IGZ ziet aantal meldingen in twee jaar fors groeien 61 binnenland Geen excuses Q-koorts Vesting heropend Kennisgeving ontwerp-verkeersbesluiten tot afwijking van de maximumsnelheid van 130 km/h woensdag 27 juni 2012 Verdubbeling aantal zaken in twee jaar Zorginstellingen zijn de laatste twee jaar zelf vaker klachten gaan melden bij de Inspectie voor de Gezondheidszorg. De inspectie heeft mede dank zij een uitbreiding van het per soneelsbestand achterstanden kunnen inlopen. door Frouke Tamsma DEN HAAG - Het aantal meldingen bij de Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) is in twee jaar tijd explosief gestegen, van 4.500 in 2009 naar bijna 9.000 in het vorig jaar. Ook is de Inspectie in 2011 veel va ker in actie gekomen tegen zorg verleners en instellingen die geen goede zorg verleenden. Dat blijkt uit het Jaarbeeld 2011 van de In spectie. Het zijn vooral de zorginstellingen zelf die beter zijn gaan melden, verklaart een IGZ-woordvoerster de opvallende stijging. „Binnen de meldingen zien we dat vooral in de ouderenzorg de meldingen door verpleeg- en verzorgingshui zen toenemen. En binnen de me dische technologie nemen de mel dingen door fabrikanten van medi sche hulpmiddelen toe." In 2011 ging het respectievelijk om 2.170 en 2.000 meldingen. De aard van die meldingen loopt uiteen. Het kan bijvoorbeeld gaan om medicatiefouten, slechte hygië ne of onvoldoende geschoold per soneel. De toezichthouder ziet geen toename in de ernst van de gemelde problemen. In totaal 27 keer werd vorig jaar door de inspectie verscherpt toe zicht ingesteld wegens een slecht presterende arts of zorginstelling. Dat is fors meer dan in 2010 (elf keer) en 2009 (dertien keer). Het verscherpt toezicht wordt pas inge trokken als de betreffende arts of de betrokken zorginstelling orde op zaken heeft gesteld. De Inspectie grijpt tegenwoordig ook vaker dan vroeger naar het zware middel 'bevel'. Dit gebeurde in 2011 in totaal negentien keer. Daarbij ging het zes maal om een bevel tot sluiting van een tandarts praktijk. In 2010 gaf de Inspectie in totaal slechts zes keer zo'n be vel. Ook de minder zware maatregel 'aanwijzing' wordt vaker uitge deeld: 54 keer in 2011, tegen slechts drie aanwijzingen in 2010. Het gros van de aanwijzingen werd overigens uitgedeeld omdat de Inspectie vorig jaar de telefoni sche bereikbaarheid van huisart sen "onderzocht. Die bleek 42 keer dusdanig slecht dat het de betref fende huisartsenpraktijk een aan wijzing opleverde. Het slagvaardiger optreden, kan deels worden verklaard doordat de Inspectie voor de Gezondheids zorg in omvang is gegroeid. Rijksoverheid De minister van Infrastructuur en Milieu heeft het voornemen om verkeersbesluiten vast te stellen tot afwijking van de maximumsnelheid. Deze verkeersbesluiten zijn voor specifieke trajecten waar een lagere maximumsnelheid gaat gelden en die afwijken van de beoogde landelijke maximumsnelheid van 130 km/h. Waarom deze verkeersbesluiten? Per 1 september 2012 wordt de maximumsnelheid op de Nederlandse auto snelwegen verhoogd naar 130 km/h door een aanpassing van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens 1990. Het uitgangspunt hierbij is 'sneller waar het kan, langzamer waar het moet'. Overal waar dat mogelijk is, gaat de maximumsnelheid naar 130 km/h. Is een permanente snelheid van 130 km/h niet mogelijk, dan geldt een dynamische maximumsnelheid voor een gedeelte van de dag, of blijft de huidige maximumsnelheid gelden. De reden voor het hanteren van een lagere snelheid kan gelegen zijn in het blijven binnen de randvoorwaarden voor milieu of verkeersveiligheid. Voor autosnelwegen (en andere rijkswegen) waarop een lagere maximum snelheid dan 120 km/h wordt gecontinueerd, blijven de geldende verkeers besluiten van kracht. Om welke verkeersbesluiten gaat het? De minister heeft het voornemen om in de volgende vier verkeersbesluiten te regelen waar de maximumsnelheid al dan niet tijdelijk afwijkt van 130 km/h: I. Tijdelijk verlagen van de maximumsnelheid naar 120 km/h totdat de nodige verkeersveiligheidsmaatregelen zijn uitgevoerd, waarna de maximumsnelheid a) 130 km/h wordt, of; b) dynamisch verlaagd wordt van 130 km/h naar 100 of 120 km/h tussen 06.00 uur en 19.00 uur. II. Continueren van de huidige maximumsnelheid van 120 km/h. III. Dynamisch verlagen van de maximumsnelheid van 130 km/h naar 100 of 120 km/h tussen 06.00 uur en 19.00 uur. In de bijlage bij de ontwerp-verkeersbesluiten is aangegeven op welke specifieke trajecten het besluit van toepassing is. Het experimenteerverkeersbesluitvan 4 februari 2011 met kenmerk lenM/ BSK-2011/757 wordt met een separaat besluit ingetrokken om het experiment met een permanente of dynamische snelheid tot 130 km/h op acht wegvakken in beheer van het Rijk te beëindigen. Dit besluit wordt twee weken voor 1 september 2012 bekendgemaakt. Procedure De verkeersbesluiten Ia, lb, II en III worden voorbereid met toepassing van afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht. Waar vindt u meer informatie? Uitgebreide informatie over de verkeersbesluiten vindt u op www.centrumpp.nl onder 'actuele zienswijzenprocedures'. Hier vindt u onder andere de docu menten van de verkeersbesluiten en wat er verder gebeurt. Waar kunt u de stukken inzien? De verkeersbesluiten kunt u van 28 juni tot en met 8 augustus 2012 inzien bij de volgende kantoren van Rijkswaterstaat: - Dienst IJsselmeergebied, Zuiderwagenplein 2, 8224 AD Lelystad, - Dienst Limburg, Avenue Céramique 125, 6221 KV Maastricht, - Dienst Noord-Brabant, Zuidwal 58, 5221JK 's-Hertogenbosch, - Dienst Noord-Holland, Toekanweg 7, 2035 LC Haarlem, - Dienst Noord-Nederland, Zuidersingel 3, 8911AV Leeuwarden, - Dienst Oost-Nederland, Eusebiusbuitensingel 66, 6828 HZ Arnhem, - Dienst Utrecht, Griffioenlaan 2, 3526 LA Utrecht, - Dienst Zeeland, Poelendaelesingel 18, 4335 JA Middelburg, - Dienst Zuid-Holland, Boompjes 200, 3011 XD Rotterdam. Hoe kunt u reageren? Belanghebbenden kunnen van 28 juni tot en met 8 augustus 2012 schriftelijk dan wel mondeling zienswijzen indienen. Bij het indienen van uw zienswijze moet u aangeven op welk besluit (Ia, lb, II of III) en op welk traject u reageert. In de bijlage bij de ontwerp- verkeersbesluiten kunt u de nummering van de trajecten (in de eerste kolom) terugvinden. Het CPP ontvangt uw zienswijze bij voorkeur digitaal via de website: www.centrumpp.nl. Hier kunt u online uw zienswijze geven door het invullen van een reactieformulier. Vanwege het landelijke karakter van het project geldt de elektronische openstelling als uitzondering op het beleid om schriftelijk zienswijzen in te dienen op de ontwerp-verkeersbesluiten. Schriftelijk indienen kan bij: Centrum Publieksparticipatie, Afwijken landelijke maximumsnelheid, Postbus 30316, 2500 GH Den Haag. Mondeling indienen kan via telefoon nummer 070 456 8016. Vragen? Mocht u na het bezoeken van de website nog vragen hebben, dan kunt u bellen met de landelijke informatielijn van Rijkswaterstaat: 0800 8002 (gratis) of kijken op www.rijkswaterstaat.nl (zie 'wegen' en 'innovatie en onderzoek' bij 'verhoging maximumsnelheden'). Voorvragen over de procedure kunt u terecht bij het Centrum Publieksparticipatie, telefoon 070 456 8016. 'Sneller waar het kan, langzamer waar het moet' HELLEVOETSLUIS - Prins Wil- Iem-Alexander heeft dinsdag samen met burgemeester Corstiaan Kleij- wegt de gerestaureerde verdedi gingswerken in de Vesting van Helle- DEN BOSCH - De Qjkoortspatiënten krijgen vooralsnog geen excuses van het kabinet. Ook schadever goedingen blijven uit. Wel komt er 10 miljoen euro beschikbaar voor begeleiding en advies van pa tiënten, wetenschappelijk onder zoek en ondersteuning van men sen die juridische kosten hebben gemaakt. Met die toezegging reageren minis ter Schippers (Volksgezondheid) en staatssecretaris Bleker (Land bouw) op het oordeel van de Na tionale Ombudsman over de aan pak van de Qjkoortsaanpak vanaf de uitbraak in 2007. Ombudsman Alex Brenninkme- ijer vroeg in zijn rapport onlangs nadrukkelijk om excuses van de overheid; hij pleitte ook voor een tegemoetkoming in een aantal schrijnende gevallen. „Wat er nu ligt is een heel goed eerste gebaar en de erkenning dat er iets moest gebeuren, maar ik mis nog excuses en de toezegging van financiële schadeloosstellin gen. Ook tussen regels door lees ik geen bereidheid tot excuses. cHet is in ieder geval wel een serieuze po ging om het vertrouwen te herstel len", reageerde Michel van den Berg, voorzitter van de patiënten vereniging Q_-uestion, op de brief van het kabinet aan de Tweede Ka mer. Bleker weigerde ook in een toelich ting excuses uit te spreken. „Dan kom je op het terrein van schuld en boete terecht. Ik blijf erbij dat wij de tekortkomingen en proble men in onze reactie herkennen en erkennen en tenminste iets doen", aldus Bleker (CDA), die het gehele dossier heeft overgenomen van mi nister Schippers (WD).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6