De Roggenplaat is een extreem puntje Beatrix sluit dam van Maasvlakte2 i8| i Daniël Joppe neemt stokje over van Flach Proefboringen Gids beginnende dementie bij arts donderdag 28 juni 2012 Aannemer Kraaijeveld die de dijkversterking op de Roggenplaat voor z'n rekening neemt, maakt regelmatig proefboringen om de kwaliteit van het asfalt te controleren. Tot nu toe zijn alle geteste asfaltlagen dik in orde. door Ton van den Nouweland OOSTVOORNE - Koningin Beatrix sluit woensdagmiddag n juli bij doodtij de zeewering rond de Tweede Maasvlakte. Op dat mo ment verandert de nationale kust lijn definitief en is Nederland tweeduizend hectare groter gewor den. De zeewering (deels zand, deels stenen) rond het nieuwe havenge bied van Rotterdam is elf kilome ter lang. Bij de sluiting van de dijk laat één van de drie baggersche pen zich insluiten in het dan ont stane binnenmeer om van daaruit verder te gaan met het opspuiten van zand. Half augustus is naar ver wachting de hele zeewering op hoogte en breedte. Het gaat om de eerste grote zand- sluiting sinds de bouw van de Phi- lipsdam 25 jaar geleden. Doodtij komt twee keer per maand voor. Het is het moment waarop het verschil tussen eb en vloed het kleinst is. Bij springtij is het verschil tussen hoog en laag water het grootst. Als het op 11 juli door Melita Lanting ZIERIKZEE - Raadslid Daniël joppe uit Zierikzee wordt per 1 juli de nieuwe fractievoorzitter van het CDA in de gemeenteraad. Hij volgt Bea Flach op die het iets rus tiger aan wil doen. Ze blijft wel lid van de gemeenteraad. „Dat vind ik heel fijn, ze heeft een grote dossierkennis waar ik graag gebruik van ga maken", zegt Jop pe. Bea Flach stopt omdat ze graag wat meer tijd wil vrij maken voor haar gezin. „Ik heb het lang ge daan en met heel veel inzet. Ik zie in Daniël een goede opvolger en zo kan hij zich goed inwerken", zegt ze. Bea Flach stopt na deze pe riode want ze is aan haar derde pe- stormt, wordt de sluiting met twee weken uitgesteld. Dan is het opnieuw doodtij en is er dus wei nig stroming. De eerste fase van de Tweede Maasvlakte is nu klaar. De kosten zijn binnen de raming van 1,9 mil jard euro gebleven. De totale inves tering bedraagt 2,9 miljard. De aanleg van de 3,5 kilometer lan ge harde zeewering heeft langer ge duurd dan gepland. Maar met de aanleg van het badstrand, dat met Pinksteren is geopend, zat het mee. Het totale project ligt op schema. In het voorjaar wordt de verbinding met de Yangzehaven gemaakt en is Maasvlakte2 klaar. Een jaar later is het nieuwe haven gebied operationeel. De NOS en RTV Rijnmond zen den de sluiting van de zeewering uit. De gebeurtenis is ook te vol gen op een groot scherm vanaf een tribune bij het informatiecen trum Futureland en via de website maasvlakte2.c0m. Met het binnen meer in wording zet het Havenbe drijf vanaf 30 juni ook een rond vaartboot in. riode in de gemeenteraad bezig en binnen haar partij geldt de regel dat het daarna stopt. „Maar ik stop er nu nog niet mee, ik blijf een ac tief raadslid, alleen het fractievoor zitterschap draag ik over." Joppe is niet van plan de koers van de fractie radicaal te veranderen. „Maar uiteraard zal ik wel zoeken naar een eigen stijl", zegt hij. Een van zijn doelen is het verbeteren van de relatie met de inwoners. „Ik wil aanspreekbaar blijven voor de mensen", zegt hij. ,rOndanks het raadsledenspreekuur, twitte- ren en dergelijke slagen we er ken nelijk niet in de inwoners het idee te geven dat we er voor hen zijn. Daar moet je wat mee", zegt Jop pe. door Joeri Wisse Tientallen jaren gebeur de er vrijwel niets op de Roggenplaat, het kleine broertje van Neeltje Jans. Dit jaar wordt de rust ernstig verstoord op het meest noordelijke eilandje in de stormvloedkering. De konijnen en scholeksters moe ten hun leefgebied even delen met vreemde objecten als een asfaltmo- len, een enorme telescoopkraan, tal van graafmachines en een klein legertje aan werklieden. Tegelijker tijd met de verbetering van de zee wering, worden vier grote wind turbines op het'voormalig werkei- land gebouwd. Dat de twee projecten samenval len, berust op toeval. „We hebben van te voren in de planning wel re kening met elkaar gehouden", zegt Christian Moeliker, projectleider van projectbureau Zeeweringen. Zo zijn er afspraken gemaakt over wie wanneer op welke plek bezig is. „Nu zijn wij nog aan het werk aan de Noordzeekant van de Rog genplaat, terwijl de vier nieuwe windmolens allemaal aan de Oos- terscheldekant komen." Toch hebben de beide aannemers al met elkaar te maken, vertelt Ri- Uit een exploot van gerechtsdeurwaarder B.J. Meijering d.d. 18-06-2012 blijk, dat t.v.v. Alkmaar Hypotheken B.V., gevestigd te Alkmaar aan PHILLIPE PALSTERMAN geboren op 31 december 1968, zonder bekende woon- of verblijfplaats, is aange zegd dat de daarin genoemde onroerende zaken executoriaal en in het openbaar zullen worden verkocht op 6 september 2012, tenzij voordien de gehele schuld is voldaan. Genoemde P Palsterman kan een afschrift van dit exploot verkrijgen op één van onderstaande adressen. GGN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 088-3314700 088-3314700 nus Bruggeman, uitvoerder van aannemer Kraaijeveld. „Daarom stemmen we werkzaam heden op elkaar af. Zo komt er vol gende week maandag een binnen vaart met breuksteen aan. Als we die nu zouden willen lossen, staat de kraan die de turbines bouwt in de weg. Daarom maak je daar voor af afspraken over." De werklieden schieten elkaar ook wel eens te hulp, bijvoorbeeld toen een enorm wegtransport met windmolenonderdelen arriveerde. „De palen van de tijdelijke ver keerslichten op de weg stonden te dicht op elkaar. Die hebben we ver plaatst zodat de vrachtwagens hun draai konden maken." Dijkversterking op de Rog genplaat is net iets anders dan de werkzaamheden die het projectbureau uitvoert aan de 'gewone' dijkvakken. Zo staat de zeewering rond het eilandje nog meer bloot aan de weersin vloeden dan een gewone dijk. „Dit is een extreem puntje. Omdat de ringdijk half-rond loopt, heb je on geacht de windrichting last van harde wind", zegt Bruggeman. Dat bemoeilijkt bijvoorbeeld het asfalteren van het bovenste, glad de, gedeelte van de dijk. „Al vanaf GOES - Voor mensen die te maken hebben met beginnende dementie is vanaf september de gids 'Hou vast' in omloop. De gids biedt in formatie over de voorzieningen voor dementerenden in Neder land en de Oosterschelderegio. Tot nu toe was de informatie rond om de voorzieningen en mogelijk heden vaak versnipperd en onvol ledig. De gids is vanaf september verkrijgbaar via de huisarts of de casemanagers in de Oosterschelde regio. windkracht vijf is dat onmogelijk." Bij die windkracht spat het zeewa ter op en koelt zowel de onder grond, de oude asfaltlaag, en het nieuwe asfalt te veel af. „Met te la ge temperaturen dicht het asfalt niet goed en dat gaat ten koste van de kwaliteit", legt Moeliker uit. Anders is dat met het gietasfalt. Dit mengsel, dat ter plekke wordt gemaakt, kan wel onder slechtere weersomstandigheden worden ge bruikt. Het zwarte spul, dat wordt verhit tot een temperatuur van zo'n 140 tot 150 graden, wordt over een laag van breukstenen ge goten. Eenmaal afgekoeld vormen de stenen en het asfalt een sterke laag die de hevigste stormen moe ten kunnen doorstaan. In het zeer onwaarschijnlijk geval dat de ringdijk die de Noordzee van de Roggenplaat scheidt het toch begeeft, wordt er momenteel aan een extra veiligheidsmaatregel gebouwd: de verborgen glooiing. Om deze 'onzichtbare dijk' aan te leggen, is een grote sleuf langs de weg gegraven. Laag voor laag komt de glooiing steeds hoger. „Als het werk klaar is, zie je er niets meer van. Het zand gaat er weer boven op en wordt afgedekt met een laag klei", vertelt Moeliker. Ook in deze klus heeft de aanne mer last gehad van de elementen. „Tijdens de zaterdagse storm van drie weken geleden is er een laag zand op de open breuksteen te rechtgekomen", vertelt Brugge man. „We hebben allerlei technie ken geprobeerd, maar niets lukte. Dan zit er nog maar één ding op en dat is alles weghalen en op nieuw aanleggen." Om dit te voor komen wordt nu elk nieuw aange legd stuk glooiing nog dezelfde dag afgedekt met gietasfalt. De aanleg van de verborgen glooiing lijkt misschien overdre ven. „Maar als de Roggenplaat het zou begeven, heeft de hele storm vloedkering geen zin meer." De werkzaamheden voor de dijkversterking en de bouw van windmolens worden goed afgestemd Uit een 'exploot van gerechtsdeur waarder B.J. Meijering d.d. 22-06- 2012 blijkt, dat t.v.v. Hans Jürgen Schmick, wonende te Bruinisse, is gedagvaard RUDOLF GRIGOREVICH KHACHATURYAN, geboren op 26- 09-1981, zonder bekende woon- of verblijfplaats, ter terechtzitting van de Kantonrechter te Middelburg van 24- 09-2012 gehouden wordend aldaar aan de Kousteensedijk 2 te 10.00 uur. Bij dit exploot waarvan R.G. Khachaturyan een afschrift kan krij gen op één van onderstaande adres sen, wordt o.m. geëist veroordeling tot betaling van een som geld. <3GN Zeeland Dam 2 Westsingel 132 4331 GJ Middelburg 4461 DR Goes 088-3314700 ZIERIKZEE - Lekker eten uit alle windstreken van de wereld en dansen op vrolijke klanken. Het zijn al tien jaar de vaste ingrediënten van de Wereld picknick van de Zeeuwse Wereldvrouwen. Het samenzijn bij het scoutingge- bouw in Zierikzee markeert traditiegetrouw het einde van het seizoen. In totaal bezochten 35 vrouwen en vijf kinderen, onder wie trommelaar Julius, de picknick. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58