De kop is er eindelijk 221 zeeland 'Laat bulldozers doorrijden' gf; slOOD |fg|| beginnen Zorgwoningen passen niet direct in Groede Sandrini almanak Ruitjesbroek woensdag 27 juni 2012 door Raymond de Frel In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht. Des kundigen, mensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestie, laten hun licht schijnen op het onder werp. Vandaag: de verpaupering in de Nieuwstraat in Terneuzen. Veel fraais is er op de Kop van de Noordstraat niet te vinden, een uit zondering vormt de voormalige kapsalon Sandrini, met de schuine, jaren vijftig raampartij. De Kop van de Noord straat in Terneuzen wordt dezer dagen plat- gebeukt, maar als het aan Martijn de Groot en Karlijn Nieuwets van restaurant De Graanbeurs in Terneuzen ligt, rij den de bulldozers aansluitend door naar de Nieuwstraat-Zuid. Vlakbij hun etablissement verpau pert namelijk ook een aantal pan den, in afwachting van de slopers hamer. De horecapanden moeten wijken voor nieuwbouw. Het gros staat al tijden leeg. Een pand is nog bewoond, in een ander is shoarmazaak Marmara gevestigd. Marmara verhuist naar de Markt, naar het pand van kledingwinkel Popcorn. De uitbater van Popcorn houdt er na 25 jaar mee op en draagt op 1 augustus de sleutel over. De Groot en Nieuwets snappen best dat het gebied op de schop moet Sterker nog, dat hebben ze liever vandaag dan morgen. Want zo kan het niet langer, vinden ze. „Span er doeken met fraaie afbeel dingen van Terneuzen voor of wals het plat en maak er een tijde lijk parkeerterrein van. Maar doe iets, want de panden verpauperen enorm. Het is geen gezicht De post wordt bijvoorbeeld nog over al bezorgd, waardoor er stapels pa pier voor de deuren liggen", ver telt De Groot. De lege panden trekken verkeerde aandacht, vindt hij. „Veel van on ze gasten praten erover. Jammer, want er zijn op dit moment zo veel ondernemers die echt probe ren om de mensen met allerlei ac tiviteiten naar Terneuzen te trek ken. Als ze de Kop van de Noord straat platgooien voor tijdelijk gras, doe dat dan hier ook. Dan mogen de bouwvakkers bij ons gratis koffie drinken." Een van de gebouwen, nummer 20, mag niet worden gesloopt, om dat het een monumentale status heeft. Zes van de acht panden zijn opgekocht door de gemeente Ter neuzen, de andere twee zijn van woonstichting Clavis. Die wil er, in samenwerking met zorgaanbie der Gors, een wooncomplex bou wen met zorg voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapte men sen. De uitvoering van dat plan is in handen van Clavis. „Wij hopen ook op een snel besluit van Clavis en Gors", speelt gemeentewoord voerder Hans Heijt de bal door naar Clavis-directeur Robert de Ridder. En die wacht op zijn beurt weer op antwoord van Gors. „Wij zijn bezig met haalbaar- heidstoetsen. Ik verwacht dat Gors na de zomer akkoord geeft voor het plan. Maar op voorhand kunnen wij natuurlijk niets slo pen, zeker niet als het om de pan den van de gemeente Terneuzen gaat." 'Doe iets, want de panden verpauperen enorm. Het is geen gezicht.' r --V /- <-bh1a De verpauperde panden in de Nieuwstraat-Zuid in Terneuzen zijn velen een doorn in het oog. foto Raymond de Frel Tip? redactie@pzc.nl Als iemand een opmerking maakt over zijn antieke ruitjesbroeken, heeft hij zijn antwoord klaar: „Ik ben nu eenmaal een nostalgische aartsconservatief." Op vakantie in de Balkan dacht hij wel wat nieuwe wollen broeken te kunnen scoren, maar de collectie bestond uit uitslui tend spijkergoed, dikwijls ook nog aan alle kanten gescheurd. Maar in het peperdure Ziirich belandde hij in de hipste tent van de stad. En wat droeg de snelle oberJuist: een ruit jesbroek. Toch maar gevraagd waar hij die gehaald had. Daar en daar in de Bahnhojfstrasse. En ja, hoor, ze hadden er drie in zijn maat. Nu nog een antwoord vinden voor als hij voortaan voor een trendsetter wordt versleten. Eindelijk, verzucht iedereen die te maken heeft met de Kop van de Noordstraat in Terneuzen. Eindelijk wordt er begonnen met de sloop. En daarna? Dat zien we dan wel weer. door Romain van Damme Er is gebak met koffie en buiten schijnt - ook ein delijk - het zonnetje. Kortom, een prima mo ment om die vermaledij de Kop van de Noordstraat eens stevig onder handen te nemen. Symbolisch, dat wel. Maar wél het begin van een nieuw tijdperk voor de al jaren sukkelende Noord straat. „Dit had al veel eerder moeten ge beuren", zegt Lammert Detmers die een eindje verderop aan de rand van de binnenstad woont. „Schandalig dat het zo lang ge duurd heeft. Dit is toch geen fat soenlijk binnenkomen voor de mensen die hier willen winkelen." Voorlopig komt er gras, weten de omwonenden. „Want geld voor een andere invulling is er toch niet", zegt Marion Strik die in de Vloos wijkstraat woont. Samen met wethouder Frank van Hulle van Terneuzen gaf ze gistermiddag het startsein voor de sloop. „En omdat er voorlopig toch geen geld is, lijkt het ons een goed idee er een stadspark van te maken. Als er daarna plannen zijn voor een andere invulling, moeten ze wel goed overleggen met ons, de bewo ners en de ondernemers." Erwin de Bruijn van de wijkraad knikt instemmend. „Wellicht kan er onder het park een parking ko- 'Voorlopig komt er gras. Want geld voor een andere invulling is er de komende tijd toch niet' Wethouder Frank van Hulle en Vlooswijkstraat-bewoonster Marion Strik ge ven samen startsein voor begin sloop Kop Noordstraat. foto Peter Nicolai GROEDE - De gemeente Sluis geeft voorlopig geen toestemming voor de bouw van zes zorgappartemen- ten aan de Blekestraat in Groede. De gemeenteraad wil eerst weten welke kant Sluis met zorg en wo nen op wil. Plannen daarvoor ko men in september. Een inwoner van Groede speelt al langer met het idee op de plek van de oude gymzaal Tevensbestendi- ge' seniorenwoningen te bouwen. Raadsfractie Helder Zeeuws meen de dat het aanzien van de Bleke straat gebaat is bij afbraak van de gymzaal. Dat het bestemmings plan gewijzigd moet worden om woningbouw toe te staan, zou vol- men. Vang je twee vliegen in één klap. Een mooie entree en je schept parkeerruimte." Over de invulling bestaat nu nog veel onduidelijkheid. Projectont wikkelaar Leyten, gemeente en wo ningbouwcorporatie Clavis zien wel wat in (chique) winkels en ap partementen. Juist daar zien de omwonenden weinig in. „Winkels?", schampert Erwin de Bruijn. „Dat is bouwen voor de leegstand. We hebben toch al ge noeg winkels in Terneuzen? Weet je, als er maar duidelijkheid komt. Dat is zo belangrijk. Goed commu niceren met alle betrokkenen. Dat wil iedereen." Ze hadden het water verder in de binnenstad moeten houden, meent Lammert Detmers. „Boot jes in de stad en niet die grote ge bouwen. Dat geeft een veel vrien delijker aanzien en dat had je mooi kunnen laten aansluiten op de Noordstraat." „Dat kan nou niet meer", reageert Edwin de Bruijn van de wijkraad. „Ie kunt moeilijk die gebouwen afbreken. Laat ons nou eerst maar eens deze boel afbreken en daarna zien we wel verder. Die verloedering is ie dereen een doorn in het oog." Het oude Bellevue gaat er in ieder geval ook aan. Het voormalige café (nu galerie) leek de dans te ont springen, maar vijf maanden gele den werd besloten het pand als nog te slopen. „Dat is wel jammer zeg", zegt mevrouw J. Breur. „Ik heb er vijftien jaar gewerkt. Dat is overigens alweer meer dan dertig jaar geleden. Jammer dat het nu verdwijnt." „We zijn ieder geval blij dat er iets gebeurt", zegt Leo Strik uit de Vloos wijkstraat. „We zijn absoluut voor een plan, maar dan wel een plan dat goed bij ons past. We wo nen met heel veel plezier in de Vlooswijkstraat en wij niet alleen. Dat willen we zo houden." gens de fractie geen beletsel mo gen zijn. De gemeente Sluis wil nieuwe zorgwoningen echter voor al bouwen In de grotere, dragende kernen, waar zorgbehoevenden een beroep kunnen doen op meer voorzieningen. Wethouder Peter Ploegaert voegde toe dat in het gemeentehuis hard wordt gewerkt aan een nieuwe Woonvisie. Ook wordt, in overleg met zorgaanbieders, aan een nieu we Zorgvisie gewerkt. „Bovendien zijn er meer geïnteresseerden om huizen te bouwen op de plaats van de voormalige gymzaal. Gesta pelde woningbouw is er sowieso niet toegestaan." MEEST GELEZEN 1. Man vast voor mishandeling 2. Gouden jirizaag landschapsbeheer 3. Zorgen toekomst Den Dullaert WEBLOCS Kijk voor weblogs van PZC-redacteu- ren over onder meer sport, kunst en politiek op www.pzc.nl/blog. TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto zone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66