Vechten voor het recht - io|10 iaar straf Criminal Court Cour Pénale Internationale International Op 1 juli bestaat het In: ternationaal Strafhof (ICC) tien jaar. Tot nu toe is er maar één ver dachte veroordeeld. Een aanfluiting, zou je zeggen. Maar kenners zijn milder. „Dit kost tijd." vrijdag 29 juni 2012 op het ICC. Niet in de laatste plaats van wege het feit dat maar een handvol mensen is aangeklaagd, van wie er tot nu toe maar één is veroordeeld. Kosten tot dusver: bijna 1 miljard euro, terwijl de tribunalen voor Joegoslavië en Rwanda voor veel minder geld tiental len 'grote vissen' achter de tralies kre gen. Onder anderen hoogleraar internatio naal recht Geert-Jan Knoops heeft zijn bedenkingen bij het Strafhof. Zo wordt in Afrika geklaagd over het feit dat er vooralsnog alleen Afrikanen zijn aange klaagd. Daarnaast vindt Knoops dat het ICC zich te veel focust op het aanklagen van misdadigers en te weinig ruimte laat voor bijvoorbeeld conflictbeslechting door waarheids- en verzoeningscom missies. Volgens de hoogleraar is daar in een land als Uganda veel meer be hoefte aan, dan aan de berechting van rebellenleider Joseph Kony. Knoops twijfelt bovendien aan het afschrikwek kende effect van het Strafhof. Hij noemt Sudan als voorbeeld. Na het ar restatiebevel, van het Strafhof tegen pre sident al-Bashir, toonde die zich aller minst schuldbewust. „Integendeel: hij zette als straf humanitaire hulporganisa ties het land uit", zegt Knoops. Ook zouden er alleen maar 'verliezers' iiïDen Haag belanden. Zo zijn er in het conflict in Ivoorkust na de presidents verkiezingen van 2010 waarschijnlijk aan beide kanten mensenrechten ge schonden. Maar uiteindelijk zit alleen verliezend president Gbagbo in het cel lencomplex in Scheveningen. Emeritus hoogleraar internationaal recht Theo van Boven (hij was ook nauw betrokken bij het Statuut van Ro me) kan zich vinden in die kritiek. „Het ICC wekt de indruk eerder de ver liezer aan te klagen. Om zijn geloofwa- righeid te bewaren, moet het hof duide lijker stelling nemen", aldus Van Bo ven. Hij erkent dat het Strafhof een moeilijk De boodschap aan alle ploerten: je komt in Den Haag terecht als je te ver gaat begin heeft gekend, maar hij wijst op de enorme klus die het ICC te wachten stond. „De tribunalen voor Joegoslavië en Rwanda hadden maar één gebied over één bepaalde periode te onderzoe ken. Het ICC heeft te maken met zestig aangesloten landen, wat onderzoek dus veeUastiger en langduriger maakt. Het feit 'dat het hof nog maar één aange klaagde heeft veroordeeld, vind ik niet verontrustend, het heeft tijd nodig", zegt Van Boven. Ook Dick Leurdijk, VN-kenner van In stituut Clingendael neemt het op voor het ICC. Hij snapt de Afrikaanse verwij ten, maar vindt de gang van zaken lo gisch: „In Afrika hebben zich nu een maal de bloedigste conflicten voorge daan na de oprichting van het ICC. Dus is het ook logisch dat daar de mees ten worden aangeklaagd." Om het aantal aanklachten op te voe ren, zou het volgens Leurdijk misschien een idee zijn meerdere.aanklagers (nu nog maar één) aan testellen. „Met een werkverdeling kun je misdaden door beide kanten begaan in een conflict on derzoeken. Datis fair play." Lars van Troost, namens Amnesty In ternational vanaf 1994 betrokken bij de totstandkoming van het Strafhof, toont begrip voor de (vermeende) trage gang van zaken bij het ICC. „Maar dezelfde kritiek kregen aanvankelijk ook de tri bunalen voor Joegoslavië en Rwanda. Die hebben uiteindelijk alle strafzaken afhandeld." Volgens Van Troost staat of valt alles met een betere samenwerking tussen de bij het ICC aangesloten lidstaten en het sneller uitleveren van verdachten. Alleen dan kan het hof sneller en effi ciënter werken en zijn geloofwaardig heid vergroten. Maar hij is pessimis tisch. „Ik zie dat nog niet 1-2-3 gebeu ren." Van Boyen waarschuwt voor al te grote verwachtingen. „Het ICC heeft fouten gemaakt en het is voor verbetering vat baar. Er moeten meer zaken gaan spe len. Maar ik verwacht dat het Strafhof in de toekomst zichtbaarder wordt." door Joost Bosman Het idee was zo mooi: een internationale rechtbank die wereld wijd de grootste schur ken zou berechten voor de misdaden die zij tegen de menselijkheid hadden be gaan. Daarbij stond niet alleen vergelding cen traal, de waarschuwende werking van het hof was minstens zo belangrijk. De boodschap aan alle ploerten luidde: je komt in Den Haag terecht als je te ver gaat. De praktijk bleek weerbarstiger en de afgelopen tien jaar groeide de kritiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10