaten, het statuut van Rome geratificeerd of zijn anderszins tot het statuut toegetreden, waarmee zij 'verdragsstaat' van het Hof zijn geworden. Enkele tientallen landen hebben het statuut wel ondertekend maar (nog) niet geratificeerd, waaronder de Verenigde Staten, Rusland, Iran, Israël, Sudan en Zimbabwe. Theo van Boven, emeritus hoogleraar ii Het Internationaal Straf hof heeft in de afgelo pen tien jaar 28 arresta tiebevelen uitgevaar digd tegen mensen uit de Demo cratische Republiek Congo (5), Uganda (5), de Centraal Afrikaan se Republiek (1), Sudan (7), Ke nia (6), Libië (3), Ivoorkust (1). Negen zijn er nog op vrije voeten, voor drie is de zaak in volle gang, voor zeven loopt nog het vooron derzoek, twee zijn er gearresteerd (onder wie Saïf Kaddafi) en zijn er vier vrijgesproken. Zeker twee zijn er inmiddels overleden, onder wie de Libische leider Muammar Kaddafi. Eén verdachte is (in maart van dit jaar) veroordeeld: Thomas Lubanga Dyilo een rebel lenleider uit Congo. Hem hangt dertig jaar celstraf boven het hoofd. Hiernaast staan drie 'grote vissen' geportretteerd die het ICC heeft aangeklaagd. T oseph Kony is op 8 juli 2005 I aangeklaagd voor twaalf geval- I len van misdaden tegen de menselijkheid en 21 gevallen van oorlogsmisdaden, gepleegd in zijn geboorteland Uganda. Hij is de leider van het Verzetsleger van de Heer (LRA), een gewapende rebellengroep die sinds 1987 een gruwelijke guerril lacampagne voert tegen de Ugan- dese regering. Volgens het arrestatiebevel van het ICC heeft het LRA burgers ge terroriseerd door onder meer moord, verminking, het massaal in de brand steken van dorpen en plundering van vluchtelingen kampen. Daarnaast zou het LRA onder lei ding van Kony ontvoerde bur gers (ook veel kinderen) gedwon gen hebben 'gerekruteerd' als strijders, dragers en seksslaven. Joseph Kony is nog op de vlucht en zijn verblijfplaats is onbekend. Waarschijnlijk houdt hij zich op in de jungle van Uganda, Sudan of de Centraal Afrikaanse Repu bliek. President Omar al-Bashir van Sudan is 'op 4 maart 2009 aangeklaagd wegens vijf gevallen van misda den tegen de menselijkheid en twee gevallen van oorlogsmisda den in de zuidwestelijke regio" Darfur. Op 12'juli 2010 werden daar drie gevallen van genocide aan toegevoegd. Tijdens het con flict in Darfur zou Bashir het le ger, de polivtie, de veiligheidstroe pen en de beruchte Janjaweedmi- lities hebben ingezet om minder heden aan te vallen. Bashir ver- dacht deze bevolkingsgroepen van sympathie voor etnische re bellengroeperingen. Hem wordt onder meer verweten opdracht te hebben gegeven tot verkrachting, moord, uitroeiing, deportatie en marteling van burgers. Sudan werkt niet samen met het ICC en weigert zijn president uit te leveren. Sinds het arrestatiebe vel is Bashir in verschillende om ringende landen geweest die wel bij het ICC zijn aangesloten en verplicht waren hem uit te leve ren aan Den Haag. Laurent Gbagbo is aange klaagd op 23 november 2011 wegens vier gevallen van misdaden tegen de menselijkheid in Ivoorkust, het land waarvan hij voor de verkie zingen in 2010 president was. Hij zou samen met zijn vertrouwelin gen systematisch aanvallen heb ben georganiseerd tegen burgers in de periode na de presidents verkiezingen, eind november 2010. Nationale veiligheidstroe pen, het leger en huurlingen zou den onder het gezag van Gbagbo hebben gemoord en verkracht. Aanhangers van zijn opponent Alassane Ouattara, zou Gbagbo hebben laten vervolgen en on menselijk behandelen. Volgens het arrestatiebevel van ICC heb ben de misdaden plaatsgevonden in en om de Ivoriaanse stad Abid jan en in het westen van het West-Afrikaanse land. Gbagbo werd op 11 april 2011 in het presi dentiële paleis gearresteerd door Ivoriaanse troepen loyaal aan - Ouattara. Op 29 november 2011 is hij overgebracht naar het ICC. zie onze website:binnenland 'Pauw Witteman' over de campagne tegen Joseph Kony Het Internationaal Strafhof Overige landen Verdragsstaten Staten die toegetreden zijn en waarvoor het statuut binnenkort van kracht wordt (Guatemala) Staten die het statuut ondertekend hebben maar tot nu toe geen verdragsstaat zijn geworden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11