Bouwen met twee maten De Roggenplaat is een extreem puntje 20lzeeh Weer scholen op slot in Borsele €16.990. Proefboringen donderdag 28 juni 2012 De Middelburgse gemeente raad besloot dinsdag op nieuw medewerking aan de splitsing van een ruim kavel van een particulier voor wo ningbouw te weigeren. Op de hoek van de Noordsingel en de Noordweg in Mid delburg wordt een appartementencom plex gebouwd. B en W willen werk te maken van de inrichting van een nieuw bedrijventerrein naast Nieuw- en Sint Joosland. In het ene geval is dat ten koste ge gaan van een plansoentje gelegen tegenover de historische vest en net over de grens van het be schermd stadsgezicht van de Noordweg; in het andere wordt de open ruimte bij Nieuw- en Sint loosland opgeofferd. Burgers in de onmiddellijke omge ving zijn hier niet blij mee. Maar hun bezwaren worden terzijde ge schoven, omdat het algemeen be lang nu eenmaal zwaarder dient te wegen. Gemeenteraadsleden die nen dat algemeen belang altijd in het oog te houden. Doen ze dat niet, dan ligt vriendjespolitiek, op portunisme en rechtsongelijkheid op de loer. Het 'algemeen belang' mag echter geen dooddoener zijn om elk ver zoek van een individuele burger bij voorbaat af te wijzen. Schuin tegen over de bouw aan de Noordweg woont de familie Van Akkeren met een uitzonderlijk grote tuin van meer dan 1600 vierkante me ter. In een nieuwbouwwijk vol doende om tien doorzonwoningen met tuin neer te zetten. Het paar aan de Noordweg wil hun perceel splitsen, het huis met een deel van de tuin verkopen en op het afge splitste deel voor henzelf een le- vensloopbestendige woning bou wen. Op een paar honderd meter van de Trekdijk wil een echtpaar twee wo ningen bouwen voor hun kinde ren aan de Molendijk. Naast hun ei gen huis dat gelegen is op een per ceel van liefst 5 hectare (50.000 vierkante meter) grond. In beide gevallen heeft het college, gesteund door de gemeenteraad, nee gezegd. Eerder al werd een soortgelijk verzoek voor splitsing van een perceel aan de Nieuwenho- venseweg afgewezen. Die kwestie wordt op dit moment voor 'de Raad van State uitgevochten. door Theo Ciele De kwestie Noordweg werd dins dag besproken in de raad. Zeer uit zonderlijk legde het college van B en W het advies van de commissie bezwaarschriften om de familie te gemoet te komen naast zich neer. Met eigenlijk maar één argument: als we hier mee instemmen, moe ten we straks aan iedereen toestem ming geven die zijn kavel wil split sen. PvdA-raadslid MehmefKavsitli voorspelde 'een tsunami' van aan vragen voor kavelsplitsing. Dat lijkt wat overdreven. Navraag leert dat verzoeken nu mondjesmaat de ge meente bereiken. Zijn partijgenoot wethouder Albert de Vries wil geen woningbouw op plaatsen waar de gemeente geen greep op heeft. Hij wordt daarin gesteund door zijn eigen partij, SGP, CDA en WD. Dit land kent bestemmings plannen. Die zijn het in strument voor de over heid om te voorkomen dat het een rommeltje wordt. Maar het is diezelfde overheid die bestemmingsplannen wijzigt als het haar uitkomt. Dat is maar goed ook, anders zou het land op slot gaan. Maar het verzoek om een be stemmingsplan te wijzigen is geen exclusief recht van de overheid. Be drijven en burgers mogen dit geluk kig ook doen. En belanghebben den kunnen hiertegen bezwaren naar voren brengen om uiteinde lijk tot een afweging van belangen te komen. Groenlinks- raadslid Adri van 't Westeinde pleitte dinsdagavond te vergeefs om de familie Van Akke ren tenminste de kans te geven die weg in te slaan. Die deur is dichtge slagen. De Van Akkerens willen hun droom nog niet opgeven. Ze stap pen naar de rechter. Binnenkort doet de Raad van State uitspraak in de zaak over de Nieuwenhoven- seweg. Mocht deze burger hier ge lijk krijgen, dan is het de vraag of de gemeente daarna dezelfde recht lijnige redenering zal volgen en het gelijk van de burger aan de Nieu- wenhovenseweg voor alle burgers geldt. HET LOOPT STORM BIJ AUTO STURM^. H/AN €18.750,- VOOR Amundsenweg 39, GOES 0113-602000 Noordweg 467, MIDDELBURG 0118-612042 W gr/km loMJS ««Via. AUT^STURM www.autosturm.nl SSSiffl3®B^555S«^«E^5SWCK£5raiïS®K2^>K&;>a«!»®S5HÖSï5»»0?K3ïSSSS0BaKK".«/':-2!Sap Aannemer Kraaijeveld die de dijkversterking op de Roggenplaat voor z'n rekening neemt, maakt regelmatig proefboringen om de kwaliteit van het asfalt te controleren. Tot nu toe zijn alle geteste asfaltlagen dik in orde. door Joeri Wisse Tientallen jaren gebeur de er vrijwel niets op de Roggenplaat, het kleine broertje van Neeltje Jans. Dit jaar wordt de rust ernstig verstoord op het meest noordelijke eilandje in de stormvloedkering. De konijnen en scholeksters moe ten hun leefgebied even delen met vreemde objecten als een asfaltmo- len, een enorme telescoopkraan, tal van graafmachines en een klein legertje aan werklieden. Tegelijker tijd met de verbetering van de zee wering, worden vier grote wind molens op het voormalig werkei- land gebouwd. Dat'de twee projecten samenval len, berust op toeval. „We hebben van te voren in de planning wel re kening met elkaar gehouden", zegt Christian Moeliker, projectleider van projectbureau Zeeweringen. Zo zijn er afspraken gemaakt over wie wanneer op welke plek bezig is. „Nu zijn wij nog aan het werk aan de Noordzeekant van de Rog genplaat, terwijl de vier nieuwe windmolens allemaal aan de Oos- terscheldekant komen." Toch hebben de beide aannemers al met elkaar te maken, vertelt Ri- nus Bruggeman, uitvoerder van aannemer Kraaijeveld. „Daarom stemmen we werkzaam heden op elkaar af Zo komt er vol gende week maandag een binnen vaart met breuksteen aan. Als we die nu zouden willen lossen, staat de kraan die de windmolens bouwt in de weg. Daarom maak je daar vooraf afspraken over." De werklieden schieten elkaar ook wel eens te hulp, bijvoorbeeld toen een enorm wegtransport met windmolenonderdelen arriveerde. „De palen van de tijdelijke ver keerslichten op de weg stonden te dicht op elkaar. Die hebben we ver plaatst zodat de vrachtwagens hun draai konden maken." Dijkversterking op de Roggenplaat is net iets anders dan de werk zaamheden die het projectbureau uitvoert aan de 'gewone' dijkvak ken. Zo staat de zeewering rond het eilandje nog meer bloot aan de weersinvloeden dan een gewo ne dijk. „Dit is een extreem punt je. Omdat de ringdijk half-rond loopt, heb je ongeacht de wind richting last van harde wind", zegt Bruggeman. Dat bemoeilijkt bijvoorbeeld het asfalteren van het boven ste, gladde, gedeelte van de dijk. De verborgen glooiing moet de stormvloedkering in stand houden als de Roggenplaat het onverhoopt begeeft. foto Dirk-Jan Gjeltema „Al vanaf windkracht vijf is dat on mogelijk." Bij die windkracht spat het zeewater op en koelt zowel de ondergrond, de oude asfaltlaag, en het nieuwe asfalt te veel af. „Met te lage temperaturen dicht het asfalt niet goed en dat gaat ten koste van de kwaliteit", legt Moeliker uit. Anders is dat -met het gietasfalt. Dit mengsel, dat ter plekke wordt gemaakt, kan wel onder slechtere weersomstandigheden worden ge bruikt. Het zwarte spul, dat wordt verhit tot een temperatuur van zo'n 140 tot 150 graden, wordt over een laag van breukstenen ge goten. Eenmaal afgekoeld vormen de stenen en het asfalt een sterke laag die de hevigste stormen moe ten kunnen doorstaan. In het zeer onwaarschijnlijk geval dat de ringdijk die de Noordzee van de Roggenplaat scheidt het toch begeeft, wordt er momenteel aan een extra veiligheidsmaatregel gebouwd: de verborgen glooiing. Om deze 'onzichtbare dijk' aan te leggen, is een grote sleuf langs de weg gegraven. Laag voor laag komt de glooiing steeds hoger. „Als het werk klaar is, zie je er niets meer van. Het zand gaat er weer boven op en wordt afgedekt met een laag klei", vertelt Moeliker. Ook in deze klus heeft de aanne mer last gehad van de elementen. „Tijdens de zaterdagse storm van drie weken geleden is er een laag zand op de open breuksteen te rechtgekomen", vertelt Brugge man. „We hebben allerlei technie ken geprobeerd, maar niets lukte. Dan zit er nog maar één ding op en dat is alles weghalen en op nieuw aanleggen." Om dit te voor komen wordt nu elk nieuw aange legd stuk glooiing nog dezelfde dag afgedekt met gietasfalt. De aanleg van de verborgen glooiing lijkt misschien overdre ven. „Maar als de Roggenplaat het zou begeven, heeft de hele storm vloedkering geen zin meer." door Frank van Cooten NIEUWDORP - De krimp slaat om zich heen in de gemeente Borsele. Weer betalen scholen het gelag van dalende inwoneraantallen en minder kinderen. Na de openbare basisscholen in El- lewoutsdijk en Baarland gaan nu ook De Octopus in Nieuwdorp en De Poel in 's-Heer Abtskerke defi nitief op slot. De Octopus sluit met ingang van het schooljaar 2013-2014 de deuren. De Poel gaat een schooljaar later dicht. De opheffingsnorm van openbare basisscholen in de gemeente Borse le bedraagt 23 leerlingen. Op De Octopus zitten er nu 28. „Punt is echter dat 16 van de 28 leerlingen in de hoogste groepen zitten. Die stromen uit en er komen geen nieuwe leerlingen voor terug. Daar om hebben we besloten deze school met ingang van 1 augustus 2013 te sluiten", zegt wethouder Ad Schenk. Volgens hem hebben ouders en leerkrachten begrip voor het besluit.De gevolgen van de sluiting van deze school zijn ook niet zo groot in Nieuwdorp. In het dorp is een alternatief, chris telijke basisschool De Regenboog met 48 leerlingen. „De meeste ouders kiezen voor een overgang naar De Regenboog. Zij willen hun kind op het dorp houden." De sluiting van De Poel in 's-Heer Abtskerke ligt volgens Schenk een stuk gevoeliger. Het dorp heeft na sluiting geen school meer. De Poel telt weliswaar nu nog dertig leer lingen maar er zitten er slechts vijf in de groepen een tot en met vier. „En er zijn heel weinig 0- tot 3-jari- gen in het dorp. De kans dat deze school dus meer leerlingen krijgt, is nihil. Uit het oogpunt van kwali teit en ontwikkeling'van het kind is het niet langer verantwoord de ze school open te houden. Het is geen prettig verhaal, maar ouders zijn ook heel realistisch. Ook zij zien dat het niet anders kan." Schenk hoopt dat ouders hun kind niet voortijdig van school ha len. „We houden De Poel bewust een jaar langer open dan De Octo pus om een oplossing te beden ken. Wellicht kunnen we de kinde ren van 's-Heer Abtskerke geza menlijk naar scholen in Nisse of 's-Gravenpolder laten gaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20