zeeland 13 'Plasticje kan van de vlag af De krant in de zomer Creatief zijn is de kunst De goeie kant van groei Clusteren biedt uitkomst Het zou een ramp zijn commentaar Grotere klassen ZA-passen voor klanten van voedselbank woensdag 27 juni 2012 stuur tips naar monnikenwerk@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto door Jeffrey Kutterink Scholen hebben komend schooljaar gemiddeld zo'n vijftien procent minder te besteden. Di recties kijken kritisch naar pos ten als schoonmaakkosten, kan toormeubilair en onderhoud, maar zien zich vrijwel allemaal gedwongen om het personeels bestand in te krimpen. En min der leerkrachten betekent in de regel grotere klassen. Dat is zeer onwenselijk, want het re guliere onderwijs krijgt door bezuinigingen op het speciaal onderwijs toch al steeds meer leerlingen in de schoolbanken die juist extra aandacht nodig hebben. Het ministerie van OCW toont zich verbaasd. Scho len hebben immers de vrijheid om zelf te bepalen hoe ze hun budget besteden, stelt een woordvoerder. Dat is een onge paste reactie. Scholen staan met de rug tegen de muur. Er is geen directie die bezuinigt op personeel als er nog andere mo gelijkheden zijn. Als het minis terie echt niet wil dat de klas sen groter worden, zullen ze in de buidel moeten tasten. Het is niet fair om te suggereren dat dit een keuze is van de scholen. kaar. Ze krijgen op hun eigen ni veau les. „Voor ons is het juist fijn als we groeien, want dan kunnen we volwaardige groepen maken." Hij noemt het een voordeel dat de ze dorpsschooltjes klein zijn met 6o leerlingen. „En we hebben een eigen onderhoudsdienst en sparen zo geld uit." MIDDELBURG - De voedselbank Mid delburg heeft 275 Zeeland attrac tie-passen gekregen voor haar klan ten. De Stichting Arduin had de passen over. Gisteren zijn de pas sen bij Mini Mundi overhandigd aan de voorzitter van de voedsel bank, Emmy de Kraker. Pashou ders kunnen een jaar lang terecht bij een aantal toeristische attrac ties in Zeeland. Jeannette Ross. Jeannette Ross, leerkracht 't Honk in Kapelle, een grote school. In groep 6, waaraan ze lesgeeft, zit ten 25 leerlingen. „Een mooi getal, maar als ik 30 kinderen zou heb ben, zou ik hetzelfde zeggen." Vol gens haar kan de groep groter wor den, als het onderwijs maar effi ciënt is ingericht. „Wie zet je bij foto Willem Mieras voorbeeld het eerst aan het werk." Ook is er winst té maken met clus teren. „Kinderen met overeenkom stige kwaliteiten haal je uit de groep en laat ze samenwerken. Een les over bijvoorbeeld vierkan te meters kan aan wel 40 kinderen tegelijk worden gegeven. Dan creëer je ruimte voor anderen." Terwijl de leerlingen van de ba sisscholen de laatste dagen van het jaar aftellen, werkt de zon al een paar dagen aan de juiste sfeer: de vakantie staat voor de deur. Net als in andere jaren trekt de krant tijdens de vakantieperiode weer een zomers gezicht. Vanaf aanstaande maandag ver schijnt dagelijks bij deze krant weer de Zomerkrant, een speciaal katern met zonnige reportages, een agen da met uitgaanstips en natuurlijk de Lezersfoto. U kunt vanaf donder dag al uw zomerse foto insturen via www.pzc.nl/foto, in het album Zo mer 2012. Het katern Buiten stopt in de zomer vakantie; de pagina's Wonen krij gen een plaats in de zaterdagse bij lage en de wekelijkse bijlage Wer ken wordt, enigszins ingedikt, in het regiokatern opgenomen. Met de rubriek Mensen gaan we na de zo mer weer verder. Met extra pagina's Sportzomer blij ven we de grote sportevenementen natuurlijk op de voet volgen. DEN HAAG - „De vlag kan nog niet uit, maar het plasticje kan er alvast wel vanaf" Commissaris van de Koningin Kar- la Peijs was dinsdagavond in de Tweede Kamer optimistisch over de kansen dat de marinierskazer ne wordt verplaatst naar Vlissin- gen. De Kamer is daar nog niet ze ker van. „Er is nog steeds een ver schil van 60 miljoen tussen nieuw bouw en renovatie. Verder zijn het suggesties en aannames om de kos ten omlaag te krijgen", zei Marcial Hernandez (PW). „Welke locatie de beste is, Doorn of Vlissingen, is allesbehalve duidelijk", aldus Was- sila Hachchi (D66). „Pas als alle cij fers bekend zijn, maken we de ba lans op", betoogde André Bosman (WD). Angelien Eijsink (PvdA) en Raymond Knops (CDA) vin den dat de (exploitatie) kosten van een nieuwe kazerne niet hoger mo gen worden dan die van de opge knapte kazerne in Doom. Minister Hans Hillen verstond de boodschap heel goed. „Ik ver wacht dat de kosten van nieuw bouw hetzelfde zullen zijn als van renovatie." Hij denkt bijvoorbeeld dat de oefenmogelijkheden in Zee land zodanig zijn dat mariniers niet meer naar het buitenland hoe ven. Dat spaart geld uit. Hillen zeg de de PvdA toe waar mogelijk mee te wegen dat Zeeland een krimpge- bied is dat (sociaal)economisch on der druk staat. Chris Kouwijzer, directeur van twee kleine basisscholen de Regenboog in Nieuwdorp en Hoedekenskerke. „Wij hebben onze lessen en het systeem zo ingericht dat er met verschillende groepen samenge werkt kan worden. We volgen het systeem alles-in-een." De klassen 3» 4, 5 bijvoorbeeld zitten bij el- Westkapelle is een bijzonder dorp met een rijke cultuur. Lees verhaal op www.pzc.nl/monnikenwerk „Wij hebben onze lessen en het systeem zo ingericht dat er met verschillende groepen samengewerkt kan worden. We volgen het systeem alles-in-een." Chris Kouwijzer, directeur van de Regenboog in Nieuwdorp en Hoedekenskerke Polly de Waal Polly de Waal, De Rede, Terneuzen; aardrijkskunde, geschiedenis, econo mie, leerwegondersteunend ow. „Ik heb zo'n 13,14, 15 leerlingen in de klas. Deze leerlingen hebben vaak probleempjes. Ze hebben een ach terstand, soms gewoon omdat ze een ongeluk hebben gehad of om dat het thuis niet lekker gaat." De foto Camille Schelstraete Rede kan (nog) vasthouden aan het aantal van maximaal 15 leerlin gen voor deze sector. „Het zou werkelijk een ramp zijn als de klas sen groter worden. We zouden de groepen dan treffen, die het 't hardst nodig hebben en die met aandacht heel ver kunnen komen. Maar die tijd moet je wel krijgen." Jan Willem Polderman. Jan Willem Polderman, docent De Rede, Terneuzen; voertuigtechniek. Op donderdag heeft hij met een praktijkinstructeur een groep van 48 leerlingen. „Dat is pittig, maar als je creatief bent, kan je wel wat regelen." Ze laten leerlingen stages volgen en leerlingen gaan op druk ke dagen naar het ROC om lessen foto Camille Schelstraete lastechiek te volgen. Hij moet er niet aan denken dat de klassen nog groter worden. „Met theorie lessen is dat niet mogelijk." Dat heeft te maken met de korte span ningsboog van de leerlingen. „Ze hebben moeite met zelfstandig werken. Ze willen begeleid wor den en dat verdienen ze ook." Chris Kouwijzer. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3