Je moet geld meenemen om kansen te krijgen zeeland 123 Leren Kamperland krijgt wandelpad en bootjessteiger aan de jachthaven woensdag 27 juni 2012 WHRSK uM.»,.:.TOwxTOyapn „We moeten ze niet klaarstomen voor de maat schappij. Ze moeten zich staande kunnen hou den in de samenleving die ze zelf vorm geven." door Mieke van der Jagt X an Huijskens, de directeur die I vandaag afscheid neemt van 1 het team van De Vliedberg, prijst zichzelf én de Ooster- schelderegio gelukkig dat zijn school een orthopedagogisch di dactisch centrum is, één van de 23 in heel Nederland. Het betekent dat er voor kinderen met so ciaal-emotionele en leerproble men in ieder geval nog een degelij ke voorziening is, bestuurd en ge dragen door de meeste scholen voor voortgezet onderwijs in de re gio. „Dat had anders kunnen uit pakken. Rond de eeuwwisseling was zorgverbreding het tover woord. Reguliere scholen moesten zelf de specialistische begeleiding bieden die onze leerlingen nodig hebben. Gelukkig hebben de schoolleidingen in Oosterschelde- regio ingezien dat niemand, en de leerlingen al helemaal niet, daar wat mee opschoot." De Vliedberg ligt Jan Huijskens aan het hart gebakken. Geen won der, hij zette de school zelf op. Vers van de kweekschool begon hij in 1970 op de Anne Frank- school in Goes, een zogenaamde LOM-school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. „Het accent lag toen duidelijk an ders. We kregen leerlingen die gro te moeite hadden met taal- en re kenen en af en toe eentje die als 'onhandelbaar' te boek stond. In die jaren groeide bij ons het in zicht dat leerproblemen kunnen ontstaan door een onstabiele situa tie, maar ook andersom. Wat je wel kunt stellen is dat het accent verschoven is. Veel meer leerpro- door Claudia Sondervan kamperland - Kom je dezer dagen op het jachthaventerrein van Kam perland, dan is de glamour ver te zoeken. Maar die atmosfeer moet er wel ontstaan, als de woning bouwplannen eenmaal van de grond komen. Dat laatste is nog even niet het geval. Gemeente Noord-Beveland wil de transfor matie van oude haven naar mari tieme woonwijk een handje hel pen en knapt het havenplateau op voor 500.000 euro. Komend najaar begint het werk, als het watersportseizoen achter de rug is. De hele omgeving van de kop van de haven krijgt nieuwe bestrating. Over de dijk naar woon wijk Campervelden komt een ste nen trap tot op het plateau. Daar wordt een platform gebouwd met houten steigers waarvan één blemen worden tegenwoordig ver oorzaakt door de sociaal-emotione le ellende waarmee kinderen dage lijks te maken hebben." Toen eind jaren zeventig duidelijk werd dat kinderen uit het buiten gewoon onderwijs moeite hadden om op het reguliere voortgezet on derwijs aan te haken, was het Jan Huijskens die De Vliedberg op po ten zette. „Met 47 kinderen in vier schakelgroepen. Later zijn we zelf voor eindexamenkandidaten gaan zorgen. Op het hoogtepunt had den we bijna 200 leerlingen." In middels heeft De Vliedberg geen leerlingen meer, hoewel er 153 rondliepen dit jaar. Ze zitten offici eel op andere scholen en krijgen daar soms ook praktijkonderwijs. „Wat ik wel even wil zeggen is dat we weer een slagingspercentage van 100 procent hadden, dit jaar." De scheidende directeur weet niet zeker of hij op De Vliedberg zou zijn ge bleven, als zich niet zulke spectacu laire veranderingen hadden voor gedaan. „Als ik alleen maar had moeten managen, had ik het ook niet getrokken. Want hoewel ik geen les meer gaf zorgde ik wel dat ik ze allemaal goed kende. Ik geloof in de ecologische pedagogie. Kinderen komen allemaal ergens vandaan en die achtergrond kan heel verschillend zijn, problema tisch ook. Bovendien hebben ze hun eigen talenten. Daar moet je naar zoeken. Bij mijn officiële af-, scheid heb ik gevraagd of Marcel van Herpen wilde komen spreken. Hij liet een foto van zijn eigen ha voklas zien en vertelde dat dat ene meisje bij de decaan was geroe- laag genoeg is om kleine bootjes of kano's van te water te laten. Rond de haven wordt een wandel pad aangelegd in rode steen. In een andere steensoort wordt het plateau bestraat, met op het brede deel aan de westzijde een verhar ding met paalnesten voor een feesttent en elektra-voorziening voor marktwagens. Langs de weg naar de Uithaven worden parkeerplaatsen ingericht, die vanaf de haven worden afge schermd met een lage aarden wal waarop bomen geplant worden. De havenzijde van de wal wordt voorzien van getrapte steenbekle ding, bij wijze van lage 'tribune'. Café Havenzicht betaalt mee aan de speeltuin, die ontstaan is door samentrekking van de gemeentelij ke speeltuin en die van het café. De cafébezoekers raken de parkeer plaatsen pal voor Havenzicht niet pen. Ze moest eens wat meer aan school doen en de paarden een poosje laten rusten. Het was An- kie van Grunsven. En dat gastje daar op die andere rij kreeg een dikke onvoldoende voor zijn Engel se spreekbeurt. Die ging over de smurfen. De klas liep- blauw aan van het lachen, maar grammati caal was het niet helemaal in orde. Die gast was Theo Maassen." Zelf had Jan Huijskens het ook. „We hadden er hier een op school die haast nooit kwam. Alles gepro beerd: de leerplichtambtenaar, noem maar op. Als hij kwam, was hij te laat. Aardige jongen, dat wel. We hebben hem telkens opnieuw een kans gegeven omdat we wis ten dat hij voor zichzelf moest zor gen, geen enkele steun van thuis. Ik ben hem ooit persoonlijk uit zijn bed wezen halen. Dat hielp. Twee weken. Een van de docenten hier heeft een stageplaats voor hem gevonden in het jeugdwerk. Daar hoefde hij niet op tijd voor uit bed en hij kon nachten doorha len. Die viel ineens op z'n plek." Er zit weer een verandering aan te komen. Elke school moet voortaan iedere leerling passend onderwijs bieden. „Dat kan in ons systeem dus ook hier. Probleem is wel, zo als altijd, het geld. We zijn eraan gewend dat je een rugzakje met geld moet meenemen om voldoen de kansen te krijgen, als je ergens een stempeltje hebt opgelopen. Dat is fout. Het onderwijs moet de kinderen niet klaarstomen voor de maatschappij zoals we die nu ken nen. We moeten ze opleiden om zich staande te houden in de sa menleving die ze straks zelf zullen vormgeven." kwijt. Ook het praathuisje blijft staan. Het blijft bovendien tijdens de werken toegankelijk. Het westelijke havenplateau ein digt in een groenstrook waar de bebouwing van de Uithaven be gint. Dat is de plek waar uiteinde lijk het appartementencomplex moet komen, maar vooralsnog geeft de verkoopsnelheid geen aan leiding daar aanstonds bouw te verwachten. „We hopen dat we met het op knappen van het aanzien van de haven de zaak een beetje vlot trek ken", zegt wethouder Adrie van der Maas. „Nu heeft de uitstraling van de haven weinig weg van wat ons voor ogen staat. Het is ook een signaal aan de vele mensen die daar vaak even naar het water komen kijken, dat het plan voor de haven van Kamperland geen droge letter blijft." BERGEN OP ZOOM Bekende organisten spelen concert in kerk Kees van Eersel, een bekende orga nist uit Goes, speelt zaterdag in de Gertrudiskerk van Bergen op Zoom. Hij zal onder meer muziek van Johan Sebastian Bach laten ho ren. Onder meer Peter van Dijk, Jo ris Verdin en Ines Maidre geven ko mende weken op zaterdagmiddag concerten in de. kerk. De concerten vinden elke zaterdagmiddag om 16.00 uur plaats aan de Kerkstraat. De entreeprijs is acht euro. OUDELANDE Jongeren spelen jazz in de Koffietuin De jongerenband Jazzmerized geeft zondag een concert in de Kof fietuin in Oudelande. Geïnteres seerden kunnen vanaf 13.00 uur te recht aan de Everingseweg. Het concert begint om-14.30 uur. De en tree kost inclusief een consumptie vier euro. De koffietuin houdt de komende weekenden meer concer ten. Kijk voor meer informatie op www.dekoffietuin.nl WEMELDINGE Restaurant Visje wordt Iets Anders Café-restaurant Visje in Wemeldïn- ge verandert van naam en vorm. Voortaan heet het restaurant aan de Westelijke Kanaalweg 'Iets An ders.' De bar is weg en het geheel is een brasserie. Visjes had in het verleden te jnaken met gemengde wensen van klanten. De cafébezoe kers wilden de muziek wat harder en wat minder licht. De restaurant- bezoekers het tegenovergestelde. WOLPHAARTSDIJK Wandelen met gids door De Middelplaten Belangstellenden kunnen zaterdag met een gids mee op een wandelex cursie door natuurgebied De Mid delplaten in het Veerse Meer. De ex cursie is van 14.00 tot 16.00 uur. Start en finish zijn bij het infopa neel van Natuurmonumenten aan de Muidenweg in Wolphaartsdijk. De excursie kost zeven euro. Aan melden kan via 0113-644044. SINT-ANNALAND Politie zoekt getuigen vechtpartij 20 man De politie is op zoek naar getuigen van een vechtpartij in Sint-Anna- land in de nacht van 16 op 17 juni omstreeks 02.30 uur. Een 31-jarige Tholenaar en een vriend van hem kregen ruzie met een groep van on geveer twintig man. GOES Nieuwe jodiumtablet gratis van gemeenten De houdbaarheid van de jodiumta- bletten die inwoners van verschil lende gemeenten in Zeeland kun nen ophalen, verloopt in juni 2012. Nieuwe tabletten kunnen sinds 1 juni bij de gemeentehuizen wor den opgehaald. De oude tabletten kunnen bij de apotheek of milieu straat worden ingeleverd. De jo- diumtabletten beschermen tegen radioactief jodium dat vrij zou ko men bij een kernramp. HEINKENSZAND Braderie verkoopt oude spullen kinderen Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen hun spullen verkopen tij dens de braderie op zaterdag 7 juli van 9.30 tot 17.00 uur. Tussen de Stationsweg en het pad naar de mo len in Heinkenszand is er een groot stuk afgezet waar de kinde ren hun spullen kunnen uitstallen. Tijdens de braderie is de kruising Dorpsstraat, Clara's Pad en de Julia- nastraat de hele dag afgesloten. COLIJNSPLAAT Zomeravondconcert in autovrije Voorstraat Brassband Wilhelmina verzorgt op vrijdagavond 6 juli een zomercon- cert in de Voorstraat van Colijns- plaat. Daarna zal Chanel de Co co's optreden. De noordzijde van de Voorstraat zal die avond auto vrij zijn, zodat er midden op straat een feest kan worden gehouden. De muzikale leiding is in handen van Hugo Verweij. Het concert be gint om 19.30 uur. GOES Orgelconcerten door stichting Muziek De stichting Muziek houdt deze zo mer orgelconcerten in de Grote Kerk van Goes. De meeste organis ten komen uit Zeeland. De concer ten vinden plaats op 6 en 20 juli, 3 en 31 augustus en 8 september. Ar no van Wijk speelt als eerste op 6 juli. Het concert begint om 20.00 uur in de kerk aan de singelstraat. De entree kost 8 euro Bij NADER mSMf'i In het intro van het artikel over Rolling on Wheels, in de krant van dinsdag, is ten onrechte vermeld dat de rolstoeltocht zaterdag van start gaat in Kamperland. Zoals ver derop in het artikel staat vermeld vertrekken de 16 jongeren, van wie de meeste de ziekte van Duchenne hebben, komende zondag om 14.30 uur bij café Havenzicht. TrendHome Mortiere Middelburg Mortiereboulevard 40, Middelburg T (0) 118-606901 www.trendhome.nu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 61