'We maken echt een verschil' 241 zeeland Medisch centrum nog niet vertrokken Zeeuws-Vlaanderen hoopt op koninklijk bezoek in jubileumjaar Beleef samen een 2-uur durende Biesbosch rondvaart voor 2 personen bij Rondvaartbedrijf Zilvermeeuw. woensdag 27 juni 2012 Het schooltje in Raio, waarvoor de Jongerenraad Tholen ruim 40.000 euro heeft ingezameld. door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Het omstreden medisch centrum Maria Magdale- na is nog altijd niet vertrokken uit een woning aan de Esdoornhof in Sint Philipsland. Dat stelt de ge meente. Het college gaf het medisch cen trum, dat alternatieve geneeswij zen aanbiedt, in maart twee maan den de tijd om te vertrekken, om dat hun activiteiten niet stroken met het bestemmingsplan. B en W legden een dwangsom op van duizend euro per maand voor het geval het medisch centrum ge woon zou blijven zitten, met een maximum van zesduizend euro. Nu Maria Magdalena nog altijd aan de Esdoornhof is gevestigd, zal het college zich beraden op even tuele vervolgstappen. Volgens een woordvoerder is daar nog wel aan vullend onderzoek voor nodig. Hoe lang dat precies gaat duren, is nog niet bekend. Het omstreden alternatieve behan delcentrum, dat voorheen in Roosendaal was gevestigd, streek in oktober vorig jaar neer in Sint Philipsland. Dat zorgde voor enige commotie, omdat het centrum een slechte naam heeft. Enkele jaren geleden kwam Maria Magdalena negatief in het nieuws na klachten over twee medewer kers. Inspectie en tuchtcolleges uit ten harde kritiek op de handelswij ze van de kliniek. door Rob Paardekam Vijfjaar lang heeft de Jongerenraad Tholen zich ingezet voor de bouw van een water pomp en een school tje in het dorpje Raio in Burkina Faso. Onlangs trok een Thoolse de legatie naar het Afrikaanse land om het resultaat te bekijken. Het was juni 2007 toen de jonge renraad bezo'ek kreeg van twee mensen die kwamen vertellen over de levensomstandigheden in Burkina Faso. Aan het eind volgde een vraag: zouden jullie als jonge renraad iets kunnen betekenen voor het land? Het antwoord daarop was positief en al snel was het idee geboren om geld in te gaan zamelen voor een waterpomp in het dorpje Ra io. De 9000 euro die daarvoor no dig was, hadden de jongeren rela tief snel bij elkaar gesprokkeld door het organiseren van enkele ac ties en deelname aan de zevendor- pentocht. In augustus 2009 werd de voorziening geopend. Op dat moment had de jongeren- raad al besloten om door te sparen voor een schooltje. Die uitdaging was iets groter, want daarvoor was liefst 50.000 euro nodig. Een nieu we reeks acties volgde. Met onder meer een lege flessen-actie, een be nefietdiner, een kunstveiling en kinderspelen wisten de Thoolse jongeren 43.000 euro te vergaren. „Het beoogde bedrag hebben we net niet gehaald", stelt voormalig voorzitter Annet Vroegop van de jongerenraad vast. „Maar met eni ge creativiteit bleek het gelukkig ook mogelijk om het schooltje in Raio voor 43.000 euro te bou wen." Het gebouwtje, met drie lesloka len, staat er inmiddels. Annet Vroegop, wethouder Jan Oude- sluijs en jongerenwerker Ingrid Bras trokken vorige maand naar Afrika om het resultaat te bekij ken. Daar kregen ze gezelschap van oud-wethouder Marianne Velt huis, die regelmatig in Burkina Fa so vertoeft. De Tholenaren werden als ware helden onthaald. De spullen die ze hadden meegenomen, onder meer speel materialen, waren ook meer dan welkom. „We hadden ook voetbal kleding bij ons", vertelt Jan Oude- sluijs. „Die hadden we gekregen van Smerdiek en Noad. Dat lever de een nogal hilarische situatie op. Toen de scheenbeschermers uit de tas kwamen, stonden die lokale jongens even raar te kijken. Wat Eén van de klaslokalen in het schooltje in Raio. dat nou toch voor rare dingen wa ren?!" Het is het drietal opgevallen dat de kinderen in Raio en andere dor pen in Burkina Faso allemaal bij zonder vrolijk waren, ondanks de vaak slechte omstandigheden waarin ze leven. Oók de kinderen die niet het geluk hadden in het schooltje terecht te kunnen. „Ze stonden soms door het raam naar binnen te kijken", zegt Oudesluijs. „Maar van jaloezie was in het ge heel geen sprake." Desondanks werd de armoede soms pijnlijk duidelijk. Annet ver telt: „We gingen een dorpje bezoe ken en ik had nog een stuk stok brood van drie dagen oud bij me. Het was keihard, dus ik dacht: moet ik dat nog geven? Maar de kinderen waren er zo verschrikke lijk blij mee. Alsof ze een slagroom gebakje kregen." Ook Bras moest soms even slik ken. „In Raio hebben we echt iets kunnen betekenen met de bouw van de waterpomp en het school tje. Voor de 180 kinderen die daar uiteindelijk les krijgen, hebben we echt een verschil gemaakt. Maar op andere plekken zagen we een andere realiteit. Zo waren we in een dorpje waar kinderen hele dagen mee moesten helpen bij het zoeken naar goud. De uitzichtloze situatie van deze kinderen heeft me echt geraakt. Ik heb het-daar best even moeilijk mee gehad." sweetdeal.nl Onderdeel van WGGGNGR Media zeeland door Henk Boot 'tl Woensdag 27 juni I Geniet van een gezellige dag in |i en rondom de Biesbosch! Beleef samen een rondvaart door de Biesbosch voor 2 personen op een partyboot van Rondvaartbedrijf Zilvermeeuw. Om de rondvaart compleet te maken, krijgen jij en je vriend(in) er allebei een kopje koffie of thee en een stukje appeltaart. IJZENDIJKE - Het verlanglijstje van Stichting Zeeuws-Vlaanderen 2014 ziet er met 200 evenementen in drukwekkend uit. Van een zwem tocht over de Westerschelde tus sen Vlissingen en Breskens tot een touwtrekwedstrijd tussen oost en west langs de Braakmankreek. Van een opgepimpt Vestrockfestival tot een 200 sterren-koksfestival. Alle maal evenementen van en voor Zeeuws-Vlamingen om de vingers bij af te likken, volgens het stich tingsbestuur. Maar het tweehon derdjarig bestaan van Zeeuws- Vlaanderen is pas helemaal af, als de Koninklijk Huizen uit Neder land en België acte de présence zouden geven. Een mooie gelegenheid is de ont hulling van een monument ter herinnering aan het besluit uit 1814 van Koning Willem I, waar mee het toenmalige Staats-Vlaan- deren als 'Zeeuwsch-Vlaanderen' aan Zeeland werd toegevoegd. Ach ter de schermen wordt er hard aan getrokken om de huidige of toe komstige vorsten van Nederland en België voor een bezoek aan de regio te interesseren. Voorzitter Frans Reijniers wil er niet veel over kwijt, want dat vindt hij nu niet gepast. „Maar voor ons staat 2014 in het teken van verbinden: tussen Zeeuws-Vlamingen uit oost, midden en west, tussen Zeeuws-Vlaanderen en de rest van Zeeland. En zelfs tussen Neder land en Vlaanderen. We zijn hier een grensregio", sprak hij maan dagavond 'stiefcontent' in IJzendij- ke, op een bijeenkomst voor het verenigingsleven. Een kleine honderd vertegenwoor digers van die clubs was present om trekkers voor werkgroepen te kiezen, die de 200 tot nu toe 'opge borrelde ideeën verder uitwerken. „Het moet vooral van jullie ko men: kom met projectvoorstellen, meld wanneer je iets wilt organise ren, wat je nodig hebt, zoek spon sors en som op welke belemmerin gen er kunnen zijn", aldus project coördinator Peter Oggel. De stichting probeert grote bedrij ven te porren en overheden warm te maken om het feestjaar te spon soren. Alleen die projecten die voldoen aan de criteria (verbinden, innova tief van en voor Zeeuws-Vlamin gen en toekomstgericht), kunnen onder de vlag van ZV 2014 wor den uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62