Middelburg kiest Bergmann De Roggenplaat is een extreem puntje 2oI zeeland 'Besluit Borsele is een koude douche' Folklorefestival bij Scaldis en Vodago in Hansweert C16.990X AUT^STURM Proejboringen donderdag 28 juni 2012 Burgemeester wil in augustus al aan de slag door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Middelburg heeft een nieuwe burgemeester. De ge meenteraad heeft woensdagavond besloten Harald Bergmann aan te bevelen als opvolger van Koos Schouwenaar, die per mei met pensioen is gegaan. Bergmann wil in augustus al aan de slag als burge meester van Middelburg. Harald Bergmann (Rotterdam, 1965) is lid van de WD. Hij is nu nog burgemeester van de gemeen te Albrandswaard, ten zuiden van Rotterdam, met de dorpen Poortu- gaal en Rhoon. In november 2005 werd hij daar burgemeester. Daarvoor was hij voorzitter van het dagelijks bestuur van de Cen- trumraad in Rotterdam. Eerder was hij werkzaam in ver schillende functies bij de gemeen te Rotterdam en in het bedrijfsle ven. De vertrouwenscommissie die de 33 sollicitaties naar de burgemees terspost heeft beoordeeld, vindt Bergmann het best passen bij het door de raad opgestelde profiel. Daarin waren de bestuursstijlen 'verbinder' en 'netwerker' leidend. De gemeenteraad heeft woensdag avond in een besloten vergadering door Luc Oggel GOES - Een onaangename verras sing en een koude douche. Zo om schrijft burgemeester René Ver hulst van Goes de mededeling van de gemeente Borsele om voorlopig alleen op het gebied van ICT te willen samenwerken met de ande re vier Bevelandse gemeenten. En dat terwijl er begin dit jaar juist was afgesproken dat op de ter reinen Sociale zaken, Personeel en Organisatie, Salarisadministratie en Informatievoorziening meer sa men zou worden gedaan. Daar moest bemiddelaar Jan te Veldhuis aan te pas komen, want de ge meenschappelijke regeling was al eerder geklapt. Borsele en Reimers- waal zegden eind vorig jaar de sa menwerking op. Verhulst, tevens woordvoerder wat de samenwerking betreft, zegt HET LOOPT STORM BIJ AUTO STURM^. ("VAN €18.750,- VOOR Amundsenweg 39, GOES 0113-602000 Noordweg 467, MIDDELBURG 0118-612042 www.autosturm.nl Aannemer Kraaijeveld die de dijkversterking op - de Roggenplaat voor zijn rekening neemt, maakt regelmatig proefboringen om de kwaliteit van het asfalt te controleren. Tot nu toe zijn alle geteste asfaltlagen dik in orde. ingestemd met de keus voor Berg mann. Daarna is een delegatie van het gemeentebestuur naar Berg- manns woning in Poortugaal afge reisd om de voorgedragen nieuwe burgemeester te feliciteren. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs stuurt de voordracht door naar de minister van Binnenland se Zaken. De ministerraad moet half juli nog een definitief besluit nemen over de benoeming van Bergmann tot burgemeester van Middelburg. Daarna kan hij worden geïnstal leerd en in een buitengewone raadsvergadering worden beëdigd door Karla Peijs. Waarnemend burgemeester Erik van Heijningen vertrekt dan weer. Hij is per 1 september benoemd tot waarnemend burgemeester van Hellevoetsluis. Dat Bergmann al in augustus kan beginnen als burgemeester in Mid delburg is sneller dan werd ver wacht. Een nieuwe burgemeester in sep tember werd aanvankelijk nog 'de meest optimistische inschatting' genoemd. Eerder werd er ook nog vanuit gegaan dat Middelburg na het vertrek van van Heijningen korte tijd burgemeesterloos zou zijn. door Joeri Wisse Tientallen jaren gebeur de er vrijwel niets op de Roggenplaat, het kleine broertje van Neeltje Jans. Dit jaar wordt de rust ernstig verstoord op het meest noordelijke eilandje in de stormvloedkering. De konijnen en scholeksters moe ten hun leefgebied even delen met vreemde objecten als een asfaltmo- len, een enorme telescoopkraan, tal van graafmachines en een klein legertje aan werklieden. Tegelijker tijd met dé verbetering van de zee wering, worden vier grote wind turbines op het voormalig werkei- land gebouwd. Dat de twee projecten samenval len, berust op toeval. „We hebben van te voren in de planning wel re kening met elkaar gehouden", zegt Christian Moeliker, projectleider van projectbureau Zeeweringen. Zo zijn er afspraken gemaakt over wie wanneer op welke plek bezig is. „Nu zijn wij nog aan het werk aan de Noordzeekant van de Rog genplaat, terwijl de vier nieuwe windmolens allemaal aan de Oos- terscheldekant komen." Toch hebben de beide aannemers al met elkaar te maken, vertelt Ri- nus Bruggeman, uitvoerder van aannemer Kraaijeveld. „Daarom stemmen we werkzaam heden op elkaar af Zo komt er vol gende week maandag een binnen vaart met breuksteen aan. Als we die nu zouden willen lossen, staat de kraan die de turbines bouwt in de weg. Daarom maak je daar voor af afspraken over." De werklieden schieten elkaar ook wel eens te hulp, bijvoorbeeld toen een enorm wegtransport met windmolenonderdelen arriveerde. „De palen van de tijdelijke ver keerslichten op de weg stonden te dicht op elkaar. Die hebben we ver plaatst zodat de vrachtwagens hun draai konden maken." Dijkversterking op de Rog genplaat is net iets anders dan de werkzaamheden die het projectbureau uitvoert aan de 'gewone' dijkvakken. Zo staat de zeewering rond het eilandje nog meer bloot aan de weersin vloeden dan een gewone dijk. „Dit is een extreem puntje. Omdat de ringdijk half-rond loopt, heb je on geacht de windrichting last van harde wind", zegt Bruggeman. Dat bemoeilijkt bijvoorbeeld het asfalteren van het bovenste, glad de, gedeelte van de dijk. „Al vanaf dat het besluit van Borsele om al leen op het gebied van ICT te wil len samenwerking 'om één voor twaalf is genomen. „Had het dan in elk geval eerder gezegd, dat had een hoop tijd en inspanning ge scheeld." Volgens Verhulst gaan de andere vier gemeenten 'vol door'. „De trein gaat rijden, als Borsele la ter wil opspringen wordt dat las tig. Bovendien is het niet echt soli dair om wel mee te willen doen als blijkt dat het goed gaat." Verhulst snapt het besluit niet goed, aangezien ICT ook nauw is verweven met de andere beleid sterreinen waarop gaat worden sa mengewerkt. „Wij gaan daar nu keuzes in maken zonder Borsele en daar zijn ze zich ook van be wust." Volgens Borsele is er geen gebrek aan vertrouwen, maar wil de gemeente eerst 'ervaring op doen' op het gebied van ICT. De verborgen glooiing moet de stormvloedkering in stand houden als de Roggenplaat het onverhoopt begeeft. foto Dirk-Jan Gjeltema windkracht vijf is dat onmogelijk." Bij die windkracht spat het zeewa ter op en koelt zowel de onder grond, de oude asfaltlaag, en het nieuwe asfalj: te veel af „Met te la ge temperaturen dicht het asfalt niet goed en dat gaat ten koste van de kwaliteit", legt Moeliker uit. Anders is dat met het gietasfalt. Dit mengsel, dat ter plekke wordt gemaakt, kan wel onder slechtere weersomstandigheden worden ge bruikt. Het zwarte spul, dat wordt verhit tot een temperatuur van zo'n 140 tot 150 graden, wordt over een laag van breukstenen ge goten. Eenmaal afgekoeld vormen de stenen en het asfalt een sterke laag die de hevigste stormen moe ten kunnen doorstaan. In het zeer onwaarschijnlijk geval dat de ringdijk die de Noordzee van de Roggenplaat scheidt het toch begeeft, wordt er momenteel aan een extra veiligheidsmaatregel gebouwd: de verborgen glooiing. Om deze 'onzichtbare dijk' aan te leggen, is een grote sleuf langs de weg gegraven. Laag voor laag komt de glooiing steeds hoger. „Als het werk klaar is, zie je er niets meer van. Het zand gaat er weer boven op en wordt afgedekt met een laag klei", vertelt Moeliker. Ook in deze klus heeft de aanne mer last gehad van de elementen. „Tijdens de zaterdagse storm van drie weken geleden is er een laag zand op de open breuksteen te rechtgekomen", vertelt Brugge man. „We hebben allerlei technie ken geprobeerd, maar niets lukte. Dan zit er nog maar één ding op en dat is alles weghalen en op nieuw aanleggen." Om dit te voor komen wordt nu elk nieuw aange legd stuk glooiing nog dezelfde dag afgedekt met gietasfalt. De aanleg van de verborgen glooiing lijkt misschien overdre ven. „Maar als de Roggenplaat het zou begeven, heeft de hele storm vloedkering geen zin meer." door Mieke van der Jagt HANSWEERT - Volksdansvereniging Scaldis heeft woensdag Poolse en Duitse volksdansgroepen ontvan gen, die de komende dagen op Zuid-Beveland zullen optreden. Het belangrijkste evenement is het Internationale Folklorefestival, dat zaterdag 30 juni plaatsvindt op het plein voor Kaj Munk in Hans- weert. Niet alleen de Poolse dansgroep Region alny Zespol Piesni Tanca Sanniki en de Duitse Volkstanz- gruppe Holsen-Mantinghausen tre den op, ook Scaldis zelf Vodago uit Goes, de vendeliersgroep Ge- melzwaaiers uit het Belgische Hoogstraten en Mie Katoen uit Til burg geven acte de présence. Op zaterdag werkt ook muziekvereni ging De Scheldegalm mee. De buitenlandse gasten zijn onder gebracht bij gastgezinnen van Scal dis en Vodago. Met Vodago heeft Scaldis sinds enkele jaren een nau we samenwerking. Vandaag ontvangt de gemeente Reimerswaal de Poolse en Duitse gasten op het gemeentehuis, in Kruiningen en vanavond, vanaf 20.00 uur, is er een volksdansbal met workshops in Kaj Munk. De toegang is gratis. Als vrijdag de gas ten zijn rondgeleid in Goes, We- meldinge en Yerseke, begint om 20.00 uur een volksdansfeest in de Burcht in Kwadendamme. De groe pen treden op en er is een disco-af terparty. Entree kost 6 euro. Het festival op zaterdag is gratis toegankelijk. Scaldis opent de dans om 10.00 uur, waarna alle groepen twee keer optreden voordat om 17.00 uur de uitslag van een loterij bekendgemaakt wordt. Tijdens de lunch speelt De Scheldegalm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66