'Pubers zijn pubers, overal en altijd' KAK k 25 Scholen praten over samenwerking regioagenda woensdag 27 juni 2012 Kees Hoek na zeventien jaar weg bij Zwin College door Martijn de Koning Medewerkers die op het Zwin Collge af zwaaien, hebben de keus uit twee soorten afscheid: een sobere en een uitgebreide ver sie. Voor directeur Kees Hoek, be zig aan zijn laatste weken, was die keuze niet lastig: hij neemt vrijdag met een eenvoudige receptie af scheid van de middelbare school in Oostburg. „Het gaat niet om mij", vindt Hoek, die zich daarna haast te zeg gen dat collega's die in het verle den voor het 'uitgebreide' afscheid kozen, daar natuurlijk groot gelijk in hadden. „Iedereen kiest wat voor zijn of haar idee het fijnste is." Hoek, die wordt opgevolgd door Frank Neefs uit Emmen, is sinds 1995 rector op het Zwin College. Daarvóór was hij werkzaam op een school in Rotterdam: eerst als docent wis- en natuurkunde, later als conrector. „Natuurlijk was die overgang wel een stap. Maar niet zo'n grote als veel mensen denken. Pubers zijn pubers, overal en al tijd." Tieners zijn ook de mooiste mensen om mee te werken, meent Hoek. „Er gebeurt in die pe riode zó ontzettend veel. Als ze hier binnenkomen, zijn veel leer lingen nog argeloos en enthou siast. Die houding is snel voorbij; dan gaan ze de pseudo-volwassene uithangen. Bij sommigen ziet dat er zo onbeholpen uit, fantastisch is dat. Totdat met name de vwo' ers, die hier immers tot hun acht tiende op school zitten, écht vol wassen worden. En dan kun je ook als 'grote mensen' met hen praten." Dat doet Hoek dan ook re gelmatig. „Ik wil niet die man zijn waar leerlingen alleen terecht komen als het niet goed zit. Ik sta nog af en toe voor de klas, en ben tijdens pauzes in de gangen of buiten te vinden." De tijd dat de rector bijna nooit uit zijn 'ivoren toren' kwam, is voorbij, meent Hoek. „Bij leiding gevende functies wordt niet auto matisch meer een bepaald gezag geleverd. Dat vind ik prima." Hoe wel: er zijn medewerkers die Hoek na jaren nog altijd met 'u' aanspre ken. „En ik blijf natuurlijk niet ver tellen dat ze maar 'jij' moeten zeg gen. Als zij zich er prettiger bij voe len, is dat voor mij prima." Boven dien hoeft de balans ook niet door te slaan naar de andere kant. „Je kan met deze baan natuurlijk geen vriendjes worden met al je colle ga's en alle leerlingen." Hoek begon zeventien jaar gele den op een school met zo'n dui zend leerlingen. Nu heeft het Zwin College er enkele tientallen méér. Met grote angstverhalen over de bevolkingskrimp moet je bij Hoek dan ook niet aankomen. „Natuurlijk wonen hier steeds minder mensen. Maar leerlingen aantallen zijn ook afhankelijk van andere zaken. In de afgelopen ja ren hadden wij hier tientallen leer lingen op school die extra zorg no dig hadden. Tot 2000 gingen die naar het speciaal onderwijs in Ter- neuzen. Nu blijven ze in hun ei gen streek. Een ander voorbeeld: ik las dat afgelopen jaar tientallen Belgen zich hier hebben gevestigd. Nu gaan hun kinderen nog naar België naar school, maar dat blijft misschien niet zo. Voor je het weet komen er bij ons weer tien tallen leerlingen bij, en blijven er daardoor basisscholen overeind." Het is wel een feit dat een aantal opleidingen onder druk staat, er kent Hoek. „Techniek bijvoor beeld. Ik kan me voorstellen dat we naar een systeem gaan waarbij lessen voor een deel centraal, bij voorbeeld in Terneuzen, worden gevolgd. Maar het grootste deel van de opleiding blijft wel degelijk hier. Centraal als het moet, decen traal als het ook maar een beetje kan: dat moeten we behouden." De drie onderwijsbesturen in West-Zeeuws-Vlaande- ren praten over de oprich ting van een gezamenlijke stich ting. Die moet het overleg tussen basisscholen en het Zwin, College, en daarmee de overgang van leer lingen van het basis- naar het mid delbaar ondwerwijs, verbeteren. Dat zegt Kees Hoek, directeur van het Zwin College. De besturen van het Zwin College, Escalda (koepel van openbare ba sisscholen) en Scoba (koepel van confessionele basisscholen) den ken na over de komst van zo'n overlegorgaan. Het opzetten van een 'leerlingvolgsysteem' moet één van de belangrijkste doelen van de stichting worden, verklaart Hoek. „Als leerlingen bij ons bin nenkomen, zoeken wij uit wat die nodig hebben om voldoende on dersteuning te krijgen. Zeker bij kinderen die extra zorg nodig heb ben, is dat veel werk. Basisscholen hebben die kennis al in huis: die hebben acht jaar met zo'n kind ge werkt. Het is zonde dat we daar zo weinig gebruik van maken." Het opzetten van zo'n volgsys teem is goed voor de leerling, maar ook voor de school, bena drukt Hoek. „Wij kunnen met de basisscholen al in gesprek met indi viduele leerlingen uit bijvoorbeeld groep 7. Zo weten wij wat we bin nen een paar jaar kunnen verwach ten en kunnen we ons daar op voorbereiden." Het overleg kan ook leiden tot uitwisseling of'over name' van personeelsleden en tot samenwerking op het gebied van iet en administratie, meldt Hoek. Hij onderstreept dat de komst van de stichting nog niet in kannen en kruiken is. „We praten er over, en ook binnen de besturen zelf is er nog overleg over wat er wel en juist niet binnen zo'n stichting ge regeld kan worden." Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. WOENSDAG 27 JUNI 2012 AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, koersbal; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes, sjoelen; De Boemerang, 19.00 uur: Line dansen; Het Trefpunt, 13 uur: Biljarten, handwer ken; BRESKENS -Goedertijt, 13 uur: Biljarten; De Uitkomst, 13.30 uur: Kaarten, creatieve middag, soos; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten en sjoelen, ANBO koers bal; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13 uur: KBO handwerken; 14.30 uur: Gymnas tiek; Eet- en Drinckerij Nobel, 19 uur: Vertrek avondwandelvierdaagse; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, handwerken; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 14 uur: Koersbal; 19 uur: Biljarten, bridge; HULST - De Blaauwe Hoeve, 9 uur: Hand werken; 10 uur: Internet café; 12 uur: Zo mer buffet; 13.30 uur: Meer bewegen voor ouderen; De Lieve, 9 uur: Vrij biljarten; 13 uur; Biljar ten, bingo; 14 uur: Viva la Musica; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10 uur: Meer bewegen voor ouderen; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13 uur: Beauty salon; 13.30 uur: Kaarten; 15.15 uur: Gymnastiek; OOSTBURG - Pro Rege, 19 uur: Taiji begin ners; 20 uur: Taiji gevorderden; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20 uur: Coun try line dance; Herberg de Snis, 14 uur: Kaarten; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14 uur: Bie den, jokeren, rummicub; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14 uur: Kaarten bieden en jokeren; St.Albert, 14 uur: Verschillende handwer ken, biljarten, vrij kaarten; SINT JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek, volksdansen, biljarten; 13 uur: Biljarten; 13.30 uur: Schieting, zang les; 19 uur; Zangles; SLUISKIL - Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek, volksdansen; TERNEUZEN - De Veste, 9 uur: Biljarten, biljartles; 9.30 en 13.30 uur: Jeu de bou les; Sporthal de Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; Steunpunt de Wielingen, 17 uur: Mindful ness; De Kameleon, 15-18 uur: Jeugdcentrum Meetpoint 12-16 jaar; 19.30 uur: Jeugd centrum Meetpoint vanaf 16 jaar; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rond leiding; Revalidatiecentrum de Wielingen, 17.30 uur: Meditatie; VOGELWAARDE - Wijksteunpunt aan de Wilgenstraat, 14 uur: Ouderensoos; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14 uur: Koers bal; Kees Hoek gaat op z'n 64e met de vut. „Sommige collega's zijn me altijd met 'u' blijven aanspreken. Dat is niet zo mijn stijl." foto Peter Nicolai Karwei Middelburg Mortiereboulevard 8 A 58 afslag Middelburg Telefoon 0118-628844 Openingstij'den: ma t/m vr 9.00 uur tot 21.00 uur, za van 9.00 uur tot 20.00 uur zo van 12.00 uur tot 18.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69